Så mange danske it-folk bliver fyret hver dag

Se hvor mange it-folk, der i gennemsnit er blevet fyret hver eneste dag i 2012.

Artikel top billede

2.000 it-folk svarende til mere end fem personer om dagen.

Sådan lyder det forsigtige skøn fra it-fagforeningen Prosa over, hvor mange it-folk der i årets løb er blevet fyret.

Formand Niels Bertelsen bygger det på en hel serie af fyringsrunder i it-branchen i det forløbne år.

"Sammenholdt med antallet af medlemmer, som er gået fra job og over i ledighed, som er cirka 600 i år, vil et forsigtigt skøn er nok være, at mindst 2.000 personer er blevet fyret i årets løb," udtaler Prosa-formanden.

Nogle har fået job igen

Dog har flere af dem fået job igen, da ledigheden ikke er steget tilsvarende.

"Men tallene er alvorlige nok, til at der skal ske en indsats for at løfte beskæftigelsen i branchen," forklarer Niels Bertelsen.

Han pointerer dog, at antallet af fyringer ikke er et eksakt tal.

Dels er det ikke noget Prosa registrerer på virksomhedsniveau, dels rammer afskedigelserne ind i flere faglige organisationer og endelig er afskedigelsestal for en virksomhed ikke altid opdelt i it-stillinger og andre stillinger.

Men for at komme med et bud, har Prosa taget udgangspunkt i nogle af de kendte ting.

Her har it-fyringer fundet sted

Niels Bertelsen peger på CSC med cirka 400 fyringer i maj måned, Tata med 70 i juni måned og igen CSC med 180.

Hertil kan lægges afskedigelser i  TDC, Vestas, Saxo Bank, IBM, JN Data, Logica, KMD, DONG, styrelser og ministerier, SAS, Atea, DSB og Netdesign, oplyser han.

"Alle med klumper af afskedigelser - dog uden at vi kender det eksakte antal it-jobs, der er berørt," udtaler han.

Og så har der været en række konkurser, blandt andet Cimber Air, Skyline og en del små og mellemstore it-virksomheder, forklarer Niels Bertelsen.

Tilbage står altså det forsigtige skøn med 2.000 it-fyringer i år.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S