Derfor vil mange it-virksomheder sælge fra i 2013

I de kommende måneder vil vi kunne se en bølge af frasalg af aktiver i it-markedet tage fart. Det er der specielle grunde til. Se dem her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Der er noget, der tyder på, at vi i løbet af det nye år vil se en bølge af it-virksomheder, der afhænder aktiver og produktlinjer af både økonomiske og strategiske grunde, skriver revisions- og konsulentvirksomheden PricewaterhouseCoopers.

"PwC har iagttaget en stigning i antallet af samtaler med klienter angående planlægning af frasalg," står der i rapporten.

"I en rundspørge blandt 30 procent af Fortune 1000-it-virksomhederne svarer cirka 75 procent, at de forventer at frasælge aktiviteter i løbet af de næste 12 måneder."

Der er ifølge rapporten flere grunde til, at it-virksomhederne sigter efter at afhænde dele af deres forretninger.

Hjem til kernemarked

For eksempel ønsker en virksomhed, der har kastet sig over et relateret produktområde, måske at vende tilbage til sit kernemarked.

It-virksomheder kan desuden ønske at sælge aktiver med det formål at finansiere projekter af højere prioritet.

Herudover kan et frasalg være "obligatorisk såsom når opkøb af en betydelig størrelse godkendes af de relevante myndigheder på det vilkår, at visse aktiver frasælges forud for opkøbet," skriver PricewaterhouseCoopers.

En mere generel grund til at forvente et stigende antal frasalg er den lange række af konsolideringer, der er foregået i it-branchen i løbet af de sidste 10 år:

"Denne periode af uorganisk vækst og ekspansion har dækket over behovet for systematisk revurdering af de opkøbte virksomheders produkter og tjenester."

Cloud og consumerization

Større forandringer i it-branchen såsom udbredelsen af cloud computing og den såkaldte consumerization er ifølge PricewaterhouseCoopers ligeledes udløsende faktorer for den kommende bølge af frasalg.

Lave rentesatser på udlån vil også hjælpe til at sætte skub i nye handler:

"It-orienterede kapitalfonde vil kunne købe aktiver, der forsøges frasolgt, så længe sælgernes forventninger angående værdiansættelse ikke hæmmer det forventede investeringsafkast."

Hvis denne prognose er korrekt, kan det få indflydelse på erhvervslivets it-afdelinger, når de produkter, der her anvendes, skifter ejere.

Det kan føre til usikkerhed med hensyn til blandt andet roadmaps, priser og kontrakter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job