It-kæmper udvikler på nyt Linux-styresystem til mobiler

Flere af verdens største it-firmaer i gang med at udvikle stort Linux-baseret mobilstyresystem.

Artikel top billede

Læs også: Seks alternative styresystemer til din tablet

Computerworld News Service: Japans største operatør inden for mobilnetværk, NTT DoCoMo, samarbejder med Intel og Samsung om udviklingen af mobil-styresystemet Tizen.

Den første smartphone baseret på denne platform vil muligvis komme på det japanske marked i 2013.

Det skriver en japansk avis.

Yomiuri Shimbun, der er det største dagblad i Japan, angiver dog ikke kilden til oplysningerne, som blev offentliggjort i en artikel på avisens websted 31. december 2012.

Tizen er et Linux-baseret styresystem til smartphones, tablets og andre forbrugerorienterede apparater.

Største bidragydere

Udviklingen organiseres af Linux Foundation, men Intel og Samsung beskrives som nogle af de største bidragydere til projektet.

Der er ingen forlydender om en eventuel kommercialisering af styresystemet, men hvis det bliver populært, kan det komme til at udgøre en konkurrent til Android.

Googles mobil-styresystem er også baseret på Linux og har på få år vokset sig så stort, at det nu dominerer på smartphone-området, hvilket betyder, at Google her har fået stor indflydelse.

Siden september har der været rygter om en smartphone baseret på Tizen fra Samsung, efter en telefon ved navn GT-I9300_TIZEN blev fundet i et dokument fra Wi-Fi Alliance på en liste over telefoner, der havde bestået en test om Wi-Fi-interoperabilitet.

GT-i9300 er det modelnavn, som Samsung har givet sin smartphone Galaxy S3.

Efter medieomtale af dette dokument blev Tizen-delen af navnet fjernet fra listen, men mange regner stadig med en snarlig lancering af en telefon fra Samsung med Tizen.

Samsung har dog lang vej endnu, selv når selskabet har en Tizen-baseret telefon klar.

Næsten 61 millioner kunder

Herefter skal telefonen sælges til mobilselskaberne, så støtte fra et stort teleselskab som NTT DoCoMo kunne hjælpe Tizen til at klare springet fra udviklingsprojekt til styresystem til forbrugerne.

NTT DoCoMo havde ifølge data fra Japans Telecommunication Carriers Association 60,8 millioner abonnenter sidst i november. Dermed sidder dette teleselskab på 47 procent af det samlede japanske mobilmarked.

Men selv med NTT DoCoMo med på vognen er der ingen garanti for, at Tizen bliver en succes.

Mange tidligere styresystemer til smartphones er slået fejl og konkurrencen er ved at skærpes i mobilmarkedet med lanceringen for nylig af Windows Phone 8 samt lanceringen i januar af BlackBerry 10.

Læs også: Seks alternative styresystemer til din tablet

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks