Fiberselskaber: Vores investeringer er i fare

Elselskabernes satsning på fiber risikerer at blive sendt til tælling, mener de selv. Men ikke alle er enige i den påstand.

Artikel top billede

Foto: Dansk Bredbånd.

Konkurrencen på det danske bredbåndsmarked fungerer ikke, og løsningen er at sænke prisen for at leje sig ind i TDC's kobbernet, lyder opfordringen fra Telenor til IT- og Telestyrelsen.
 
Men hos energiselskaberne, der har gravet fiberbredbånd forbi omkring 700.000 hjem, advarer de imod at sænke prisen.
 
"Det vil være en mavepuster i forhold til dem, der forsøger at lave en alternativ infrastruktur til TDC's," siger chefkonsulent Christian Berg fra energiselskabernes brancheorganisation, Dansk Energi.
 
Årsagen er, at energiselskaberne indtil nu har brugt omkring otte milliarder kroner på at grave fiberkabler forbi danske husstande og dermed skabe et alternativ til TDC's kobbernet.
 
Energiselskaberne frygter, at hvis lejeprisen i TDC's net bliver sat ned, så vil bredbåndspriserne generelt falde, og dermed får de endnu sværere ved at hente deres investering hjem. 

Ønsker TDC-alternativ

Christian Berg mener dog, at målsætningen fra politisk side må være at skabe et reelt alternativ til TDC's infrastruktur.
 
"At give et kortsigtet boost på TDC's eget net er for at give en håndsrækning til Telenor og Telia, bevares, men det er jo en konkurrence, som også fremadrettet er betinget af TDC," fortæller Christian Berg.
 
Han fremhæver, at Telenor og Telia vil være afhængige af, hvor TDC udbygger og opgraderer sit net.
 
"Det er ikke lig en sund konkurrence og ægte valgfrihed," siger han.
 
Chefkonsulenten fra Dansk Energi henviser til den telepolitiske aftale, som blev indgået af størsteparten af Socialdemokraterne, Det Radikale Venstre, Venstre, De Konservative, SF og CD i 1999 og som stadig er gældende for dansk telepolitik.
 
I den aftale står der, "at der skal være sund konkurrence på hele telemarkedet og ægte valgfrihed for alle forbrugere."

IT- og Telestyrelsen vil muligvis sænke prisen for adgang til TDC's net, når styrelsen udsender et udkast til en markedsafgørelse sidst på året.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer til Online

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job