Glem alt om at tjene på apps - så få scorer kassen hos Apple

Størstedelen af de samlede indtægter i app-markedet til både iOS og Android er koncentreret på ganske få hænder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport hævdes det, at blot 25 udviklere løber med halvdelen af de samlede indtægter i USA fra Apple App Store og Google Play.

Canalys hævder, at blot 25 udviklere løb med mere end halvdelen af de 685 millioner kroner, der blev genereret i indtægter fra download af betalte apps og køb foretaget direkte i apps i en periode på 20 dage i november, rapporterer Tech Crunch.

Disse udviklere inkluderer: Disney, Electronic Arts, Gameloft (The Dark Knight Rises og My Little Pony Friendship is Magic), Glu, Kabam, Rovio (Angry Birds), Storm8 (Racing Live og iMobsters) samt Zynga (FarmVille).

Tech Crunch bemærker, at 145 af de 300 mest populære apps i Apple App Store er spil med musik-streaming-app'en Pandora som den eneste undtagelse.

Disse bedst sælgende spilproducenter dominerer i den grad hitlisterne, fordi de tilbyder en vifte af produkter såsom forskellige udgaver af Angry Birds.

Af relaterede nyheder kan nævnes, at app-udviklerne ikke viser megen interesse for at udvikle til Microsoft Surface, hvor Facebook ifølge en rapport af AdAge er "mest påfaldende fraværende."

Pandora og Twitter modtager ifølge ComScore henholdsvis 81,1 og 53,6 procent af deres trafik i USA fra mobile enheder, og alligevel tilbyder ingen af disse to virksomheder en app til Surface, påpeger AdAge.

Udviklerne tøver tilsyneladende med at udvikle apps til Surface, på trods af at Microsoft tilbyder en deling af indtægterne, der er "mere favorabel," end hvad både Apple og Google tilbyder, påpeges det. Microsoft tilbyder ifølge AdAge den samme 70-30-deling som de andre, indtil en udvikler har tjent cirka 142.600 kroner fra app-butikken til Windows. Derefter får udviklerne 80 procent af indtægterne fra deres apps.

App-analysefirmaet App Annie bemærker, at kun Gameloft tilbyder mindst én app til Surface.

Herudover bemærkes det i rapporten, at Surface først blev lanceret i september, hvilket ifølge Ray Velez, der er teknologichef hos de digitale bureau Razorfish "ikke er særlig lang tid til at udvikle en kompliceret app."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S