Stor server-slankekur i staten: Så meget skæres væk

Statens fælles it-central er på en seriøs server-slankekur, hvor hundredvis af servere skæres fra.

Artikel top billede

Læs også:

Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Statens It er i gang med en større server-slankekur.

Fra 28 til to serverrum. Og udstyr fra 1.248 servere skal mere end halveres.

Sådan lyder den overordnet målsætning hos Statens It, der er godt i gang med at tage livgreb på et kæmpe udsnit af statens servere.

Der er tale om et konsolderingsprojekt med et samlet budget på 92,8 millioner kroner, der blev søsat i 2010, og formodentlig var utænkeligt inden tilblivelsen af Statens It.

For ideen om Statens It blev født i 2008 og skulle netop stå for ministeriernes it og blandt andet høste gevinster fra stordriftsfordele.

2012-mål: 150 servere væk 
Alene server-konsolideringsprojektets mål i 2012 var, at 725 fysiske servere og 18 serverrum i andet kvartal skulle hedde 700 fysiske servere og 17 serverrum.

I tredje kvartal skulle det være nede på 650 servere og 13 serverrum for endelig ved årsskiftet at havne på 575 servere.

Men processen er faktisk gået hurtigere end forventet.

Det fortæller vicedirektør Søren Ulrich Vulff fra Statens It.

Målet om at havne på to serverrum og halvere det oprindelig antal af servere inden udgangen af 2013 forventes at blive medio 2013, oplyser han.

"Vi har bygget datacentrene, ligesom budgettet holder," fortæller Søren Ulrich Vulff.

Han oplyser i øvrigt, at Statens It med udgangen af 2012 er nede på 412 fysiske servere i seks serverrum.

Læs også:

Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics