Artikel top billede

Kritik: Derfor bør Statens IT få nye ejere

Ideen om Statens IT fylder fem år og har flere år på bagen,. Anledningen kan man passende bruge til at sende opgaven i udbud, lyder en opfordring.

I foråret 2008 gav den daværende regering grønt lys til projektet om Statens IT, hvor meget af ministeriernes it skulle samles.

Ifølge en rapport fra Finansministeriet dengang var der udsigt til store besparelse - blandt andet blev beløb på 667 millioner kroner årligt nævnt.

Siden fik konstruktionen en noget anden udformning og omfang, og i dag foreligger der ikke tal på business casen for Statens IT.

Men det forventer Statens It, at der gør i slutningen af året.

Men hos ITEK under Dansk Industri har man et klart ønske - blandt andet set i lyset af den store utilfredshed, der har været hos ministerierne af opgaveløsningen hos Statens IT.

"Allerede fra begyndelse sagde vi, at den opgave ville blive løst bedst af private leverandører," siger Tom Togsverd.

Han peger på, at kunderne i form af ministerier er utilfredse.

Samtidig har man stoppet udviklingen ude blandt kunderne, fordi Statens It er alt for fodslæbende.

Lav et udbud

Derfor bør man benytte lejligheden - ideen fylder cirka fem år - til at forberede et udbud, mener ITEK.

"Send opgaven i udbud. Det er vores ønske," lyder det fra Tom Togsverd.

Han peger desuden på, at en opgørelse fra staten for nylig viste, at staten bruger 8 milliarder kroner om året på it-drift, men kun 1,5 milliarder kroner er outsourcet.

Derfor vurderer han, at der ligger et kæmpe potentiale i at få konkurrence på området.

Og det gælder altså også Statens IT.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere