Afrika kalder: Det er som om, alting bare virker dårligere her

Dansk it-mand i felten: Emil Rossing, der i et år skal arbejde som it-ansvarlig i Afrika, er kommet frem. Og der er meget arbejde at tage fat på. Læs hans beretning her.

Artikel top billede

Foto: Emil Rossing. Den "lidt improviserede el-installation" hos Emil Rossing i Guinea-Bissau.

Læs også:
Galleri: Her er dansk it-mands nye it-arbejdsplads i afrika 

Afrika kalder: Dansk it-mand får usædvanligt job

Kort før jul ankom jeg til Bissau for at forberede implementeringen af det nye IT system.

Den første opgave var at sørge for at få hardware-installationen på plads - herunder trække el- og netværks-kabler, opsætte netværksudstyr, installere og konfigurere klient-PC'er og servere samt installere og konfigurere UPS/nødstrømsforsyninger.

Rødt støv overalt

En del af den hardware, der skulle sættes op, er blevet indkøbt for fem-seks år siden og har stået i opbevaring siden da.

Så en helt konkret opgave var at først og fremmest at grave sig frem til det relevante hardware på lageret, holde styr på hvad der var forsvundet igennem de sidste år samt prøve at få liv i udstyret igen efter så lang tid i opbevaring under ekstremt støvede forhold.

Man forbløffes af, hvor støvede ting kan blive i dette klima på trods af, at det har været pakket ind i kasser og poser. Der er rødt støv alle vegne.

Flere hardware-fejl

Det tog en del tid at få trukket kabler og samlet de pc'er, der skal bruges som klient-maskiner på det nye system.

Det er min opfattelse, at der simpelthen bare opstår flere hardwarefejl her end i Danmark.

Om det skyldes temperaturen, luftfugtigheden eller den lidt svingende spænding i el-nettet ved jeg ikke, men for eksempel var der helt nye tastaturer, indkøbt i Danmark og i ubrudt emballage, som bare ikke ville fungere.

Batterier tørret ud

Opsætningen af UPS (Uninterruptible Power Supply, red.) gav også lidt udfordringer - formentlig blot fordi batterierne i løbet af de fem år er tørret ud.

I hvert fald lykkedes det at få det gang, efter vi havde udskiftet batterierne.

Selv om vi på projektet kører på generator-strøm det meste af arbejdstiden, er UPS nødvendig for at beskytte imod power spikes, power surges og brown-outs.

UPS'en gør også at vores servere kan nå at lukke korrekt ned og derved nedsætte risikoen for tab af data integritet.

Skal migrere 30 års levede forskningsdata

Status her efter tre-fire uger i Guinea-Bissau er, at vi nu har det tekniske setup på plads og har et system, der kører på samme måde som vores test-setup i København.

Det næste skridt i implementeringen af det nye dataindsamlings-system bliver at koordinere en række parallelle aktiviteter, herunder oplæring af assistenterne i de nye spørgeskema-typer, som skal erstatte de spørgeskemaer, de bruger i dag, når de går rundt og indsamler data.

Dernæst skal de folk, der indtaster data, oplæres i det nye system.

Endelig skal det koordineres, hvordan man migrerer 30 års levende forskningsdata over i et nyt database-system, uden for store afbrydelser i data-indsamlingsarbejdet og uden at risikere at miste data undervejs.

Dobbelte indtastninger modtaget positivt

I forbindelse med sidstnævnte er det vores strategi, at der i indkørings-perioden skal ske indtastning i både det gamle og det nye system parallelt, således at vi kan "rulle tilbage" på det gamle system, hvis vi opdager problemer i den nye data.

Dette besværliggøres naturligvis en smule af, at vi i forbindelse med det nye it-system også indfører ændringer i de spørgeskemaer der bruges, således er det et krav, at de nye spørgeskemaer også skal kunne indtastes i det gamle system.

Modtagelsen af projektet og folks omstillingsvillighed har overrasket mig positivt, og der hersker en rigtig god stemning omkring arbejdet med det nye system.

Så indtil videre en rigtig spændende opgave med masser af udfordringer ventende forude, som jeg ser frem til at prøve at løse.

Læs alle Computerworlds historier om Emil Rossings eventyr i Afrika her 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil