Kritik: Derfor bør Statens IT få nye ejere

Ideen om Statens IT fylder fem år og har flere år på bagen,. Anledningen kan man passende bruge til at sende opgaven i udbud, lyder en opfordring.

Artikel top billede

I foråret 2008 gav den daværende regering grønt lys til projektet om Statens IT, hvor meget af ministeriernes it skulle samles.

Ifølge en rapport fra Finansministeriet dengang var der udsigt til store besparelse - blandt andet blev beløb på 667 millioner kroner årligt nævnt.

Siden fik konstruktionen en noget anden udformning og omfang, og i dag foreligger der ikke tal på business casen for Statens IT.

Men det forventer Statens It, at der gør i slutningen af året.

Men hos ITEK under Dansk Industri har man et klart ønske - blandt andet set i lyset af den store utilfredshed, der har været hos ministerierne af opgaveløsningen hos Statens IT.

"Allerede fra begyndelse sagde vi, at den opgave ville blive løst bedst af private leverandører," siger Tom Togsverd.

Han peger på, at kunderne i form af ministerier er utilfredse.

Samtidig har man stoppet udviklingen ude blandt kunderne, fordi Statens It er alt for fodslæbende.

Lav et udbud

Derfor bør man benytte lejligheden - ideen fylder cirka fem år - til at forberede et udbud, mener ITEK.

"Send opgaven i udbud. Det er vores ønske," lyder det fra Tom Togsverd.

Han peger desuden på, at en opgørelse fra staten for nylig viste, at staten bruger 8 milliarder kroner om året på it-drift, men kun 1,5 milliarder kroner er outsourcet.

Derfor vurderer han, at der ligger et kæmpe potentiale i at få konkurrence på området.

Og det gælder altså også Statens IT.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision