Topmøde: Stort fald i roamingspriser kan være på vej

Møde mellem EU-kommissær og europæiske telegiganter kan føre til billigere telekommunikation på tværs af europæiske landegrænser.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan følger mobiloperatørerne med i din bytur minut for minut

Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Billigere tele- og datakommunikation på tværs af de europæiske landegrænser kan blive en realitet, hvis ønskerne fra Europas top-teledirektører og EU-kommissæren for økonomi og konkurrence, Joaquín Almunia, bliver ført ud i livet.

Ifølge avisen Financial Times undersøger Europas absolutte top-teledirektører i øjeblikket muligheden for at oprette et samlet europæisk telenetværk.

Informationerne omkring en mulig konsolidering, udspringer af et privat møde hvor blandt andre Deutsche Telekom, France Telecom, Telecom Italia, Telefónica og EU-kommissæren for økonomi og konkurrence deltog.

Arbejder for samlet netværk

"Operatørende udtrykte på mødet dyb frustration over den nuværende model, og var enige om at udarbejde konstruktive ideer for, hvordan et samlet europæisk marked kan fungere," siger en unavngiven kilde tæt på mødet til Financial Times.

I sidste ende kan det betyde, at europæerne kan se frem til billigere tele-kommunikation på tværs af grænserne.

Flere stopklodser bremser ideen

Joaquín Almunia udtalte allerede i december, at det ville være fordelagtigt, at opnå en europæisk struktur, der ligner dem amerikanske og kinesiske. Der hver består af tre-fire store grupper.

Men det bliver næppe nogen nem opgave for EU-kommissæren.

"Indsigelser vil ikke komme fra EU. De vil komme fra de enkelte lande," udtaler den unavngiven kilde til Financial Times.

Etableringen af et bredt EU-netværk vil samtidig blive mødt med finansielle og teknologiske udfordringer, fordi der stor forskel i infrastrukturen i det europæiske telenetværk, skriver Financial Timers.

Læs også:
Sådan følger mobiloperatørerne med i din bytur minut for minut

Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics