Kommune sløjfer udbud selv om vinder er udråbt

Kommune annullerer million-udbud, efter en større dansk it-virksomhed allerede er udråbt som vinder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Meddelelser på udbudsdatabasen TED afslører et noget uheldigt forløb hos Norddjurs Kommune.

I en meddelelse fortæller kommunen, at den har valgt it-virksomheden EG Kommuneinformation A/S, som vinder af et udbud.

Beslutningen træffes den 17. december 2012 og sker på en leveringsaftale indgået i henhold til SKIs rammekontrakt 02.19 om IT-drift ASP/Cloud.

Juleglæden annulleres

Men juleglæden må annulleres hos EG-virksomheden.

For blot fire dage senere - og indenfor den såkaldte stand still-periode - den 21. december tager Norddjurs Kommune en beslutning.

Udbuddet skal annulleres, oplyses det.

"Uafsluttet procedure. Ordretildelingsproceduren er blevet afbrudt," lyder det tætteste, man kommer en begrundelse i meddelesen i beskeden på TED.

Hos Norddjurs Kommune forklarer indkøbskoordinator Kathrine Lynggard, at firmaet Schultz i den såkaldte stands-still periode bad kommunen om akt-indsigt i sagen.

På baggrund af akt-indsigten kunne Schultz påpege en fejl angående de priser, de blev anvendt
 
"Norddjurs Kommune undersøger sagen. Det viser sig, at der er fejl i vurderingsgrundlaget, som blev anvendt," forklarer hun.

Fejl omkring priser

"Fejlen i vurderingsgrundlaget var angående de anvendte priser ved tildelingen."

Ud fra denne konstatering og blot fire dage efter den første besked om at ville vælge EG Kommuneinformation, annullerede Norddjurs Kommune derfor udbuddet.

Indkøbskoordinatoren forklarer, at annulleringen fandt sted inden for den såkaldte stand still-periode, så der formelt set ikke var indgået en endelig kontrakt.

Tilbage står dog, at EG Kommuneinformation ikke får million-ordren. I hvert fald ikke i denne omgang.

Helt ny udbudsproces

"Norddjurs Kommunen gennemgår nu sagen, og påbegynder ny udbudsproces hurtigst muligt," forklarer indkøbskoordinator Kathrine Lynggaard.

Corporate Marketing Director Kirsten Højland fra EG A/S har ingen kommentarer til sagen.

"Nej, vi ønsker ikke at udtale os om aktuelle kundeforhold."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura