Derfor vil mange it-virksomheder sælge fra i 2013

I de kommende måneder vil vi kunne se en bølge af frasalg af aktiver i it-markedet tage fart. Det er der specielle grunde til. Se dem her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Der er noget, der tyder på, at vi i løbet af det nye år vil se en bølge af it-virksomheder, der afhænder aktiver og produktlinjer af både økonomiske og strategiske grunde, skriver revisions- og konsulentvirksomheden PricewaterhouseCoopers.

"PwC har iagttaget en stigning i antallet af samtaler med klienter angående planlægning af frasalg," står der i rapporten.

"I en rundspørge blandt 30 procent af Fortune 1000-it-virksomhederne svarer cirka 75 procent, at de forventer at frasælge aktiviteter i løbet af de næste 12 måneder."

Der er ifølge rapporten flere grunde til, at it-virksomhederne sigter efter at afhænde dele af deres forretninger.

Hjem til kernemarked

For eksempel ønsker en virksomhed, der har kastet sig over et relateret produktområde, måske at vende tilbage til sit kernemarked.

It-virksomheder kan desuden ønske at sælge aktiver med det formål at finansiere projekter af højere prioritet.

Herudover kan et frasalg være "obligatorisk såsom når opkøb af en betydelig størrelse godkendes af de relevante myndigheder på det vilkår, at visse aktiver frasælges forud for opkøbet," skriver PricewaterhouseCoopers.

En mere generel grund til at forvente et stigende antal frasalg er den lange række af konsolideringer, der er foregået i it-branchen i løbet af de sidste 10 år:

"Denne periode af uorganisk vækst og ekspansion har dækket over behovet for systematisk revurdering af de opkøbte virksomheders produkter og tjenester."

Cloud og consumerization

Større forandringer i it-branchen såsom udbredelsen af cloud computing og den såkaldte consumerization er ifølge PricewaterhouseCoopers ligeledes udløsende faktorer for den kommende bølge af frasalg.

Lave rentesatser på udlån vil også hjælpe til at sætte skub i nye handler:

"It-orienterede kapitalfonde vil kunne købe aktiver, der forsøges frasolgt, så længe sælgernes forventninger angående værdiansættelse ikke hæmmer det forventede investeringsafkast."

Hvis denne prognose er korrekt, kan det få indflydelse på erhvervslivets it-afdelinger, når de produkter, der her anvendes, skifter ejere.

Det kan føre til usikkerhed med hensyn til blandt andet roadmaps, priser og kontrakter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S