Topmøde: Stort fald i roamingspriser kan være på vej

Møde mellem EU-kommissær og europæiske telegiganter kan føre til billigere telekommunikation på tværs af europæiske landegrænser.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan følger mobiloperatørerne med i din bytur minut for minut

Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Billigere tele- og datakommunikation på tværs af de europæiske landegrænser kan blive en realitet, hvis ønskerne fra Europas top-teledirektører og EU-kommissæren for økonomi og konkurrence, Joaquín Almunia, bliver ført ud i livet.

Ifølge avisen Financial Times undersøger Europas absolutte top-teledirektører i øjeblikket muligheden for at oprette et samlet europæisk telenetværk.

Informationerne omkring en mulig konsolidering, udspringer af et privat møde hvor blandt andre Deutsche Telekom, France Telecom, Telecom Italia, Telefónica og EU-kommissæren for økonomi og konkurrence deltog.

Arbejder for samlet netværk

"Operatørende udtrykte på mødet dyb frustration over den nuværende model, og var enige om at udarbejde konstruktive ideer for, hvordan et samlet europæisk marked kan fungere," siger en unavngiven kilde tæt på mødet til Financial Times.

I sidste ende kan det betyde, at europæerne kan se frem til billigere tele-kommunikation på tværs af grænserne.

Flere stopklodser bremser ideen

Joaquín Almunia udtalte allerede i december, at det ville være fordelagtigt, at opnå en europæisk struktur, der ligner dem amerikanske og kinesiske. Der hver består af tre-fire store grupper.

Men det bliver næppe nogen nem opgave for EU-kommissæren.

"Indsigelser vil ikke komme fra EU. De vil komme fra de enkelte lande," udtaler den unavngiven kilde til Financial Times.

Etableringen af et bredt EU-netværk vil samtidig blive mødt med finansielle og teknologiske udfordringer, fordi der stor forskel i infrastrukturen i det europæiske telenetværk, skriver Financial Timers.

Læs også:
Sådan følger mobiloperatørerne med i din bytur minut for minut

Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS