Accenture efter million-krav: Vi vil ikke sige noget

Danske Accenture vil ikke svare på spørgsmål om to store sager, der kan ende med at koste selskabet dyrt. "Vi ønsker ikke at kommentere yderligere eller give interview," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Læs også: It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

Hos Accenture er talelysten ikke specielt står, når det handler om to større it-projekter, der er blevet bremset, og som selskabet har hensat større beløb til. Disse sager kan du læse om her.

Accentures administrerende direktør, Philip Michael Anthony Wiig, afviser således blankt at stille op til interview med Computerworld.

Selskabets pressemand, Claus Wilkii, skriver i en mail til Computerworld:

"Da der er tale om to verserende sager, ønsker vi ikke at kommentere yderligere eller give et interview."

Ja, der er en verserende sag

Om hensættelsen i forbindelse med mangelkravet skriver han per mail:

"Det er rigtigt, at der er en verserende sag, og vi har af regnskabstekniske hensyn foretaget en konservativ vurdering og hensættelse. Vi mener dog, at vi har en god sag og byder det videre forløb velkommen og vil først kommentere yderligere, når den endelige afgørelse foreligger."

Om den fælles nordiske skatterevision skriver Accentures pressemand:

"Vi har noteret afgørelsen fra skattemyndighederne, men vi mener, at vores position er korrekt og appellerer afgørelsen. Da det er en igangværende sag, ønsker vi ikke at kommentere yderligere på dette tidspunkt."

Computerworld vil gerne have oplyst, hvem modparten er i sagen om mangelkravet og hvad beløbet drejer sig om i skattesagen.

Her lyder talsmanden skriftlige svar:

"Nej, vi ønsker ikke at oplyse eller kommentere yderligere p.t., da der er tale om verserende sager."

Læs også: It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura