Staten: Bare ikke dygtig nok til at lave gode it-projekter

Interview: Mange af statens største it-projekter er stadig præget af budgetoverskridelser og forsinkelser. Hvad skal der dog til for at det bliver bedre? Se her, hvad Digitaliseringsstyrelsen svarer.

Artikel top billede

Læs også:
Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Kan ikke følge med: Halvårlig rapport om it-skandaler forsinket fire måneder

Kontorchef Morten Ellegaard fra Digitaliseringsstyrelsen, hvor meget er den samlede tids- og budgetoverskridelse i de statslige it-projekter til en værdi af mere end 10 millioner kroner?

"Det er svært at sige for de gamle budgetter, da vi ikke har et samlet overblik over alle business cases fra før 1. januar 2011. Med hensyn til de nye projekter er angivet en tidsoverskridelse på Nationalt Patientindeks på 365 dage, mens resten enten holder kursen eller er fortrolige oplysninger."

Flere af statens større it-projekter til 10 millioner kroner er netop fortrolighedsstemplet på både tid og økonomi. Er hele meningen med afrapporteringen ikke at skabe åbenhed omkring statens større it-projekter?

"Når man enkelte steder i rapporten ser, at der står "fortroligt", så skyldes det, dels at offentliggørelsen af prisen vækker bekymring hos den enkelte myndighed, der er i udbudsfasen og derfor ikke vil afsløre deres budgetter, dels almindelig fortrolighed. Og det respekterer vi."

Jamen, så er det jo umuligt at få et samlet overblik over status på statens it-projekter?

"Hos Digitaliseringsstyrelsen kender vi godt budgetterne, og vores vurdering er, at denne rapport giver et rigtig indblik i statens it-projekter."

Problemerne med overskridelse af tid og budget på offentlige it-projekter er efterhånden blevet en stående joke og en evig frustration for alle. Hvad skal der til for at få projekterne til at ramme både tid og pris?

"Det er svært at lave gode it-projekter hos både private og i det offentlige. Men vi er ikke dygtige nok, og vi kan kun blive bedre ved at have bedre governance, hvilket vil sige, at projekterne skal følge den fælles statslige projektmodel. Dernæst skal myndighedernes topledelse være med til at styre it-projekterne, og så er ifølge Statens it-råd for lille fokus på risici i projekterne."

Statens it-projektråd angiver netop bekymring over, at kun to procent af projekternes budget bliver brugt på analysefasen. Hvor meget bør ministerierne afsætte til analyse - og hvad vil det hjælpe?

"Svært at sige i kroner og ører, den væsentligste pointe er, at der i opstartsfasen af et projekt skal skabes meget mere opmærksomhed på foranalyse og risikohåndtering."

Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Kan ikke følge med: Halvårlig rapport om it-skandaler forsinket fire måneder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension