Her er den perfekte it-chef

Den perfekte it-chef mestrer alt fra drift af datacenteret til kontraktstyring, projekthåndtering og forretnings-innovation. Problemet: Han findes ikke i virkeligheden.

Artikel top billede

Læs også:

Danske CIO'er nægter: Vil ikke være driftsslaver

Har vi overhovedet brug for it-afdelingen længere?

Den moderne CIO skal ikke bare kunne lidt af hvert - han skal mestre det hele. 

Sådan er kravene i hvert fald nogle gange, når virksomheder søger efter CIO'er.

På listen står blandt andet fantastiske kommunikations-evner, at han skal være strategisk tænkende, have forretnings-forståelse, en stor it-viden og et hav af andre ting.

Problemet er, at man med de mange krav ikke snævrer ind til de primære behov, skriver CIO-rådgiver Marc Cecere fra Forrester i et blogindlæg.

Her er de grundlæggende behov

Han mener, at man grundlæggende skal stille to spørgsmål, når man er på udkig efter en ny it-chef: 

- Hvilke problemer og muligheder står organisationen over for i de kommende år?

- Hvor godt rustet er de nuværende medarbejdere til at håndtere disse?

Forrester-rådgiveren kommer med et eksempel med en mellemstor organisation i uddannelsessektoren, hvor man har en række grundlæggende behov med at få help desken optimeret, få styr projekterne, kontrakter og  så videre.

Den idéelle kandidat er derfor en, der først og fremmest kan få styr på alle de ting, fordi it-afdelingen ellers aldrig vil kunne blive en mere forandrings-understøttende del af organisationen.

Hvor går du på kompromis?

Et anden eksempel er en stor organisation i den finansielle sektor, hvor it grundlæggende kører fornuftigt, men hvor der er et behov for, at it-afdelingen skal blive en mere aktiv spiller i forhold til at skabe innovation og vækst i virksomheden, en strategisk del af forretningen.

"Her havde de ikke brug for en, der kunne reparere. De eksisterende it-medarbejdere var højt kompetente i alle it-processer, så CIO'en kunne være en uden hands-on i driften og i stedet primært tage sig af det, når der var undtagelser," skriver Marc Cecere for at illustrere, hvor forskellige kravene til it-chefer og CIO'er kan og bør være.

"Få virksomheder vil kunne få alt, de ønsker sig af en CIO eller anden leder på et stort område. Tricket er at vide, hvor du kan gå på kompromis," skriver Mark Cecere. 

Læs også:

Danske CIO'er nægter: Vil ikke være driftsslaver

Har vi overhovedet brug for it-afdelingen længere?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks