Her er syv klare fingerpeg om Danmarks it-fremtid

Godt nyt for fiberbranchen: EU har som topprioritet at øge hastigheden på det europæiske internet. I alt har EU syv punkter, som skal sætte kursen for it-udviklingen i de kommende år.

Artikel top billede

Økonomisk vækst og digitalisering går tilsyneladende rigtigt fint hånd i hånd i de kommende to år i EU-landene.

Men det gør medlemslandenes nuværende it-aktiviteter tilsyneladende ikke. 

Europa-Kommissionen med kommissær for den digitale agenda, Nellie Kroos, i spidsen, har nedfældet syv digitale prioriteringer, som skal sikre, at de europæiske it-kræfter bliver brugt bedst muligt i alle EU-medlemslandene i 2013 og 2014.   

It-økonomi med syvmileskridt

De syv prioriteringer kommer som direkte følge af, at EU vil stramme op på sin digitale dagsorden, der blev nedfældet for to år siden.

"Den digitale økonomi vokser syv gange så hurtigt som resten af økonomien, men dens potentiale bremses i øjeblikket af en usammenhængende politisk ramme på fælleseuropæisk niveau," lyder forhåbningerne og erkendelserne i indledningen til Kommissionens to-do-liste med de syv fokuspunkter.

Hvis EU's digitale dagsorden fra 2010 og den nyligt reviderede to-do-plan bliver fulgt mere nøje i alle EU-lande, vil det øge det europæiske bruttonationalprodukt med fem procent, skriver Kommissionen i sin pressemeddelelse.

Det svarer til et løft på 763,5 milliarder kroner, der igen svarer til en fjerdel af Grækenlands samlede gæld.

I Kommissionens regnestykke er også med, at omkring en million europæiske it-stillinger vil gå tabt i 2015, hvis der ikke bliver gjort en effektiv it-indsats, mens det fælleseuropæiske digitale initiativ derimod kan skabe 1,2 millioner nye stillinger alene ved udbygningen af it-infrastrukturen.

Kommissionen prioriterer bredbånd

Øverst på Kommissionens liste over de digitale syv prioriteringer står lovgivningsmæssige regler for og mulighederne for statsstøtte til bredbåndsudrulning.

"Der er behov for flere private investeringer i faste og mobile bredbåndsnet med høj hastighed. Derfor er færdiggørelsen af en ny og stabil lovgivningsmæssig ramme for bredbånd Kommissionens digitale topprioritet i 2013," lyder forklaringen.

Der vil i den forbindelse til næste år komme 10 pakker til den europæiske teleindustri, som blandt andet omhandler netneutralitet, forsyningspligt og nye omkostningsberegningsmetoder for engrosadgangen til bredbånd.

Besparelse på 750 milliarder

Kommissionen vil i perioden 2014 til 2020 investere knap 70 milliarder kroner i bredbånd og i digitale tjenester, som den nævner som sin prioritering nummer to.

Sådan vil EU skabe 1,2 millioner it-jobs

De digitale tjenester indebærer i EU-sammenhæng blandt andet e-signaturer, som vi i Danmark kender fra eksempelvis NemID, der skal styrke brugen af mobile medarbejdere, brugen af fælleseuropæiske patientjournaler og offentlige e-indkøb.

Kommissionen anslår, at der kan spares omkring 750 milliarder kroner på e-indkøb og reducere administrative omkostninger med 15 til 20 procent.  

Vil skabe flere it-job

I en tid med stor europæisk arbejdsløshed vil Kommissionen som sit tredje fokusområde forsøge at skaffe kvalificeret arbejdskraft til 1,2 millioner ledige it-job inden for de næste tre år.

Det skal ske igennem øget samarbejde mellem virksomheder og uddannelsessteder samt øge antallet af it-efteruddannelser.

Derudover skriver Kommissionen i sin pressemeddelelse, at Europa skal gøres mere "opstartsvenligt".

Måske kommende lov om cyberforsvar

Det fjerde punkt på EU's digitale agenda er, at "EU bør kunne tilbyde verdens mest sikre miljø på nettet, hvor brugernes frihed og privatlivets fred respekteres".

I den henseende vil Kommissionen fremlægge en strategi og et direktivforslag, der fastlægger et fælles minimum for beredskab på nationalt niveau - hvilket med andre ord vil sige, at EU forbereder sig på at bekæmpe cyberangreb.

Det direktivforslag kan blive til et reelt EU-direktiv, som Danmark skal implementere i sin lovgivning.  

"Dette vil virke stimulerende for skabelsen af et større europæisk marked for produkter med indbygget sikkerheds- og privatlivsbeskyttelse," lyder det økonomiske argument mere sikkerhed.

Mere cloud computing

Som punkt nummer fem angiver Kommissionen, at den vil børste støvet af ophavsretten.

Det skal ske i en offentlig høring til næste år, hvorefter det ifølge planen skal diskuteres i 2014, om der efterfølgende skal fremsættes et reformforslag i 2014.

Som sit næstsidste fokusområde vil Kommissionen i de kommende år lancere flere cloud-projekter. Og her er armbevægelserne ikke just små.

"...den offentlige sektors indkøb skal bidrage til at skabe verdens største cloud-baserede ikt-marked og samtidig gøre op med nationale markeders lukkethed og forbrugernes skepsis."

Som sidste prioriteringsområde vil EU foreslå en strategi, der kan gøre Europa mere attraktivt for udviklingen og produktionen af mikro- og nanoelektronik.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S