Her er verdens 10 mest populære programmeringssprog

Er det Java eller C, der er det mest udbredte programmeringssprog. Få svaret her.

Artikel top billede

Programmeringssproget C ligger nummer et over de mest populære sprog i 2012. 

Det imperative programmeringssprog C, som størstedelen af UNIX for eksempel er skrevet i, har dermed sidste år vippet Java af pinden som det mest populære. 

Det viser en årsopgørelse, foretaget af Tiobe Software, som har udgivet sit indeks over udbredelsen af de mest udbredte programmeringssprog.

Beregningerne er baseret på antallet af faglærte programmører verden over, kurser og tredjepartsleverandører. Herudover er søgninger i Google, MSN, Yahoo, Wikipedia og YouTube også medregnet.

Et magtskifte

Ifølge opgørelse havde C omkring 17.85 af markedet i starten af januar 2012, og dermed har C holdt sin førsteplads siden starten af året. 

Java følger dog tæt trop med 17.41 procent af markedet.

Ifølge et kurvediagram på Tiobe Softwares hjemmeside, har Java siden midten af 2005 næsten altid ligget foran C.

Men siden starten af 2012 har C altså overtaget den position. 

Du kan se det samlede indeks og kurvediagram her

Årets højdespringer

Ifølge opgørelsen fra Tiobe kan man også se hvilket sprog, der i løbet af året har opnået den største markedsandel i 2012.

I den forbindelse er Obejctive-C for anden gang i træk udråbt som årets vinder.

"Den største grund til, at Objective-C vinder, er selvfølgelig på grund af den voksende forretning indenfor mobilapplikations-udvikling," skriver Tiobe Software.

Dog mener Tiobe, at vi næppe vil se sproget tage mange flere procenter på markedet, da det sandsynligvis har nået dets topniveau.

Andre interessante tendenser er, at 2012 har budt på en genfødsel af det primært danskudviklede C++ og det dynamiske Python.

Derimod har C# - måske bedre kendt som C Sharp - ikke klaret sig særlig godt. Tiobe Software vurderer, at det skyldes dets sene start på mobilmarkedet.

Det vil 2013 byde på

Tiobe har også et par forventninger til hvilke sprog, der vil sætte de mest markante kodespor i 2013.

"Dark horses i 2013 bliver JavaScript og MATLAB. JavaScript fordi det spiller en stadig vigtigere rolle i stort set alle programmer nu til dags, og MATLAB fordi det de seneste par er blevet de facto standard for numerisk analyse," lyder det på hjemmesiden. 

Listen fra Tiobe er en indikation på populariteten af programmeringssprogene, og siger altså ikke noget om, hvad der er det bedste, eller hvilket sprog der er skrevet flest linjer kode i.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S