Fiberselskaber: Vores investeringer er i fare

Elselskabernes satsning på fiber risikerer at blive sendt til tælling, mener de selv. Men ikke alle er enige i den påstand.

Artikel top billede

Foto: Dansk Bredbånd.

Konkurrencen på det danske bredbåndsmarked fungerer ikke, og løsningen er at sænke prisen for at leje sig ind i TDC's kobbernet, lyder opfordringen fra Telenor til IT- og Telestyrelsen.
 
Men hos energiselskaberne, der har gravet fiberbredbånd forbi omkring 700.000 hjem, advarer de imod at sænke prisen.
 
"Det vil være en mavepuster i forhold til dem, der forsøger at lave en alternativ infrastruktur til TDC's," siger chefkonsulent Christian Berg fra energiselskabernes brancheorganisation, Dansk Energi.
 
Årsagen er, at energiselskaberne indtil nu har brugt omkring otte milliarder kroner på at grave fiberkabler forbi danske husstande og dermed skabe et alternativ til TDC's kobbernet.
 
Energiselskaberne frygter, at hvis lejeprisen i TDC's net bliver sat ned, så vil bredbåndspriserne generelt falde, og dermed får de endnu sværere ved at hente deres investering hjem. 

Ønsker TDC-alternativ

Christian Berg mener dog, at målsætningen fra politisk side må være at skabe et reelt alternativ til TDC's infrastruktur.
 
"At give et kortsigtet boost på TDC's eget net er for at give en håndsrækning til Telenor og Telia, bevares, men det er jo en konkurrence, som også fremadrettet er betinget af TDC," fortæller Christian Berg.
 
Han fremhæver, at Telenor og Telia vil være afhængige af, hvor TDC udbygger og opgraderer sit net.
 
"Det er ikke lig en sund konkurrence og ægte valgfrihed," siger han.
 
Chefkonsulenten fra Dansk Energi henviser til den telepolitiske aftale, som blev indgået af størsteparten af Socialdemokraterne, Det Radikale Venstre, Venstre, De Konservative, SF og CD i 1999 og som stadig er gældende for dansk telepolitik.
 
I den aftale står der, "at der skal være sund konkurrence på hele telemarkedet og ægte valgfrihed for alle forbrugere."

IT- og Telestyrelsen vil muligvis sænke prisen for adgang til TDC's net, når styrelsen udsender et udkast til en markedsafgørelse sidst på året.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos