Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Nogle it-stillinger er så svære at få besat, at de indtager danmarksrekorden inden for forgæves rekruttering.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også: 

Her er de mest eftertragtede it-kompetencer lige nu

Sådan kommer du til tops i headhunternes databaser

315.

Så mange gange har danske virksomheder forgæves forsøgt at rekruttere programmører og systemudviklere.

Det viser en undersøgelse af danske virksomheders rekrutteringssituation i efteråret 2012, Arbejdsmarkedsstyrelsen netop har offentliggjort.

Svære at rekruttere

Programmører og systemudviklere er faktisk så svære at rekruttere, at det er den stilling af alle opgjorte fra alle brancher, der med 315 har det højeste tal forgæves rekrutteringer.

I over 300 af tilfældene har det således ikke været muligt at finde den rette programmør- eller systemudvikler. Det på trods af at 1.358 it-jobsøgende med mere end tre måneders ledighed har været tilgængelige.

Eneste anden stillingsgruppe der er med i arbejdsmarkedsstyrelsens undersøgelse indenfor it og teleteknik er it-konsulenter.

Her står det ikke ligeså grelt til. Kun 134 gange er de forsøgt rekrutteret forgæves ud af en ledighedsgruppe på 1.156.  

Undersøgelsen

Samlet set har virksomhederne i stigende grad rekrutteret forgæves efter arbejdskræft på trods af en øget ledig arbejdsstyrke.

Antallet af forgæves rekrutteringer er steget fra 8.000 i 2011 til 9.600 i 2012, altså med 20 procent.

Undersøgelsen, der giver et øjebliksbillede, blev gennemført i efteråret 2012.

Her har 14.100 virksomheder svaret på, om de har haft problemer med at rekruttere nye medarbejdere. De 14.100 virksomheder repræsenterer cirka 45 procent af landets samlede beskæftigelse.   

Læs også: 

Her er de mest eftertragtede it-kompetencer lige nu

Sådan kommer du til tops i headhunternes databaser

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job