ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Benhård gennemgang af leverandørkontrakter skal give ISS Danmark luft.

Artikel top billede

Læs også:
SAP: Danmark kan blive digital bannerfører i verden

Efter et år med genforhandlinger og gennemsyn af kontrakter er ISS Danmark nu kampklar til at fokusere på udvikling.

På grund af pres på omkostningerne brugte ISS Danmark det meste af 2012 på at kigge leverandørkontrakterne efter i sømmene. 

Det er et arbejde, der fortsætter i det nye år. Men det benhårde fokus på leverandørerne har allerede givet pote.

Udviklingsprojekter på vej

ISS Danmark har nu trukket så meget økonomisk luft ind, at virksomheden går ind i det nye år med en masse mod på intern udvikling.

"Vi vil igangsætte udviklingsprojekter og derved opnå større grad af it-understøttelse i forretningen. Udfordringen er at få mere ud af de penge, vi har til rådighed," siger Claus Svensson Jørgensen, der er it-direktør ved ISS Danmark.

Her er udfordringerne for 2013

Første konkrete projekt på tegnebrættet hos ISS Danmark er videreudviklingen af virksomhedens SAP miljø.

SAP-platformen er hjertet i virksomheden og kontrollerer alt fra økonomi, interne arbejdsgange og de enkelte rengøringsleverandører.

"Det største projekt er at udvide vores SAP-platform med et planlægningsværktøj. Udvidelsen skal gøre det muligt at udnytte vores ressourcer mere optimalt," siger Claus Svensson Jørgensen.

Udover udvidelsen af SAP-platformen, arbejder ISS Danmark i øjeblikket med at få overstået et større leverandørskifte.

"Vi er i fuld gang med at flytte driften fra CSC til Logica," siger Claus Svensson Jørgensen og fortsætter:

"Jeg havde ansvaret for et udbud for it-driften i alle de fire nordiske lande. Nu er det mit ansvar at få transitionen gennemført i Danmark."

Gennemgang af kontrakterne giver nu pote

Claus Svensson Jørgensen ser positivt tilbage på 2012, hvor organisationen i stort omfang har genforhandlet, opsagt og tegnet nye kontrakter.

"Vi fik et overblik over kontrakterne. Og vi øgede samtidig fokus på, om vi nu også får den service og kvalitet fra vores leverandører, vi skal have. En afledt fordel er, at virksomheden følger med tiden," reflekterer Claus Svensson Jørgensen.

Og det giver helt mærkbare økonomiske og teknologiske effekter, mener it-direktøren.

"Leverandørerne og teknologien bliver bedre. Kontrakter vi lavede for tre år siden, kan vi få meget bedre i dag hos den samme leverandør eller hos andre. Så fordelen er, at vi er blevet opdateret på vores leverancer og services," siger Claus Svensson Jørgensen.

Besparelser sikrer it-afdelingen

En anden afledt effekt af besparelserne på leverandørkontrakterne er, at ISS har undgået fyringer blandt it-afdelingens ansatte, der i dag beskæftiger 11 medarbejdere.

"Vores organisation bruger outsourcing i stor stil, derfor er vores medarbejderstab ikke særlig stor," siger Claus Svensson Jørgensen.

Læs også:
SAP: Danmark kan blive digital bannerfører i verden

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S