Her er Anonymous næste mål: Angriber i weekenden

Den politisk motiverede hacker-gruppe har udset sig sit næste mål, som skal angribes i weekenden. Se det her.

Artikel top billede

Læs også:

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid.

Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid.

EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet.

Computerworld News Service: Hacker-aktivistgruppen Anonymous planlægger at gennemføre et cyberangreb denne weekend mod webstedet for FN-organisationen Den internationale telekommunikationsunion (ITU), der holder møde med deltagelse af 190 lande for at diskutere den politiske og kommercielle kontrol over internettet, advarer et it-sikkerhedsfirma.

Fire danskere er med på mødet. Det kan du læse mere om her.

ITU's Verdenskonference om international telekommunikation (WCIT-12) holdes for lukkede døre 3. til 14. december i Dubai.

Det hemmelige møde har udløst vrede i Anonymous og den generelle blogosfære især på grund af et russisk forslag om at overlade kontrollen over internettet til ITU.

Det er dog ifølge flere eksperter ikke sandsynligt, at et sådant forslag ville blive vedtaget.

Det ville nemlig kræve international konsensus og mange lande heriblandt USA ville modsætte sig.

'Alvorlige konsekvenser'

Ikke desto mindre offentliggjorde Anonymous i sidste uge en video på YouTube, hvori den løst definerede gruppe fordømmer ITU-mødet og advarer om "alvorlige konsekvenser" for menneskerettighederne ved at lade ITU få overordnet kontrol over internettet.

Onsdag lancerede en mindre fraktion af Anonymous et denial of service-angreb (DoS), der resulterede i, at ITU's websted midlertidigt var ude af drift, oplyser Carl Herberger, der er vice president for it-sikkerhedsfirmaet Radware, der specialiserer i at sikre applikationer mod cyberangreb.

"Det er meget sandsynligt, at dette blot var en test," bemærker Herberger.

Selvom det er muligt, at angrebet onsdag simpelthen mislykkedes på grund af ITU's stærke forsvar, så ved man, at Anonymous ofte tester sine værktøjer, før lanceringen af et fuldt distribueret denial of service-angreb (DDoS), forklarer Herberger.

Diskussioner i chat-rum på nettet, som benyttes af Anonymous, tyder ifølge Herberger på, at gruppen har planer om at angribe ITU's websted i morgen, 8. december. "De planlægger et meget stort angreb den 8."

Såkaldt hacktivisme har tilsyneladende stået bag mange angreb i år mod statslige og virksomheders websteder. Kaspersky Labs sikkerhedsprognose for 2013 lover mere af samme skuffe til næste år.

"Samfundets stigende afhængighed af internettet gør alle former for organisationer potentielt sårbare overfor angreb af denne slags, så hacktivismen ser ud til at fortsætte i 2013 og fremover," skriver Kaspersky Labs.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid.

Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid.

EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Intempus

Senior Python Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S