Kritik: Derfor bør Statens IT få nye ejere

Ideen om Statens IT fylder fem år og har flere år på bagen,. Anledningen kan man passende bruge til at sende opgaven i udbud, lyder en opfordring.

Artikel top billede

I foråret 2008 gav den daværende regering grønt lys til projektet om Statens IT, hvor meget af ministeriernes it skulle samles.

Ifølge en rapport fra Finansministeriet dengang var der udsigt til store besparelse - blandt andet blev beløb på 667 millioner kroner årligt nævnt.

Siden fik konstruktionen en noget anden udformning og omfang, og i dag foreligger der ikke tal på business casen for Statens IT.

Men det forventer Statens It, at der gør i slutningen af året.

Men hos ITEK under Dansk Industri har man et klart ønske - blandt andet set i lyset af den store utilfredshed, der har været hos ministerierne af opgaveløsningen hos Statens IT.

"Allerede fra begyndelse sagde vi, at den opgave ville blive løst bedst af private leverandører," siger Tom Togsverd.

Han peger på, at kunderne i form af ministerier er utilfredse.

Samtidig har man stoppet udviklingen ude blandt kunderne, fordi Statens It er alt for fodslæbende.

Lav et udbud

Derfor bør man benytte lejligheden - ideen fylder cirka fem år - til at forberede et udbud, mener ITEK.

"Send opgaven i udbud. Det er vores ønske," lyder det fra Tom Togsverd.

Han peger desuden på, at en opgørelse fra staten for nylig viste, at staten bruger 8 milliarder kroner om året på it-drift, men kun 1,5 milliarder kroner er outsourcet.

Derfor vurderer han, at der ligger et kæmpe potentiale i at få konkurrence på området.

Og det gælder altså også Statens IT.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet