Apple hyrer tidligere Microsoft-hacker til særligt projekt

Apple ansætter kendt hacker, der tidligere har været hyret af Microsoft til stort sikkerheds-projekt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har ansat sikkerhedsspecialist Kristin Paget (tidligere Chris Paget), der i sin tid hjalp Microsoft med at sørge for, at Windows Vista ikke blev lanceret med alt for mange sikkerhedshuller.

Ansættelsen er sket uden nogen offentliggørelse, men Paget blev ifølge sin egen profil på LinkedIn ansat som Core OS Security Researcher hos Apple i september.

Paget bekræfter, at hun nu er medarbejder hos Apple i en e-mail til Wired, men henviser i øvrigt alle spørgsmål til Apples pr-afdeling i tråd med selskabets sædvanlige hemmelighedskræmmeri. En talsperson fra Apple afviser at kommentere.

Stigende mængde malware

Apples beslutning om at hyre Paget kan ses som et tegn på, at selskabet gør noget ved den stigende mængde malware på Mac.

Tidligere i år blev mere end 600.000 Macs angiveligt inficeret med trojaneren Flashback, som blev installeret ved hjælp af sikkerhedshuller i Java.

Denne episode fik flere sikkerhedseksperter til at stille skarpt på sikkerheden ved Apples styresystem.

Paget havde først lov til at tale offentligt om sin tid hos Microsoft fem år efter, hun forlod selskabet.

Fik lancering udskudt

Da denne periode på fem år var overstået i 2011, afslørede Paget ved konferencen Black Hat i Las Vegas, at Microsoft havde regnet med, at Windows Vista var nogenlunde sikker, da hun havde fået til opgave at kontrollere sikkerheden før lancering.

Da Paget fandt en lang række sikkerhedshuller i styresystemet, endte det med, at lanceringen blev udskudt.

"Vi forhindrede Vista i at blive lanceret med en masse fejl," fortalte hun.

"Jeg er stolt over, at vi fandt og hjalp med at få rettet så mange fejl."

Da Paget og resten af Microsofts team af hackere blev færdig med at løse sikkerhedsproblemerne i Vista, modtog de humoristiske t-shirts underskrevet af Microsofts direktør for Windows-udvikling, Brian Valentine, med teksten "Jeg forsinkede Windows Vista" som tak for indsatsen.

Som svar på et spørgsmål om, hvad hendes drømmejob ville være, skrev Paget i juli på Twitter:

"Jeg vil gerne bygge ting, ideelt hardware med fokus på sikkerhed. Jeg har arbejdet rigeligt med at ødelægge ting, nu er det på tide at skabe noget i stedet."

Paget er kendt som en dygtig hacker og har blandt andet demonstreret et system til aflytning af mobiltelefonsamtaler ved hackerkonferencen Defcon.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S