Microsoft kan være på vej med tre nye Surface-modeller

Microsoft kan være på vej med yderligere tre Surface-tablets. Se hvordan de sandsynligvis bliver skruet sammen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selvom Microsoft først lige har sendt sin Surface i handlen planlægger selskabet ifølge en velkendt kilde at lancere yderligere tre tablets til næste år.

Kilden, der kalder sig MS Nerd, har lækket oplysninger om disse tre Surface-tablets, der angiveligt er på trapperne, i et beskyttet Twitter-feed.

Websitet Neowin spottede disse tweets og offentliggjorde herefter selv oplysningerne.

Microsoft vil ifølge denne kilde lancere endnu en ARM-baseret Surface-tablet med Windows RT.

Men i stedet for den Tegra 3-chip, der sidder i den eksisterende tablet, vil den have en processor fra Qualcomm og i stedet for en skærm på 10,6 tommer vil den have en skærm på kun 8,6 tommer.

Anden generation af Surface med Windows 8 Pro vil angiveligt bevæge sig i modsat retning med en skærmstørrelse, der vokser til 11,6 tommer.

Og i stedet for Intels Core-processorer hævder MS Nerd, at den vil indeholde en AMD Temash APU, som måske ikke er lige så kraftig men forhåbentlig give længere batterilevetid end den nuværende Surfaces estimerede fire til fem timer.

Surface Book

Endelig hævder MS Nerd, at Microsoft har planer om en tredje tablet ved navn Surface Book med en skærm på 14,6 tommer og en processor fra Intels Haswell-arkitektur.

Haswell er efterfølgeren til Intels Ivy Bridge, som Microsoft bruger i den nuværende Surface med Windows 8 Pro.

Kilden er som regel troværdig
MS Nerd er en rimelig troværdig kilde til lækkede oplysninger om Microsoft.

I marts hævdede den anonyme kilde, at kun et udpluk af funktionerne fra Windows Phone 8 ville finde vej til ældre telefoner (hvilket ganske rigtigt skete i form af Windows Phone 7.8).

Tidligere har MS Nerd fået ret angående udviklingen af Windows Phone 7 og Zune-hardwarens på daværende tidspunkt forestående bortgang. Kilden har også offentliggjort omfattende oplysninger om Microsofts droppede tablet Courier.

Kilden er dog ikke altid helt nøjagtig i sine prognoser.

MS Nerd hævdede for eksempel, at det amerikanske teleselskab AT&T ville få to Windows Phones 8-telefoner fra Samsung og at Sprint ville få en telefon med fuldt slide-tastatur fra Nokia.

Begge disse forudsigelser er i hvert fald indtil videre ikke gået i opfyldelse.

MS Nerd forudsagde mange af detaljerne angående Nokias Lumia 920 heriblandt skærmen på 720 pixel og Snapdragon S4-processoren, men tog fejl med hensyn til PureView-kameraet, som er på 8,7 megapixel og ikke 12, som kilden hævdede.

Læs også:

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet.

Gode råd: Sådan vælger du den rigtige Surface.

Dom: Derfor er Microsofts Surface en lunken omgang.

Første kig på Microsoft Surface.

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker.

Her er Microsofts første tablet-pc i eget navn: 'The Surface'

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS