Derfor vil mange it-virksomheder sælge fra i 2013

I de kommende måneder vil vi kunne se en bølge af frasalg af aktiver i it-markedet tage fart. Det er der specielle grunde til. Se dem her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Der er noget, der tyder på, at vi i løbet af det nye år vil se en bølge af it-virksomheder, der afhænder aktiver og produktlinjer af både økonomiske og strategiske grunde, skriver revisions- og konsulentvirksomheden PricewaterhouseCoopers.

"PwC har iagttaget en stigning i antallet af samtaler med klienter angående planlægning af frasalg," står der i rapporten.

"I en rundspørge blandt 30 procent af Fortune 1000-it-virksomhederne svarer cirka 75 procent, at de forventer at frasælge aktiviteter i løbet af de næste 12 måneder."

Der er ifølge rapporten flere grunde til, at it-virksomhederne sigter efter at afhænde dele af deres forretninger.

Hjem til kernemarked

For eksempel ønsker en virksomhed, der har kastet sig over et relateret produktområde, måske at vende tilbage til sit kernemarked.

It-virksomheder kan desuden ønske at sælge aktiver med det formål at finansiere projekter af højere prioritet.

Herudover kan et frasalg være "obligatorisk såsom når opkøb af en betydelig størrelse godkendes af de relevante myndigheder på det vilkår, at visse aktiver frasælges forud for opkøbet," skriver PricewaterhouseCoopers.

En mere generel grund til at forvente et stigende antal frasalg er den lange række af konsolideringer, der er foregået i it-branchen i løbet af de sidste 10 år:

"Denne periode af uorganisk vækst og ekspansion har dækket over behovet for systematisk revurdering af de opkøbte virksomheders produkter og tjenester."

Cloud og consumerization

Større forandringer i it-branchen såsom udbredelsen af cloud computing og den såkaldte consumerization er ifølge PricewaterhouseCoopers ligeledes udløsende faktorer for den kommende bølge af frasalg.

Lave rentesatser på udlån vil også hjælpe til at sætte skub i nye handler:

"It-orienterede kapitalfonde vil kunne købe aktiver, der forsøges frasolgt, så længe sælgernes forventninger angående værdiansættelse ikke hæmmer det forventede investeringsafkast."

Hvis denne prognose er korrekt, kan det få indflydelse på erhvervslivets it-afdelinger, når de produkter, der her anvendes, skifter ejere.

Det kan føre til usikkerhed med hensyn til blandt andet roadmaps, priser og kontrakter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS