Glem alt om at tjene på apps - så få scorer kassen hos Apple

Størstedelen af de samlede indtægter i app-markedet til både iOS og Android er koncentreret på ganske få hænder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport hævdes det, at blot 25 udviklere løber med halvdelen af de samlede indtægter i USA fra Apple App Store og Google Play.

Canalys hævder, at blot 25 udviklere løb med mere end halvdelen af de 685 millioner kroner, der blev genereret i indtægter fra download af betalte apps og køb foretaget direkte i apps i en periode på 20 dage i november, rapporterer Tech Crunch.

Disse udviklere inkluderer: Disney, Electronic Arts, Gameloft (The Dark Knight Rises og My Little Pony Friendship is Magic), Glu, Kabam, Rovio (Angry Birds), Storm8 (Racing Live og iMobsters) samt Zynga (FarmVille).

Tech Crunch bemærker, at 145 af de 300 mest populære apps i Apple App Store er spil med musik-streaming-app'en Pandora som den eneste undtagelse.

Disse bedst sælgende spilproducenter dominerer i den grad hitlisterne, fordi de tilbyder en vifte af produkter såsom forskellige udgaver af Angry Birds.

Af relaterede nyheder kan nævnes, at app-udviklerne ikke viser megen interesse for at udvikle til Microsoft Surface, hvor Facebook ifølge en rapport af AdAge er "mest påfaldende fraværende."

Pandora og Twitter modtager ifølge ComScore henholdsvis 81,1 og 53,6 procent af deres trafik i USA fra mobile enheder, og alligevel tilbyder ingen af disse to virksomheder en app til Surface, påpeger AdAge.

Udviklerne tøver tilsyneladende med at udvikle apps til Surface, på trods af at Microsoft tilbyder en deling af indtægterne, der er "mere favorabel," end hvad både Apple og Google tilbyder, påpeges det. Microsoft tilbyder ifølge AdAge den samme 70-30-deling som de andre, indtil en udvikler har tjent cirka 142.600 kroner fra app-butikken til Windows. Derefter får udviklerne 80 procent af indtægterne fra deres apps.

App-analysefirmaet App Annie bemærker, at kun Gameloft tilbyder mindst én app til Surface.

Herudover bemærkes det i rapporten, at Surface først blev lanceret i september, hvilket ifølge Ray Velez, der er teknologichef hos de digitale bureau Razorfish "ikke er særlig lang tid til at udvikle en kompliceret app."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec