Apple hyrer tidligere Microsoft-hacker til særligt projekt

Apple ansætter kendt hacker, der tidligere har været hyret af Microsoft til stort sikkerheds-projekt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har ansat sikkerhedsspecialist Kristin Paget (tidligere Chris Paget), der i sin tid hjalp Microsoft med at sørge for, at Windows Vista ikke blev lanceret med alt for mange sikkerhedshuller.

Ansættelsen er sket uden nogen offentliggørelse, men Paget blev ifølge sin egen profil på LinkedIn ansat som Core OS Security Researcher hos Apple i september.

Paget bekræfter, at hun nu er medarbejder hos Apple i en e-mail til Wired, men henviser i øvrigt alle spørgsmål til Apples pr-afdeling i tråd med selskabets sædvanlige hemmelighedskræmmeri. En talsperson fra Apple afviser at kommentere.

Stigende mængde malware

Apples beslutning om at hyre Paget kan ses som et tegn på, at selskabet gør noget ved den stigende mængde malware på Mac.

Tidligere i år blev mere end 600.000 Macs angiveligt inficeret med trojaneren Flashback, som blev installeret ved hjælp af sikkerhedshuller i Java.

Denne episode fik flere sikkerhedseksperter til at stille skarpt på sikkerheden ved Apples styresystem.

Paget havde først lov til at tale offentligt om sin tid hos Microsoft fem år efter, hun forlod selskabet.

Fik lancering udskudt

Da denne periode på fem år var overstået i 2011, afslørede Paget ved konferencen Black Hat i Las Vegas, at Microsoft havde regnet med, at Windows Vista var nogenlunde sikker, da hun havde fået til opgave at kontrollere sikkerheden før lancering.

Da Paget fandt en lang række sikkerhedshuller i styresystemet, endte det med, at lanceringen blev udskudt.

"Vi forhindrede Vista i at blive lanceret med en masse fejl," fortalte hun.

"Jeg er stolt over, at vi fandt og hjalp med at få rettet så mange fejl."

Da Paget og resten af Microsofts team af hackere blev færdig med at løse sikkerhedsproblemerne i Vista, modtog de humoristiske t-shirts underskrevet af Microsofts direktør for Windows-udvikling, Brian Valentine, med teksten "Jeg forsinkede Windows Vista" som tak for indsatsen.

Som svar på et spørgsmål om, hvad hendes drømmejob ville være, skrev Paget i juli på Twitter:

"Jeg vil gerne bygge ting, ideelt hardware med fokus på sikkerhed. Jeg har arbejdet rigeligt med at ødelægge ting, nu er det på tide at skabe noget i stedet."

Paget er kendt som en dygtig hacker og har blandt andet demonstreret et system til aflytning af mobiltelefonsamtaler ved hackerkonferencen Defcon.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S