It-kæmper udvikler på nyt Linux-styresystem til mobiler

Flere af verdens største it-firmaer i gang med at udvikle stort Linux-baseret mobilstyresystem.

Artikel top billede

Læs også: Seks alternative styresystemer til din tablet

Computerworld News Service: Japans største operatør inden for mobilnetværk, NTT DoCoMo, samarbejder med Intel og Samsung om udviklingen af mobil-styresystemet Tizen.

Den første smartphone baseret på denne platform vil muligvis komme på det japanske marked i 2013.

Det skriver en japansk avis.

Yomiuri Shimbun, der er det største dagblad i Japan, angiver dog ikke kilden til oplysningerne, som blev offentliggjort i en artikel på avisens websted 31. december 2012.

Tizen er et Linux-baseret styresystem til smartphones, tablets og andre forbrugerorienterede apparater.

Største bidragydere

Udviklingen organiseres af Linux Foundation, men Intel og Samsung beskrives som nogle af de største bidragydere til projektet.

Der er ingen forlydender om en eventuel kommercialisering af styresystemet, men hvis det bliver populært, kan det komme til at udgøre en konkurrent til Android.

Googles mobil-styresystem er også baseret på Linux og har på få år vokset sig så stort, at det nu dominerer på smartphone-området, hvilket betyder, at Google her har fået stor indflydelse.

Siden september har der været rygter om en smartphone baseret på Tizen fra Samsung, efter en telefon ved navn GT-I9300_TIZEN blev fundet i et dokument fra Wi-Fi Alliance på en liste over telefoner, der havde bestået en test om Wi-Fi-interoperabilitet.

GT-i9300 er det modelnavn, som Samsung har givet sin smartphone Galaxy S3.

Efter medieomtale af dette dokument blev Tizen-delen af navnet fjernet fra listen, men mange regner stadig med en snarlig lancering af en telefon fra Samsung med Tizen.

Samsung har dog lang vej endnu, selv når selskabet har en Tizen-baseret telefon klar.

Næsten 61 millioner kunder

Herefter skal telefonen sælges til mobilselskaberne, så støtte fra et stort teleselskab som NTT DoCoMo kunne hjælpe Tizen til at klare springet fra udviklingsprojekt til styresystem til forbrugerne.

NTT DoCoMo havde ifølge data fra Japans Telecommunication Carriers Association 60,8 millioner abonnenter sidst i november. Dermed sidder dette teleselskab på 47 procent af det samlede japanske mobilmarked.

Men selv med NTT DoCoMo med på vognen er der ingen garanti for, at Tizen bliver en succes.

Mange tidligere styresystemer til smartphones er slået fejl og konkurrencen er ved at skærpes i mobilmarkedet med lanceringen for nylig af Windows Phone 8 samt lanceringen i januar af BlackBerry 10.

Læs også: Seks alternative styresystemer til din tablet

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S