Nordeas netbank sendt i sort

Netbanken i et af landets største finansielle institutter er presset helt i knæ. Andre netbanker har fornylig også været i tovene.

Artikel top billede

På årets første forretningsdag er netbanken hos Nordea presset i knæ og har været der i flere timer.

Indtil videre kan banken ikke oplyse, hvad fejlen skyldes.

Kommunikationsmedarbejder Bjarne Christiansen fortæller således blot, at driften er ustabil.

Han forklarer, at han onsdag formiddag gennemførte en betaling.

Computerworld har siden også prøvet at logge på netbanken, hvilket lykkedes ved 13:00-tiden, men der kunne ikke gennemføres nogen transaktioner.

"Vi arbejder på en statusopdatering," forklarer Bjarne Christiansen kortfattet.

Gennemfører betaling

Nordeas netbank var også nede mellem jul og nytår.

Computerworld fik fra flere kilder beskeder om, at nedbruddet varede i flere timer.

Endnu har det ikke været muligt for Nordea at forklare, hvad fejlen for et par dage siden skyldtes.

Bjarne Christiansen fra Nordea fortæller, at det nuværende netbank-nedbrud ikke har varet siden 28. december, hvor netbanken gik i knæ.

Travl månedsafslutning

Generelt har der været travlt i de danske netbanker mellem jul og nytår.

Faktisk var der så travlt, at flere netbanker bukkede under besøgene fra danskere, der skulle ind og flytte penge til pension og betale regninger inden årsskiftet.

Knap 50 danske netbanker med drift hos Skandinavisk Data Center (SDC) gik i sort fredag 28. december kort før klokken 10 om formiddagen, og nedbruddet varede godt seks timer frem.

"Vi var oppe og køre med fuld load igen klokken 16:30," fortæller SDC's konstituerede direktør, Helene Ekknud, til Computerworld.

Et hak i funktionaliteten

Først ledte SDC's it-folk efter brister i selskabets gateways.

Men det viste sig, at fejlen lå et andet sted.

"Da vi konfigurerede med et forventeligt højere pres på vores servere, så er der sat et flueben forkert i netværkskortet, som derfor ikke var konfigureret korrekt. Vi har ellers testet meget tilfredsstillende, men måske har vi ikke testet med højt nok load," lyder det fra Helene Ekknud.

Hun forklarer, at SDC's kunders slutbrugere - altså danskere med ønsket om at komme i netbanken - hele dagen har kontaktet deres banker for at få flyttet penge, hvilket i nogle tilfælde er sket manuelt.

I dag er SDC og datacentrets godt 50 bankkunder tilbage på nettet igen.

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S