Skats nye it-direktør: Sådan griber jeg opgaven an

Skats nye it-direktør er klar til at indtage en af de mest centrale it-poster i den danske stat. Her fortæller han, hvordan han vil gribe opgaven an.

Artikel top billede

Foto: Jakob Fynsk

Læs også:

Skat ansætter ny it-direktør

Jan Topp Rasmussen er ny it-direktør hos Skat.

Han glæder sig til at begynde i sin nye stilling den første februar, fortæller han til Computerworld.

Indtil da fortsætter han som it-direktør i Region Syddanmark.

"Det bliver rigtig spændende, og jeg glæder mig til at komme igang," siger han om stillingen hos Skat.  

Skat har ansat Jan Topp Rasmussen som en del af en ny organisering, hvor han som ny CIO bliver en del af Skats top.

Han fortæller, at det er alt for tidligt at fortælle om, hvilken it-vej han ser Skat følge. Allerførst skal han have sat sig ind i sagerne.  

"Jeg skal selvfølgelig ind og se på, hvordan Skat er skuet sammen, og hvordan det fungerer," siger han.

"Jeg har ikke nogen revolutionerende ting, som skal implementeres lige nu og her. Det vil være alt for tidligt," siger han. 

Men den nye organisering i Skat betyder, at der samles en ny koncerndirektion i Skat, som har til opgave at udstikke en strategi, siger han.

Jan Topp Rasmussen tilføjer, at det selvfølgelig skal ske i samarbejde med øvrige interessenter og de digitaliseringstiltag, som allerede er i gang.

"Det handler for mig og den øvrige direktion om at komme ind og definere en dagsorden og strategi. Og den vil langt hen ad vejen komme til at handle om digitaliseringsprocessen, der jo allerede er kommet godt fra start."

Handler om det it-strategiske

Skat bibeholder et setup med en it-driftschef og en projektchef og får altså en it-direktør ovenpå det eksisterende it-lag.

Det betyder ifølge Jan Topp Rasmussen, at det strategiske sigte kommer til at fylde en del.

"Men der er mange ting at forholde sig til. Jeg er også nødt til at gå ind og se på, hvordan vi håndterer leverandører, og hvordan hele porteføljen er skruet sammen."

Han opfatter arbejdet med digitaliseringen hos Skat som spændende, fordi organisationen er meget borgernær.

Skal kunne klare kritik af Skats it

Men borgernært betyder traditionelt også, at der er risiko for kritik.

Og Skat er da med de mange digitaliseringsprojekter også ofte udsat for kritik. Senest omkring indførelsen af det digitale motorregister.   

Frygter du ikke, at du har fået øretævernes holdeplads?

"Jeg har det sådan, at det er øretævernes holdeplads lige meget, hvor man er ansat. Jeg kender ikke nogen steder, hvor man er beskyttet. Hvis man sidder i et direktionslag, skal man være parat til at kunne stå på mål og til ansvar, også for det som ikke går helt som planlagt," siger Jan Topp Rasmussen.  

Jan Topp Rasmussen er bosiddende i Odense, hvor han påregner at lade teltpælene blive stående og pendle til hovedstaden.

"Jeg har før pendlet i tre et halvt år til Esplanaden. Så jeg kender ruten," siger Jan Topp Rasmussen.

Læs også:

Skat ansætter ny it-direktør

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)