Tidligere statsminister i spil til toppost i Telia

En tidligere statsminister er med i opløbet om toppost i Telia.

Artikel top billede

Foto: Wynand van Niekerk.

Læs også:
Telias bestyrelsesformand presset til at gå

Den tidligere svenske statsminister Göran Persson (S) er blevet udpeget som en af topfavoritterne til at overtage posten som bestyrelsesformand i Telia efter Anders Narvinger.

Det er avisen Svenska Dagbladet, som bringer den forhenværende svenske statsminister til torvs som en af topkandidaterne til at sætte sig i stolen for bordenden i TeliaSoneras bestyrelseslokale.

Avisen fremhæver, at Telias nye bestyrelsesformand skal have øje for de politiske og lovgivningsmæssige udfordringer, og der passer Göran Persson ganske godt ifølge Svenska Dagbladets insiderkilde.

"Det bedste er at gøre Göran Persson til formand, da man i et selskab som Telia skal kunne agere som en politiker. Derefter må man have en tung direktør, som skal være Hans Vestberg-typen (Ericssons direktør, red.)," siger den anonyme kilde til Svenska Dagbladet.

Göran Persson selv ønsker ikke at kommentere på avisens rygter om, at han skal være Telias næste bestyrelsesformand. 

Sulten efter nye udfordringer

Det internationale rekrutteringsfirma Egon Zehnder International er inde over processen med at finde en afløser efter Anders Narvinger, som fratræder blandt andet efter, at svensk tv har luftet mistanke om, at Telia har forsøgt at bestikke sig til mobiltilladelser i Usbekistan.

Svenska Dagbladets kilde, der eftersigende kender Göran Persson ganske godt, fortæller avisen, at den tidligere statsminister med 10 års erfaring med regeringsmagten fra 1996 til 2006 er sulten efter nye udfordringer.

En af Telias store ejere fortæller til den svenske it-avis it24, at der frem mod den forventelige udpegning af en ny bestyrelsesformand i januar er mange kandidater i spil.

"Vi har at gøre med et stort børsnoteret selskab, og man ønsker ikke at sidde med nogen grønskollinger. Man vil have sikkerhed for, at det er nogen, der kan klare det," lyder det fra en af teleselskabets storaktionærer.

Udover en ny bestyrelsesformand skal Telia også have en ny direktør, når Lars Nybergs kontrakt udløber til december næste år.

Læs også:
Telias bestyrelsesformand presset til at gå

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job