Accenture efter million-krav: Vi vil ikke sige noget

Danske Accenture vil ikke svare på spørgsmål om to store sager, der kan ende med at koste selskabet dyrt. "Vi ønsker ikke at kommentere yderligere eller give interview," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Læs også: It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

Hos Accenture er talelysten ikke specielt står, når det handler om to større it-projekter, der er blevet bremset, og som selskabet har hensat større beløb til. Disse sager kan du læse om her.

Accentures administrerende direktør, Philip Michael Anthony Wiig, afviser således blankt at stille op til interview med Computerworld.

Selskabets pressemand, Claus Wilkii, skriver i en mail til Computerworld:

"Da der er tale om to verserende sager, ønsker vi ikke at kommentere yderligere eller give et interview."

Ja, der er en verserende sag

Om hensættelsen i forbindelse med mangelkravet skriver han per mail:

"Det er rigtigt, at der er en verserende sag, og vi har af regnskabstekniske hensyn foretaget en konservativ vurdering og hensættelse. Vi mener dog, at vi har en god sag og byder det videre forløb velkommen og vil først kommentere yderligere, når den endelige afgørelse foreligger."

Om den fælles nordiske skatterevision skriver Accentures pressemand:

"Vi har noteret afgørelsen fra skattemyndighederne, men vi mener, at vores position er korrekt og appellerer afgørelsen. Da det er en igangværende sag, ønsker vi ikke at kommentere yderligere på dette tidspunkt."

Computerworld vil gerne have oplyst, hvem modparten er i sagen om mangelkravet og hvad beløbet drejer sig om i skattesagen.

Her lyder talsmanden skriftlige svar:

"Nej, vi ønsker ikke at oplyse eller kommentere yderligere p.t., da der er tale om verserende sager."

Læs også: It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S