Stor server-slankekur i staten: Så meget skæres væk

Statens fælles it-central er på en seriøs server-slankekur, hvor hundredvis af servere skæres fra.

Artikel top billede

Læs også:

Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Statens It er i gang med en større server-slankekur.

Fra 28 til to serverrum. Og udstyr fra 1.248 servere skal mere end halveres.

Sådan lyder den overordnet målsætning hos Statens It, der er godt i gang med at tage livgreb på et kæmpe udsnit af statens servere.

Der er tale om et konsolderingsprojekt med et samlet budget på 92,8 millioner kroner, der blev søsat i 2010, og formodentlig var utænkeligt inden tilblivelsen af Statens It.

For ideen om Statens It blev født i 2008 og skulle netop stå for ministeriernes it og blandt andet høste gevinster fra stordriftsfordele.

2012-mål: 150 servere væk 
Alene server-konsolideringsprojektets mål i 2012 var, at 725 fysiske servere og 18 serverrum i andet kvartal skulle hedde 700 fysiske servere og 17 serverrum.

I tredje kvartal skulle det være nede på 650 servere og 13 serverrum for endelig ved årsskiftet at havne på 575 servere.

Men processen er faktisk gået hurtigere end forventet.

Det fortæller vicedirektør Søren Ulrich Vulff fra Statens It.

Målet om at havne på to serverrum og halvere det oprindelig antal af servere inden udgangen af 2013 forventes at blive medio 2013, oplyser han.

"Vi har bygget datacentrene, ligesom budgettet holder," fortæller Søren Ulrich Vulff.

Han oplyser i øvrigt, at Statens It med udgangen af 2012 er nede på 412 fysiske servere i seks serverrum.

Læs også:

Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS