Her er Anonymous næste mål: Angriber i weekenden

Den politisk motiverede hacker-gruppe har udset sig sit næste mål, som skal angribes i weekenden. Se det her.

Artikel top billede

Læs også:

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid.

Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid.

EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet.

Computerworld News Service: Hacker-aktivistgruppen Anonymous planlægger at gennemføre et cyberangreb denne weekend mod webstedet for FN-organisationen Den internationale telekommunikationsunion (ITU), der holder møde med deltagelse af 190 lande for at diskutere den politiske og kommercielle kontrol over internettet, advarer et it-sikkerhedsfirma.

Fire danskere er med på mødet. Det kan du læse mere om her.

ITU's Verdenskonference om international telekommunikation (WCIT-12) holdes for lukkede døre 3. til 14. december i Dubai.

Det hemmelige møde har udløst vrede i Anonymous og den generelle blogosfære især på grund af et russisk forslag om at overlade kontrollen over internettet til ITU.

Det er dog ifølge flere eksperter ikke sandsynligt, at et sådant forslag ville blive vedtaget.

Det ville nemlig kræve international konsensus og mange lande heriblandt USA ville modsætte sig.

'Alvorlige konsekvenser'

Ikke desto mindre offentliggjorde Anonymous i sidste uge en video på YouTube, hvori den løst definerede gruppe fordømmer ITU-mødet og advarer om "alvorlige konsekvenser" for menneskerettighederne ved at lade ITU få overordnet kontrol over internettet.

Onsdag lancerede en mindre fraktion af Anonymous et denial of service-angreb (DoS), der resulterede i, at ITU's websted midlertidigt var ude af drift, oplyser Carl Herberger, der er vice president for it-sikkerhedsfirmaet Radware, der specialiserer i at sikre applikationer mod cyberangreb.

"Det er meget sandsynligt, at dette blot var en test," bemærker Herberger.

Selvom det er muligt, at angrebet onsdag simpelthen mislykkedes på grund af ITU's stærke forsvar, så ved man, at Anonymous ofte tester sine værktøjer, før lanceringen af et fuldt distribueret denial of service-angreb (DDoS), forklarer Herberger.

Diskussioner i chat-rum på nettet, som benyttes af Anonymous, tyder ifølge Herberger på, at gruppen har planer om at angribe ITU's websted i morgen, 8. december. "De planlægger et meget stort angreb den 8."

Såkaldt hacktivisme har tilsyneladende stået bag mange angreb i år mod statslige og virksomheders websteder. Kaspersky Labs sikkerhedsprognose for 2013 lover mere af samme skuffe til næste år.

"Samfundets stigende afhængighed af internettet gør alle former for organisationer potentielt sårbare overfor angreb af denne slags, så hacktivismen ser ud til at fortsætte i 2013 og fremover," skriver Kaspersky Labs.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid.

Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid.

EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S