Her er Anonymous næste mål: Angriber i weekenden

Den politisk motiverede hacker-gruppe har udset sig sit næste mål, som skal angribes i weekenden. Se det her.

Artikel top billede

Læs også:

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid.

Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid.

EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet.

Computerworld News Service: Hacker-aktivistgruppen Anonymous planlægger at gennemføre et cyberangreb denne weekend mod webstedet for FN-organisationen Den internationale telekommunikationsunion (ITU), der holder møde med deltagelse af 190 lande for at diskutere den politiske og kommercielle kontrol over internettet, advarer et it-sikkerhedsfirma.

Fire danskere er med på mødet. Det kan du læse mere om her.

ITU's Verdenskonference om international telekommunikation (WCIT-12) holdes for lukkede døre 3. til 14. december i Dubai.

Det hemmelige møde har udløst vrede i Anonymous og den generelle blogosfære især på grund af et russisk forslag om at overlade kontrollen over internettet til ITU.

Det er dog ifølge flere eksperter ikke sandsynligt, at et sådant forslag ville blive vedtaget.

Det ville nemlig kræve international konsensus og mange lande heriblandt USA ville modsætte sig.

'Alvorlige konsekvenser'

Ikke desto mindre offentliggjorde Anonymous i sidste uge en video på YouTube, hvori den løst definerede gruppe fordømmer ITU-mødet og advarer om "alvorlige konsekvenser" for menneskerettighederne ved at lade ITU få overordnet kontrol over internettet.

Onsdag lancerede en mindre fraktion af Anonymous et denial of service-angreb (DoS), der resulterede i, at ITU's websted midlertidigt var ude af drift, oplyser Carl Herberger, der er vice president for it-sikkerhedsfirmaet Radware, der specialiserer i at sikre applikationer mod cyberangreb.

"Det er meget sandsynligt, at dette blot var en test," bemærker Herberger.

Selvom det er muligt, at angrebet onsdag simpelthen mislykkedes på grund af ITU's stærke forsvar, så ved man, at Anonymous ofte tester sine værktøjer, før lanceringen af et fuldt distribueret denial of service-angreb (DDoS), forklarer Herberger.

Diskussioner i chat-rum på nettet, som benyttes af Anonymous, tyder ifølge Herberger på, at gruppen har planer om at angribe ITU's websted i morgen, 8. december. "De planlægger et meget stort angreb den 8."

Såkaldt hacktivisme har tilsyneladende stået bag mange angreb i år mod statslige og virksomheders websteder. Kaspersky Labs sikkerhedsprognose for 2013 lover mere af samme skuffe til næste år.

"Samfundets stigende afhængighed af internettet gør alle former for organisationer potentielt sårbare overfor angreb af denne slags, så hacktivismen ser ud til at fortsætte i 2013 og fremover," skriver Kaspersky Labs.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid.

Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid.

EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S