Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Nogle it-stillinger er så svære at få besat, at de indtager danmarksrekorden inden for forgæves rekruttering.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også: 

Her er de mest eftertragtede it-kompetencer lige nu

Sådan kommer du til tops i headhunternes databaser

315.

Så mange gange har danske virksomheder forgæves forsøgt at rekruttere programmører og systemudviklere.

Det viser en undersøgelse af danske virksomheders rekrutteringssituation i efteråret 2012, Arbejdsmarkedsstyrelsen netop har offentliggjort.

Svære at rekruttere

Programmører og systemudviklere er faktisk så svære at rekruttere, at det er den stilling af alle opgjorte fra alle brancher, der med 315 har det højeste tal forgæves rekrutteringer.

I over 300 af tilfældene har det således ikke været muligt at finde den rette programmør- eller systemudvikler. Det på trods af at 1.358 it-jobsøgende med mere end tre måneders ledighed har været tilgængelige.

Eneste anden stillingsgruppe der er med i arbejdsmarkedsstyrelsens undersøgelse indenfor it og teleteknik er it-konsulenter.

Her står det ikke ligeså grelt til. Kun 134 gange er de forsøgt rekrutteret forgæves ud af en ledighedsgruppe på 1.156.  

Undersøgelsen

Samlet set har virksomhederne i stigende grad rekrutteret forgæves efter arbejdskræft på trods af en øget ledig arbejdsstyrke.

Antallet af forgæves rekrutteringer er steget fra 8.000 i 2011 til 9.600 i 2012, altså med 20 procent.

Undersøgelsen, der giver et øjebliksbillede, blev gennemført i efteråret 2012.

Her har 14.100 virksomheder svaret på, om de har haft problemer med at rekruttere nye medarbejdere. De 14.100 virksomheder repræsenterer cirka 45 procent af landets samlede beskæftigelse.   

Læs også: 

Her er de mest eftertragtede it-kompetencer lige nu

Sådan kommer du til tops i headhunternes databaser

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job