Accenture efter million-krav: Vi vil ikke sige noget

Danske Accenture vil ikke svare på spørgsmål om to store sager, der kan ende med at koste selskabet dyrt. "Vi ønsker ikke at kommentere yderligere eller give interview," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Læs også: It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

Hos Accenture er talelysten ikke specielt står, når det handler om to større it-projekter, der er blevet bremset, og som selskabet har hensat større beløb til. Disse sager kan du læse om her.

Accentures administrerende direktør, Philip Michael Anthony Wiig, afviser således blankt at stille op til interview med Computerworld.

Selskabets pressemand, Claus Wilkii, skriver i en mail til Computerworld:

"Da der er tale om to verserende sager, ønsker vi ikke at kommentere yderligere eller give et interview."

Ja, der er en verserende sag

Om hensættelsen i forbindelse med mangelkravet skriver han per mail:

"Det er rigtigt, at der er en verserende sag, og vi har af regnskabstekniske hensyn foretaget en konservativ vurdering og hensættelse. Vi mener dog, at vi har en god sag og byder det videre forløb velkommen og vil først kommentere yderligere, når den endelige afgørelse foreligger."

Om den fælles nordiske skatterevision skriver Accentures pressemand:

"Vi har noteret afgørelsen fra skattemyndighederne, men vi mener, at vores position er korrekt og appellerer afgørelsen. Da det er en igangværende sag, ønsker vi ikke at kommentere yderligere på dette tidspunkt."

Computerworld vil gerne have oplyst, hvem modparten er i sagen om mangelkravet og hvad beløbet drejer sig om i skattesagen.

Her lyder talsmanden skriftlige svar:

"Nej, vi ønsker ikke at oplyse eller kommentere yderligere p.t., da der er tale om verserende sager."

Læs også: It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo