Accenture efter million-krav: Vi vil ikke sige noget

Danske Accenture vil ikke svare på spørgsmål om to store sager, der kan ende med at koste selskabet dyrt. "Vi ønsker ikke at kommentere yderligere eller give interview," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Læs også: It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

Hos Accenture er talelysten ikke specielt står, når det handler om to større it-projekter, der er blevet bremset, og som selskabet har hensat større beløb til. Disse sager kan du læse om her.

Accentures administrerende direktør, Philip Michael Anthony Wiig, afviser således blankt at stille op til interview med Computerworld.

Selskabets pressemand, Claus Wilkii, skriver i en mail til Computerworld:

"Da der er tale om to verserende sager, ønsker vi ikke at kommentere yderligere eller give et interview."

Ja, der er en verserende sag

Om hensættelsen i forbindelse med mangelkravet skriver han per mail:

"Det er rigtigt, at der er en verserende sag, og vi har af regnskabstekniske hensyn foretaget en konservativ vurdering og hensættelse. Vi mener dog, at vi har en god sag og byder det videre forløb velkommen og vil først kommentere yderligere, når den endelige afgørelse foreligger."

Om den fælles nordiske skatterevision skriver Accentures pressemand:

"Vi har noteret afgørelsen fra skattemyndighederne, men vi mener, at vores position er korrekt og appellerer afgørelsen. Da det er en igangværende sag, ønsker vi ikke at kommentere yderligere på dette tidspunkt."

Computerworld vil gerne have oplyst, hvem modparten er i sagen om mangelkravet og hvad beløbet drejer sig om i skattesagen.

Her lyder talsmanden skriftlige svar:

"Nej, vi ønsker ikke at oplyse eller kommentere yderligere p.t., da der er tale om verserende sager."

Læs også: It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job