Dansk it-direktør: Sådan kommer it-projekterne i mål

CIO Per Kjersgaard Rasmussen fra ATP har en strategi for 2013, der skal sikre, at alle it-projekter kommer helt i mål.

Artikel top billede

(Foto: Sine Fiig)

Læs også:

ATP: Sådan går det med gigantisk it-projekt

Før kæmpe it-premiere: Derfor kan ATP tage den helt med ro

Hos ATP's CIO, Per Kjersgaard Rasmussen, står år 2013 i procesoptimeringens tegn.

"Vi har tidligere haft problemer med, at vores projekter ikke kom i mål til tiden," siger Per Kjersgaard Rasmussen.

APT har arbejdet benhårdt med at optimere projektstyring i it-organisationens udviklingsafdeling. Nu skal erfaringerne overføres til driften.

Arbejdet med at opnå større træfsikkerhed på projekterne er led i en overordnet koncernplan, der blev iværksat i 2010.

Koncernens målsætning om procesoptimering strækker sig frem til 2015.

Erfaringerne overføres

Hos ATP er it-organisationen opdelt i udvikling og drift. Infrastrukturen er outsourcet til KMD, men ATP varetager stadig al applikation-vedligeholdelse og -service selv.

"Den måde, vi har angrebet procesoptimering på i udviklingsafdelingen, kan vi også rulle ud i vores drift."

"Hvor vi identificerer området og derefter fokuserer indsatsen og forankrer resultatet," siger Per Kjersgaard Rasmussen.

Ved at analysere erfaringerne fra procesoptimeringen i udviklingsafdelingen, kunne Per Kjersgaard Rasmussen måle på resultaterne.

Derefter kan det positive overføres til driftsafdelingen.

"Det drejer sig om roller og ansvar i vores styregrupper, standardiseret styregruppemateriale. Der kører vi simpelthen en professionalisering af projektledelsesdiciplinen," siger Per Kjersgaard Rasmussen.

Forbedringen af processtyring skal sikre, at fremtidige projekter kommer i mål til tiden.

"Vi skal i gang med at kigge på tre store systemområder i vores forretning. SAP, Pensionsstyringssystemet Edlund og egenudviklede systemer. Her vil vi prøve at ensrette vores udviklingsmodel," siger Per Kjersgaard Rasmussen. 

Læs også:

ATP: Sådan går det med gigantisk it-projekt

Før kæmpe it-premiere: Derfor kan ATP tage den helt med ro

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S