ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Benhård gennemgang af leverandørkontrakter skal give ISS Danmark luft.

Artikel top billede

Læs også:
SAP: Danmark kan blive digital bannerfører i verden

Efter et år med genforhandlinger og gennemsyn af kontrakter er ISS Danmark nu kampklar til at fokusere på udvikling.

På grund af pres på omkostningerne brugte ISS Danmark det meste af 2012 på at kigge leverandørkontrakterne efter i sømmene. 

Det er et arbejde, der fortsætter i det nye år. Men det benhårde fokus på leverandørerne har allerede givet pote.

Udviklingsprojekter på vej

ISS Danmark har nu trukket så meget økonomisk luft ind, at virksomheden går ind i det nye år med en masse mod på intern udvikling.

"Vi vil igangsætte udviklingsprojekter og derved opnå større grad af it-understøttelse i forretningen. Udfordringen er at få mere ud af de penge, vi har til rådighed," siger Claus Svensson Jørgensen, der er it-direktør ved ISS Danmark.

Her er udfordringerne for 2013

Første konkrete projekt på tegnebrættet hos ISS Danmark er videreudviklingen af virksomhedens SAP miljø.

SAP-platformen er hjertet i virksomheden og kontrollerer alt fra økonomi, interne arbejdsgange og de enkelte rengøringsleverandører.

"Det største projekt er at udvide vores SAP-platform med et planlægningsværktøj. Udvidelsen skal gøre det muligt at udnytte vores ressourcer mere optimalt," siger Claus Svensson Jørgensen.

Udover udvidelsen af SAP-platformen, arbejder ISS Danmark i øjeblikket med at få overstået et større leverandørskifte.

"Vi er i fuld gang med at flytte driften fra CSC til Logica," siger Claus Svensson Jørgensen og fortsætter:

"Jeg havde ansvaret for et udbud for it-driften i alle de fire nordiske lande. Nu er det mit ansvar at få transitionen gennemført i Danmark."

Gennemgang af kontrakterne giver nu pote

Claus Svensson Jørgensen ser positivt tilbage på 2012, hvor organisationen i stort omfang har genforhandlet, opsagt og tegnet nye kontrakter.

"Vi fik et overblik over kontrakterne. Og vi øgede samtidig fokus på, om vi nu også får den service og kvalitet fra vores leverandører, vi skal have. En afledt fordel er, at virksomheden følger med tiden," reflekterer Claus Svensson Jørgensen.

Og det giver helt mærkbare økonomiske og teknologiske effekter, mener it-direktøren.

"Leverandørerne og teknologien bliver bedre. Kontrakter vi lavede for tre år siden, kan vi få meget bedre i dag hos den samme leverandør eller hos andre. Så fordelen er, at vi er blevet opdateret på vores leverancer og services," siger Claus Svensson Jørgensen.

Besparelser sikrer it-afdelingen

En anden afledt effekt af besparelserne på leverandørkontrakterne er, at ISS har undgået fyringer blandt it-afdelingens ansatte, der i dag beskæftiger 11 medarbejdere.

"Vores organisation bruger outsourcing i stor stil, derfor er vores medarbejderstab ikke særlig stor," siger Claus Svensson Jørgensen.

Læs også:
SAP: Danmark kan blive digital bannerfører i verden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S