Dansk it-branche: Derfor er folkeskole-reform ikke særlig god

Dansk IT er skuffet over folkeskolereformen, som slet ikke griber digitaliseringen. Men andre toner lyder fra andre steder i it-branchen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Galleri: Så vild kan en gennemdigitaliseret dansk skole blive

Folkeskolen får intet ud af dyre it-investeringer

S-SF-R-regeringens udspil til en folkeskolereform får en blandet modtagelse i den danske it-industri. 

Skuffelse over reformen

Hos it-interesseforeningen Dansk IT er der nedadvendte mundvige og en tommelfinger, der peger skråt nedad.  

"Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg er en smule skuffet," lyder det fra direktør Tony Franke fra it-interesseforeningen Dansk IT.

Mangler reelle bud

Han hæfter sig ved, at det trods regeringens ønsker om at styrke det enkeltes barn muligheder og evner bedst muligt, og at skolerne skal indrette sig efter nutidens børn,  halter med reelle bud på, hvordan det skal gøres.

"Regeringen ønsker på bundlinjen at både gode og mindre gode elever skal blive bedre, og derfor er det lidt svært at forstå, hvorfor den ikke griber mere fat i digitaliseringen," lyder det fra Dansk IT-direktøren, som fortsætter:

"I dag har alle den samme bog, også selvom man kan skabe differentieret undervisning med digitale læringsmidler," siger Tony Franke, der påpeger, at denne nye folkeskolereform formentlig skal holde mange år ud i fremtiden.

Spil med undervisningen

Han bider også mærke i, at undervisningstiden er udvidet markant, så de ældste elever har en arbejdsuge, der kan sammenlignes med deres forældres.

"Vi skal ikke nødvendigvis arbejdere hårdere, men derimod skal vi arbejde smartere, og det gælder altså også i skolen," siger direktøren fra Dansk IT.

Hvorfor ikke udnytte skoletrætte drenges trang til computerspil?

Tony Franke efterlyser initiativer, som eksempelvis gamification, der kunne anspore specielt computerspilsglade - men skoletrætte - drenge til at give den ekstra skalle i klasselokalet.

"Vi skal have fat i den enkelte elev, der måske vil blive glad for at skulle kæmpe sig op på et nyt niveau, ligesom han kender det fra sin spil-verden," siger Tony Franke.

Manglende it og lærerne

Efter at have læst det godt 50 sider lange udspil til en forbedring af den danske folkeskole undrer Tony Franke sig også over, at der ikke står særligt meget om it-efteruddannelse af danske folkeskolelærere. 

"Der står ellers en del om efteruddannelser generelt," siger Tony Franke med en stemme på lav volume.

Hos direktør Tom Togsverd fra ITEK, Dansk Industris it-branchesammenslutning, er der løftet tommelfinger og mundvige efter regeringens forslag til en fremtidig folkeskolereform.

"Der bliver mere tid til børnene, og it vil uden tvivl blive inddraget mere som arbejdsredskab," siger Tom Togsverd, som dog kunne have ønsket sig, at it blev et selvstændigt fag.

Gode rammer for mere it

ITEK-direktøren hæfter sig også ved, at regeringen lader en højere grad af decentral styring hvile over sit reformudspil.

"Vi har armene hævet højt oppe over, at ansvaret fremover bliver overdraget mere til den enkelte skole, for så er der gode rammer til at servere en masse digitale læringsmidler til eleverne," siger Tom Togsverd.

Han roser også, at der er kommet mere fokus på it-efteruddannelse til lærerne.  

I forbindelse med den it-efteruddannelsen af skolelærerne hilser han et forslag fra Danske Skoleelever meget velkomment vedrørende, at eleverne i høj grad vil overtage it-supporten i skolen

"Eleverne er jo digitalt indfødt og har fingrene nede i dejen hver dag. Og det kan kun blive godt, hvis elever og lærere kan finde ud af at indgå et konstruktivt teamwork omkring it-værktøjerne," mener Tony Franke.

Læs også:
Galleri: Så vild kan en gennemdigitaliseret dansk skole blive

Folkeskolen får intet ud af dyre it-investeringer

ITEK: Derfor er reformen rigtig god

Hos direktør Tom Togsverd fra ITEK, Dansk Industris it-branchesammenslutning, er der løftet tommelfinger og mundvige efter regeringens forslag til en fremtidig folkeskolereform.

"Der bliver mere tid til børnene, og it vil uden tvivl blive inddraget mere som arbejdsredskab," siger Tom Togsverd, som dog kunne have ønsket sig, at it blev et selvstændigt fag.

Gode rammer for mere it
ITEK-direktøren hæfter sig også ved, at regeringen lader en højere grad af decentral styring hvile over sit reformudspil.

"Vi har armene hævet højt oppe over, at ansvaret fremover bliver overdraget mere til den enkelte skole, for så er der gode rammer til at servere en masse digitale læringsmidler til eleverne," siger Tom Togsverd.

Han roser også, at der er kommet mere fokus på it-efteruddannelse til lærerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job