Overgår pc'erne: Mobilsystem er hackernes yndlingsmål

Pc'er bliver udsat for langt færre malware-angreb end et udbredt mobilstyresystem. Sikkerhedsselskaberne har en forklaring på problemet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Android angribes nu mere end pc'er i visse dele af verden, viser en rapport fra af en leverandør af sikkerhedssoftware.

Security Threat Report 2013 fra Sophos beskriver, at næsten 10 procent af alle mobile enheder med Android i brug i USA var udsat for malware-angreb i en periode på tre måneder i 2012.

Det samme gjaldt kun seks procent af alle pc'er.

Situationen er endnu værre i Australien, hvor mere end 10 procent af alle Android-enheder blev angrebet i samme periode sammenlignet med cirka otte procent af alle pc'er.

Android sidder på 52,2 procent af smartphone-markedet i USA, så platformen er ifølge Sophos blevet et fristende mål.

"Mål af denne størrelse er svære at modstå for malware-udviklere," står der i rapporten. "Og det lykkes da heller ikke - antallet af angreb mod Android er i kraftig vækst."

Sophos bemærker, at det mest almindelige malware-angreb på Android indebærer, at der installeres en falsk app på en telefon, som i det skjulte sender dyre sms'er til indholdstakserede tjenester.

De datakriminelle har også fundet en måde at omgå den totrinsbekræftelse, der bruges af banker til at beskytte mobile transaktioner. Det gør de ved at plante spyware på en telefon, der sjæler den bekræftelseskode, som banken sender til telefonen.

I 2012 udviste hackerne ifølge Sophos både et højt ambitionsniveau ved at angribe flere platforme - sociale medier, cloud-services og mobile enheder - og behændighed ved hurtigt at reagere på sikkerhedsanalyser og optimere deres udnyttelse af 0-dagssårbarheder.

Herudover angreb hackerne tusindvis af usikkert opsatte websteder og databaser, som blev udnyttet til at få adgang til adgangskoder og til at levere malware til intetanende besøgende.

Mere end 80 procent af alle såkaldte drive by-angreb på intetanende brugere på nettet sker via legitime websteder, der er blevet kompromitteret.

I rapporten forklares det, at angribere hacker legitime websteder og planter kode, der genererer links til servere, der distribuerer malware. Når en besøgende indlæser en side på det legitime websted vil browseren samtidig automatisk downloade den skadelige software.

Her er de mest risikable lande

Rapporten fra Sophos beskriver også en opgørelse af de mest risikable lande i verden med hensyn til malware-angreb:

Hongkong er det mest risikable land. 23,54 procent af landets pc'er blev angrebet af malware i løbet af en periode på tre måneder i 2012.

Herefter følger Taiwan med 21,26 procent, De Arabiske Emirater med 20,78 procent, Mexico med 19,81 procent og Indien med 17,44 procent.

Norge er med 1,81 procent det statistisk set mest sikre land i forhold til malware-angreb efterfulgt af Sverige med 2,59 procent, Japan med 2,63 procent, Storbritannien med 3,51 procent og Schweiz med 3,81 procent.

"Sikkerhed handler om meget andet end Microsoft," skriver Sophos.

"Pc'en er i dag stadig det største mål for skadelig kode, men de kriminelle har også udviklet effektive angreb mod Mac i kraft af falsk antivirussoftware.

"Malware-udviklerne går også efter de mobile enheder, hvor der er ved at opstå et helt nyt sæt styresystemer med forskellige sikkerhedsmodeller og angrebsvektorer," tilføjer Sophos.

Vi er nødt til at fokusere på at beskytte og bemyndige slutbrugerne - lige gyldigt hvilken platform, enhed eller styresystem, de vælger at bruge."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job