Afrika kalder: Det er som om, alting bare virker dårligere her

Dansk it-mand i felten: Emil Rossing, der i et år skal arbejde som it-ansvarlig i Afrika, er kommet frem. Og der er meget arbejde at tage fat på. Læs hans beretning her.

Artikel top billede

Foto: Emil Rossing. Den "lidt improviserede el-installation" hos Emil Rossing i Guinea-Bissau.

Læs også:
Galleri: Her er dansk it-mands nye it-arbejdsplads i afrika 

Afrika kalder: Dansk it-mand får usædvanligt job

Kort før jul ankom jeg til Bissau for at forberede implementeringen af det nye IT system.

Den første opgave var at sørge for at få hardware-installationen på plads - herunder trække el- og netværks-kabler, opsætte netværksudstyr, installere og konfigurere klient-PC'er og servere samt installere og konfigurere UPS/nødstrømsforsyninger.

Rødt støv overalt

En del af den hardware, der skulle sættes op, er blevet indkøbt for fem-seks år siden og har stået i opbevaring siden da.

Så en helt konkret opgave var at først og fremmest at grave sig frem til det relevante hardware på lageret, holde styr på hvad der var forsvundet igennem de sidste år samt prøve at få liv i udstyret igen efter så lang tid i opbevaring under ekstremt støvede forhold.

Man forbløffes af, hvor støvede ting kan blive i dette klima på trods af, at det har været pakket ind i kasser og poser. Der er rødt støv alle vegne.

Flere hardware-fejl

Det tog en del tid at få trukket kabler og samlet de pc'er, der skal bruges som klient-maskiner på det nye system.

Det er min opfattelse, at der simpelthen bare opstår flere hardwarefejl her end i Danmark.

Om det skyldes temperaturen, luftfugtigheden eller den lidt svingende spænding i el-nettet ved jeg ikke, men for eksempel var der helt nye tastaturer, indkøbt i Danmark og i ubrudt emballage, som bare ikke ville fungere.

Batterier tørret ud

Opsætningen af UPS (Uninterruptible Power Supply, red.) gav også lidt udfordringer - formentlig blot fordi batterierne i løbet af de fem år er tørret ud.

I hvert fald lykkedes det at få det gang, efter vi havde udskiftet batterierne.

Selv om vi på projektet kører på generator-strøm det meste af arbejdstiden, er UPS nødvendig for at beskytte imod power spikes, power surges og brown-outs.

UPS'en gør også at vores servere kan nå at lukke korrekt ned og derved nedsætte risikoen for tab af data integritet.

Skal migrere 30 års levede forskningsdata

Status her efter tre-fire uger i Guinea-Bissau er, at vi nu har det tekniske setup på plads og har et system, der kører på samme måde som vores test-setup i København.

Det næste skridt i implementeringen af det nye dataindsamlings-system bliver at koordinere en række parallelle aktiviteter, herunder oplæring af assistenterne i de nye spørgeskema-typer, som skal erstatte de spørgeskemaer, de bruger i dag, når de går rundt og indsamler data.

Dernæst skal de folk, der indtaster data, oplæres i det nye system.

Endelig skal det koordineres, hvordan man migrerer 30 års levende forskningsdata over i et nyt database-system, uden for store afbrydelser i data-indsamlingsarbejdet og uden at risikere at miste data undervejs.

Dobbelte indtastninger modtaget positivt

I forbindelse med sidstnævnte er det vores strategi, at der i indkørings-perioden skal ske indtastning i både det gamle og det nye system parallelt, således at vi kan "rulle tilbage" på det gamle system, hvis vi opdager problemer i den nye data.

Dette besværliggøres naturligvis en smule af, at vi i forbindelse med det nye it-system også indfører ændringer i de spørgeskemaer der bruges, således er det et krav, at de nye spørgeskemaer også skal kunne indtastes i det gamle system.

Modtagelsen af projektet og folks omstillingsvillighed har overrasket mig positivt, og der hersker en rigtig god stemning omkring arbejdet med det nye system.

Så indtil videre en rigtig spændende opgave med masser af udfordringer ventende forude, som jeg ser frem til at prøve at løse.

Læs alle Computerworlds historier om Emil Rossings eventyr i Afrika her 

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job