Styrelse tvinger TDC's priser ned

Erhvervsstyrelsen tvinger TDC til at sænke priserne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Telenor: TDC-priser kvæler konkurrencen

Fiberselskaber: Vores investeringer er i fare

Der er gode nyheder til de teleselskaber, der i årevis vedvarende har råbt højt om, at TDC's engrospriser ødelægger deres muligheder for at konkurrere på bredbånds- og tv-markedet.

I hvert fald har Erhvervsstyrelsen netop besluttet at sænke loftet på de engrospriser, som TDC må kræve for konkurrenter, der vil sælge bredbånd og bredbånds-tv på TDC's net.

Det fremgår af en pressemeddelelse, Erhvervsstyrelsen udsendte i fredags.

For engrosproduktet til bredbånds-tv bliver prisloftet sænket med 20 procent, mens priserne for de to engrosprodukter til bredbånd sænkes til henholdsvis 820 til 744 kroner og fra 1009 til 951 kroner.

"De lavere engrospriser gør det billigere for et teleselskab at producere en bredbåndsforbindelse, og det giver mulighed for, at bredbåndsforbindelsen kan sælges billigere til virksomheder og privatkunder," lyder det i en pressemeddelelse fra Finn Petersen, vicedirektør i Erhvervsstyrelsen.

"Det er afgørende for både borgere og virksomheder, at der er attraktive vilkår for brugen af teleinfrastruktur. Derfor holder vi øje med prisudviklingen og sikrer optimal mulighed for konkurrence på området."

Dæmpet fiber-begejstring

Mens selv om Erhvervsstyrelsen, der årligt fastsætter engrospriserne ved hjælp af den såkaldte LRAIC-model, måske gør telekonkurrenterne glade, er det langt fra sikkert, at smilene breder sig på ansigterne ovre i fiberlejren.

For med de lavere priser på TDC's kobbernet, bliver fiber relativt dyrere og dermed mindre konkurrencedygtigt i forhold til kobberet.

Fra fiberleverandørerne er reaktionen da også afdæmpet.

"Vi ser ikke den store ændring i forhold til den nuværende strategi med at holde en balanceret pris på det gamle kobber, som dels gør det attraktivt for konkurrenter at leje sig ind på TDC's net og dels fastholder et incitament til at fremme investeringerne i den fremtidssikre infrastruktur, fibernettet," skriver Thomas Woldiderich i en kommentar til Computerworld.

"Men det er jo klart, at man fra Erhvervsstyrelsens side er nødt til at gøre noget for, at Danmark ligger på en bekymrende bundplacering på EU's temperaturmåling, når det gælder om nye udbyderes markedsandele på kabelbaseret bredbånd," skriver han og tilføjer, at problemet bør løses anderledes.

"Løsningen er jo ikke at ligge og skrue kobberprisen frem og tilbage, men i langt højere grad, at Erhvervsstyrelsen og politikerne så nærmere på, hvordan nye udbyderes investeringer i et infrastrukturalternativ kan fremmes."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS