It-kæmper udvikler på nyt Linux-styresystem til mobiler

Flere af verdens største it-firmaer i gang med at udvikle stort Linux-baseret mobilstyresystem.

Artikel top billede

Læs også: Seks alternative styresystemer til din tablet

Computerworld News Service: Japans største operatør inden for mobilnetværk, NTT DoCoMo, samarbejder med Intel og Samsung om udviklingen af mobil-styresystemet Tizen.

Den første smartphone baseret på denne platform vil muligvis komme på det japanske marked i 2013.

Det skriver en japansk avis.

Yomiuri Shimbun, der er det største dagblad i Japan, angiver dog ikke kilden til oplysningerne, som blev offentliggjort i en artikel på avisens websted 31. december 2012.

Tizen er et Linux-baseret styresystem til smartphones, tablets og andre forbrugerorienterede apparater.

Største bidragydere

Udviklingen organiseres af Linux Foundation, men Intel og Samsung beskrives som nogle af de største bidragydere til projektet.

Der er ingen forlydender om en eventuel kommercialisering af styresystemet, men hvis det bliver populært, kan det komme til at udgøre en konkurrent til Android.

Googles mobil-styresystem er også baseret på Linux og har på få år vokset sig så stort, at det nu dominerer på smartphone-området, hvilket betyder, at Google her har fået stor indflydelse.

Siden september har der været rygter om en smartphone baseret på Tizen fra Samsung, efter en telefon ved navn GT-I9300_TIZEN blev fundet i et dokument fra Wi-Fi Alliance på en liste over telefoner, der havde bestået en test om Wi-Fi-interoperabilitet.

GT-i9300 er det modelnavn, som Samsung har givet sin smartphone Galaxy S3.

Efter medieomtale af dette dokument blev Tizen-delen af navnet fjernet fra listen, men mange regner stadig med en snarlig lancering af en telefon fra Samsung med Tizen.

Samsung har dog lang vej endnu, selv når selskabet har en Tizen-baseret telefon klar.

Næsten 61 millioner kunder

Herefter skal telefonen sælges til mobilselskaberne, så støtte fra et stort teleselskab som NTT DoCoMo kunne hjælpe Tizen til at klare springet fra udviklingsprojekt til styresystem til forbrugerne.

NTT DoCoMo havde ifølge data fra Japans Telecommunication Carriers Association 60,8 millioner abonnenter sidst i november. Dermed sidder dette teleselskab på 47 procent af det samlede japanske mobilmarked.

Men selv med NTT DoCoMo med på vognen er der ingen garanti for, at Tizen bliver en succes.

Mange tidligere styresystemer til smartphones er slået fejl og konkurrencen er ved at skærpes i mobilmarkedet med lanceringen for nylig af Windows Phone 8 samt lanceringen i januar af BlackBerry 10.

Læs også: Seks alternative styresystemer til din tablet

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S