Her er den perfekte it-chef

Den perfekte it-chef mestrer alt fra drift af datacenteret til kontraktstyring, projekthåndtering og forretnings-innovation. Problemet: Han findes ikke i virkeligheden.

Artikel top billede

Læs også:

Danske CIO'er nægter: Vil ikke være driftsslaver

Har vi overhovedet brug for it-afdelingen længere?

Den moderne CIO skal ikke bare kunne lidt af hvert - han skal mestre det hele. 

Sådan er kravene i hvert fald nogle gange, når virksomheder søger efter CIO'er.

På listen står blandt andet fantastiske kommunikations-evner, at han skal være strategisk tænkende, have forretnings-forståelse, en stor it-viden og et hav af andre ting.

Problemet er, at man med de mange krav ikke snævrer ind til de primære behov, skriver CIO-rådgiver Marc Cecere fra Forrester i et blogindlæg.

Her er de grundlæggende behov

Han mener, at man grundlæggende skal stille to spørgsmål, når man er på udkig efter en ny it-chef: 

- Hvilke problemer og muligheder står organisationen over for i de kommende år?

- Hvor godt rustet er de nuværende medarbejdere til at håndtere disse?

Forrester-rådgiveren kommer med et eksempel med en mellemstor organisation i uddannelsessektoren, hvor man har en række grundlæggende behov med at få help desken optimeret, få styr projekterne, kontrakter og  så videre.

Den idéelle kandidat er derfor en, der først og fremmest kan få styr på alle de ting, fordi it-afdelingen ellers aldrig vil kunne blive en mere forandrings-understøttende del af organisationen.

Hvor går du på kompromis?

Et anden eksempel er en stor organisation i den finansielle sektor, hvor it grundlæggende kører fornuftigt, men hvor der er et behov for, at it-afdelingen skal blive en mere aktiv spiller i forhold til at skabe innovation og vækst i virksomheden, en strategisk del af forretningen.

"Her havde de ikke brug for en, der kunne reparere. De eksisterende it-medarbejdere var højt kompetente i alle it-processer, så CIO'en kunne være en uden hands-on i driften og i stedet primært tage sig af det, når der var undtagelser," skriver Marc Cecere for at illustrere, hvor forskellige kravene til it-chefer og CIO'er kan og bør være.

"Få virksomheder vil kunne få alt, de ønsker sig af en CIO eller anden leder på et stort område. Tricket er at vide, hvor du kan gå på kompromis," skriver Mark Cecere. 

Læs også:

Danske CIO'er nægter: Vil ikke være driftsslaver

Har vi overhovedet brug for it-afdelingen længere?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S