Tidligere statsminister i spil til toppost i Telia

En tidligere statsminister er med i opløbet om toppost i Telia.

Artikel top billede

Foto: Wynand van Niekerk.

Læs også:
Telias bestyrelsesformand presset til at gå

Den tidligere svenske statsminister Göran Persson (S) er blevet udpeget som en af topfavoritterne til at overtage posten som bestyrelsesformand i Telia efter Anders Narvinger.

Det er avisen Svenska Dagbladet, som bringer den forhenværende svenske statsminister til torvs som en af topkandidaterne til at sætte sig i stolen for bordenden i TeliaSoneras bestyrelseslokale.

Avisen fremhæver, at Telias nye bestyrelsesformand skal have øje for de politiske og lovgivningsmæssige udfordringer, og der passer Göran Persson ganske godt ifølge Svenska Dagbladets insiderkilde.

"Det bedste er at gøre Göran Persson til formand, da man i et selskab som Telia skal kunne agere som en politiker. Derefter må man have en tung direktør, som skal være Hans Vestberg-typen (Ericssons direktør, red.)," siger den anonyme kilde til Svenska Dagbladet.

Göran Persson selv ønsker ikke at kommentere på avisens rygter om, at han skal være Telias næste bestyrelsesformand. 

Sulten efter nye udfordringer

Det internationale rekrutteringsfirma Egon Zehnder International er inde over processen med at finde en afløser efter Anders Narvinger, som fratræder blandt andet efter, at svensk tv har luftet mistanke om, at Telia har forsøgt at bestikke sig til mobiltilladelser i Usbekistan.

Svenska Dagbladets kilde, der eftersigende kender Göran Persson ganske godt, fortæller avisen, at den tidligere statsminister med 10 års erfaring med regeringsmagten fra 1996 til 2006 er sulten efter nye udfordringer.

En af Telias store ejere fortæller til den svenske it-avis it24, at der frem mod den forventelige udpegning af en ny bestyrelsesformand i januar er mange kandidater i spil.

"Vi har at gøre med et stort børsnoteret selskab, og man ønsker ikke at sidde med nogen grønskollinger. Man vil have sikkerhed for, at det er nogen, der kan klare det," lyder det fra en af teleselskabets storaktionærer.

Udover en ny bestyrelsesformand skal Telia også have en ny direktør, når Lars Nybergs kontrakt udløber til december næste år.

Læs også:
Telias bestyrelsesformand presset til at gå

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS