Overgår pc'erne: Mobilsystem er hackernes yndlingsmål

Pc'er bliver udsat for langt færre malware-angreb end et udbredt mobilstyresystem. Sikkerhedsselskaberne har en forklaring på problemet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Android angribes nu mere end pc'er i visse dele af verden, viser en rapport fra af en leverandør af sikkerhedssoftware.

Security Threat Report 2013 fra Sophos beskriver, at næsten 10 procent af alle mobile enheder med Android i brug i USA var udsat for malware-angreb i en periode på tre måneder i 2012.

Det samme gjaldt kun seks procent af alle pc'er.

Situationen er endnu værre i Australien, hvor mere end 10 procent af alle Android-enheder blev angrebet i samme periode sammenlignet med cirka otte procent af alle pc'er.

Android sidder på 52,2 procent af smartphone-markedet i USA, så platformen er ifølge Sophos blevet et fristende mål.

"Mål af denne størrelse er svære at modstå for malware-udviklere," står der i rapporten. "Og det lykkes da heller ikke - antallet af angreb mod Android er i kraftig vækst."

Sophos bemærker, at det mest almindelige malware-angreb på Android indebærer, at der installeres en falsk app på en telefon, som i det skjulte sender dyre sms'er til indholdstakserede tjenester.

De datakriminelle har også fundet en måde at omgå den totrinsbekræftelse, der bruges af banker til at beskytte mobile transaktioner. Det gør de ved at plante spyware på en telefon, der sjæler den bekræftelseskode, som banken sender til telefonen.

I 2012 udviste hackerne ifølge Sophos både et højt ambitionsniveau ved at angribe flere platforme - sociale medier, cloud-services og mobile enheder - og behændighed ved hurtigt at reagere på sikkerhedsanalyser og optimere deres udnyttelse af 0-dagssårbarheder.

Herudover angreb hackerne tusindvis af usikkert opsatte websteder og databaser, som blev udnyttet til at få adgang til adgangskoder og til at levere malware til intetanende besøgende.

Mere end 80 procent af alle såkaldte drive by-angreb på intetanende brugere på nettet sker via legitime websteder, der er blevet kompromitteret.

I rapporten forklares det, at angribere hacker legitime websteder og planter kode, der genererer links til servere, der distribuerer malware. Når en besøgende indlæser en side på det legitime websted vil browseren samtidig automatisk downloade den skadelige software.

Her er de mest risikable lande

Rapporten fra Sophos beskriver også en opgørelse af de mest risikable lande i verden med hensyn til malware-angreb:

Hongkong er det mest risikable land. 23,54 procent af landets pc'er blev angrebet af malware i løbet af en periode på tre måneder i 2012.

Herefter følger Taiwan med 21,26 procent, De Arabiske Emirater med 20,78 procent, Mexico med 19,81 procent og Indien med 17,44 procent.

Norge er med 1,81 procent det statistisk set mest sikre land i forhold til malware-angreb efterfulgt af Sverige med 2,59 procent, Japan med 2,63 procent, Storbritannien med 3,51 procent og Schweiz med 3,81 procent.

"Sikkerhed handler om meget andet end Microsoft," skriver Sophos.

"Pc'en er i dag stadig det største mål for skadelig kode, men de kriminelle har også udviklet effektive angreb mod Mac i kraft af falsk antivirussoftware.

"Malware-udviklerne går også efter de mobile enheder, hvor der er ved at opstå et helt nyt sæt styresystemer med forskellige sikkerhedsmodeller og angrebsvektorer," tilføjer Sophos.

Vi er nødt til at fokusere på at beskytte og bemyndige slutbrugerne - lige gyldigt hvilken platform, enhed eller styresystem, de vælger at bruge."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Metroselskabet I/S

Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

Københavnsområdet

KMD A/S

Project & Account Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S