Samsung på vej med stime af open source-telefoner

2013 ser ud til at bydehele fire nye, stærke udfordrere i mobilmarkedet.

Artikel top billede

Læs også: It-kæmper udvikler på nyt Linux-styresystem til mobiler.

Computerworld News Service: Samsung har planer om i år at lancere sine første mobiltelefoner baseret på Tizen, der er et Linux-baseret styresystem, der hovedsageligt skal konkurrere med Googles Android.

Tizen udvikles af Samsung og Intel delvist for at gøre de to selskaber mindre afhængige af Android, der er styresystemet på cirka to tredjedele af alle smartphones, der sælges i dag.

Apples iOS er det næstmest populære mobil-styresystem på markedet, men er ikke tilgængelig for tredjeparter.

Samsung er verdens største producent af mobiltelefoner, så alene dette selskabs opbakning vil kunne give Tizen et stærkt indledende fodfæste i markedet.

Kommer i år

Men en pressemeddelelse fra Samsung indeholder ingen oplysninger om, hvilke typer telefoner der får det nye styresystem eller nøjagtigt hvor mange, der er tale om.

"Vi har planer om at sende nye konkurrencedygtige Tizen-enheder på markedet i år og vil afhængig af markedsvilkårene fortsætte med at udvide produktlinjen," skriver selskabet i en e-mail, der citeres af Bloomberg News.

I forrige uge rapporterede en japansk avis, at Japans største mobilselskab, NTT DoCoMo, havde indvilget i at understøtte Tizen og havde planer om at lancere en telefon baseret på platformen i år.

Samsungs udtalelse kommer også blot én dag efter, Canonical offentliggjorde planer om at lancere en udgave af Ubuntu til smartphones.

Ubuntu vil i år blive promoveret overfor telefonproducenterne og de første telefoner vil muligvis begynde at dukke op sidst på året eller i starten af 2014.

Med disse to nye Linux-baserede mobil-styresystemer ser det ud til, at der i 2013 vil ske interessante ting i mobilmarkedet, især i lyset af, at Windows Phone 8 blev lanceret for nyligt, mens BlackBerry 10 vil blive lanceret af Research In Motion 30. januar.

Et afgørende spørgsmål for alle fire nye konkurrenter er udbuddet af populære apps. Microsoft forsøger at få udviklerne til at skabe Windows Phone 8-udgaver af nogle af de mest populære mobil-apps og brugerne kan da også i dag, et par måneder efter lanceringen, finde udgaver af mange af dem i Windows Store.

Læs også: It-kæmper udvikler på nyt Linux-styresystem til mobiler.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS