Tidligere statsminister i spil til toppost i Telia

En tidligere statsminister er med i opløbet om toppost i Telia.

Artikel top billede

Foto: Wynand van Niekerk.

Læs også:
Telias bestyrelsesformand presset til at gå

Den tidligere svenske statsminister Göran Persson (S) er blevet udpeget som en af topfavoritterne til at overtage posten som bestyrelsesformand i Telia efter Anders Narvinger.

Det er avisen Svenska Dagbladet, som bringer den forhenværende svenske statsminister til torvs som en af topkandidaterne til at sætte sig i stolen for bordenden i TeliaSoneras bestyrelseslokale.

Avisen fremhæver, at Telias nye bestyrelsesformand skal have øje for de politiske og lovgivningsmæssige udfordringer, og der passer Göran Persson ganske godt ifølge Svenska Dagbladets insiderkilde.

"Det bedste er at gøre Göran Persson til formand, da man i et selskab som Telia skal kunne agere som en politiker. Derefter må man have en tung direktør, som skal være Hans Vestberg-typen (Ericssons direktør, red.)," siger den anonyme kilde til Svenska Dagbladet.

Göran Persson selv ønsker ikke at kommentere på avisens rygter om, at han skal være Telias næste bestyrelsesformand. 

Sulten efter nye udfordringer

Det internationale rekrutteringsfirma Egon Zehnder International er inde over processen med at finde en afløser efter Anders Narvinger, som fratræder blandt andet efter, at svensk tv har luftet mistanke om, at Telia har forsøgt at bestikke sig til mobiltilladelser i Usbekistan.

Svenska Dagbladets kilde, der eftersigende kender Göran Persson ganske godt, fortæller avisen, at den tidligere statsminister med 10 års erfaring med regeringsmagten fra 1996 til 2006 er sulten efter nye udfordringer.

En af Telias store ejere fortæller til den svenske it-avis it24, at der frem mod den forventelige udpegning af en ny bestyrelsesformand i januar er mange kandidater i spil.

"Vi har at gøre med et stort børsnoteret selskab, og man ønsker ikke at sidde med nogen grønskollinger. Man vil have sikkerhed for, at det er nogen, der kan klare det," lyder det fra en af teleselskabets storaktionærer.

Udover en ny bestyrelsesformand skal Telia også have en ny direktør, når Lars Nybergs kontrakt udløber til december næste år.

Læs også:
Telias bestyrelsesformand presset til at gå

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura