Glem alt om at tjene på apps - så få scorer kassen hos Apple

Størstedelen af de samlede indtægter i app-markedet til både iOS og Android er koncentreret på ganske få hænder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport hævdes det, at blot 25 udviklere løber med halvdelen af de samlede indtægter i USA fra Apple App Store og Google Play.

Canalys hævder, at blot 25 udviklere løb med mere end halvdelen af de 685 millioner kroner, der blev genereret i indtægter fra download af betalte apps og køb foretaget direkte i apps i en periode på 20 dage i november, rapporterer Tech Crunch.

Disse udviklere inkluderer: Disney, Electronic Arts, Gameloft (The Dark Knight Rises og My Little Pony Friendship is Magic), Glu, Kabam, Rovio (Angry Birds), Storm8 (Racing Live og iMobsters) samt Zynga (FarmVille).

Tech Crunch bemærker, at 145 af de 300 mest populære apps i Apple App Store er spil med musik-streaming-app'en Pandora som den eneste undtagelse.

Disse bedst sælgende spilproducenter dominerer i den grad hitlisterne, fordi de tilbyder en vifte af produkter såsom forskellige udgaver af Angry Birds.

Af relaterede nyheder kan nævnes, at app-udviklerne ikke viser megen interesse for at udvikle til Microsoft Surface, hvor Facebook ifølge en rapport af AdAge er "mest påfaldende fraværende."

Pandora og Twitter modtager ifølge ComScore henholdsvis 81,1 og 53,6 procent af deres trafik i USA fra mobile enheder, og alligevel tilbyder ingen af disse to virksomheder en app til Surface, påpeger AdAge.

Udviklerne tøver tilsyneladende med at udvikle apps til Surface, på trods af at Microsoft tilbyder en deling af indtægterne, der er "mere favorabel," end hvad både Apple og Google tilbyder, påpeges det. Microsoft tilbyder ifølge AdAge den samme 70-30-deling som de andre, indtil en udvikler har tjent cirka 142.600 kroner fra app-butikken til Windows. Derefter får udviklerne 80 procent af indtægterne fra deres apps.

App-analysefirmaet App Annie bemærker, at kun Gameloft tilbyder mindst én app til Surface.

Herudover bemærkes det i rapporten, at Surface først blev lanceret i september, hvilket ifølge Ray Velez, der er teknologichef hos de digitale bureau Razorfish "ikke er særlig lang tid til at udvikle en kompliceret app."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S