Tidligere statsminister i spil til toppost i Telia

En tidligere statsminister er med i opløbet om toppost i Telia.

Artikel top billede

Foto: Wynand van Niekerk.

Læs også:
Telias bestyrelsesformand presset til at gå

Den tidligere svenske statsminister Göran Persson (S) er blevet udpeget som en af topfavoritterne til at overtage posten som bestyrelsesformand i Telia efter Anders Narvinger.

Det er avisen Svenska Dagbladet, som bringer den forhenværende svenske statsminister til torvs som en af topkandidaterne til at sætte sig i stolen for bordenden i TeliaSoneras bestyrelseslokale.

Avisen fremhæver, at Telias nye bestyrelsesformand skal have øje for de politiske og lovgivningsmæssige udfordringer, og der passer Göran Persson ganske godt ifølge Svenska Dagbladets insiderkilde.

"Det bedste er at gøre Göran Persson til formand, da man i et selskab som Telia skal kunne agere som en politiker. Derefter må man have en tung direktør, som skal være Hans Vestberg-typen (Ericssons direktør, red.)," siger den anonyme kilde til Svenska Dagbladet.

Göran Persson selv ønsker ikke at kommentere på avisens rygter om, at han skal være Telias næste bestyrelsesformand. 

Sulten efter nye udfordringer

Det internationale rekrutteringsfirma Egon Zehnder International er inde over processen med at finde en afløser efter Anders Narvinger, som fratræder blandt andet efter, at svensk tv har luftet mistanke om, at Telia har forsøgt at bestikke sig til mobiltilladelser i Usbekistan.

Svenska Dagbladets kilde, der eftersigende kender Göran Persson ganske godt, fortæller avisen, at den tidligere statsminister med 10 års erfaring med regeringsmagten fra 1996 til 2006 er sulten efter nye udfordringer.

En af Telias store ejere fortæller til den svenske it-avis it24, at der frem mod den forventelige udpegning af en ny bestyrelsesformand i januar er mange kandidater i spil.

"Vi har at gøre med et stort børsnoteret selskab, og man ønsker ikke at sidde med nogen grønskollinger. Man vil have sikkerhed for, at det er nogen, der kan klare det," lyder det fra en af teleselskabets storaktionærer.

Udover en ny bestyrelsesformand skal Telia også have en ny direktør, når Lars Nybergs kontrakt udløber til december næste år.

Læs også:
Telias bestyrelsesformand presset til at gå

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car