It-kæmper udvikler på nyt Linux-styresystem til mobiler

Flere af verdens største it-firmaer i gang med at udvikle stort Linux-baseret mobilstyresystem.

Artikel top billede

Læs også: Seks alternative styresystemer til din tablet

Computerworld News Service: Japans største operatør inden for mobilnetværk, NTT DoCoMo, samarbejder med Intel og Samsung om udviklingen af mobil-styresystemet Tizen.

Den første smartphone baseret på denne platform vil muligvis komme på det japanske marked i 2013.

Det skriver en japansk avis.

Yomiuri Shimbun, der er det største dagblad i Japan, angiver dog ikke kilden til oplysningerne, som blev offentliggjort i en artikel på avisens websted 31. december 2012.

Tizen er et Linux-baseret styresystem til smartphones, tablets og andre forbrugerorienterede apparater.

Største bidragydere

Udviklingen organiseres af Linux Foundation, men Intel og Samsung beskrives som nogle af de største bidragydere til projektet.

Der er ingen forlydender om en eventuel kommercialisering af styresystemet, men hvis det bliver populært, kan det komme til at udgøre en konkurrent til Android.

Googles mobil-styresystem er også baseret på Linux og har på få år vokset sig så stort, at det nu dominerer på smartphone-området, hvilket betyder, at Google her har fået stor indflydelse.

Siden september har der været rygter om en smartphone baseret på Tizen fra Samsung, efter en telefon ved navn GT-I9300_TIZEN blev fundet i et dokument fra Wi-Fi Alliance på en liste over telefoner, der havde bestået en test om Wi-Fi-interoperabilitet.

GT-i9300 er det modelnavn, som Samsung har givet sin smartphone Galaxy S3.

Efter medieomtale af dette dokument blev Tizen-delen af navnet fjernet fra listen, men mange regner stadig med en snarlig lancering af en telefon fra Samsung med Tizen.

Samsung har dog lang vej endnu, selv når selskabet har en Tizen-baseret telefon klar.

Næsten 61 millioner kunder

Herefter skal telefonen sælges til mobilselskaberne, så støtte fra et stort teleselskab som NTT DoCoMo kunne hjælpe Tizen til at klare springet fra udviklingsprojekt til styresystem til forbrugerne.

NTT DoCoMo havde ifølge data fra Japans Telecommunication Carriers Association 60,8 millioner abonnenter sidst i november. Dermed sidder dette teleselskab på 47 procent af det samlede japanske mobilmarked.

Men selv med NTT DoCoMo med på vognen er der ingen garanti for, at Tizen bliver en succes.

Mange tidligere styresystemer til smartphones er slået fejl og konkurrencen er ved at skærpes i mobilmarkedet med lanceringen for nylig af Windows Phone 8 samt lanceringen i januar af BlackBerry 10.

Læs også: Seks alternative styresystemer til din tablet

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse