Det mener ministeren om TDC's bredbånds-bøn

Erhvervs- og Vækstministeren melder nu klart ud i forhold til TDC's forslag om oprettelsen af en fond, der skal sikre acceptabel hastighed på bredbånd i Danmarks yderområder.

Artikel top billede

Læs også:
S om TDC-forslag om statsstøtte: Dybt pinligt

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Erhvervs- og Vækstminister Anette Vilhelmsen melder nu kulør i forhold til TDC's forslag om oprettelsen af en statsfinansieret fond, der skal sørge for, at Danmarks yderområder for acceptabel bredbåndsdækning.

"Jeg støtter ikke forslaget om at kanalisere penge fra frekvensauktionerne gennem en fond til statsstøtte til TDC's udrulning af bredbånd," udtaler Anette Vilhelmsen i et skriftligt svar til Computerworld.

Med udtalelsen ligger ministeren sig i kølvandet på holdningen fra Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen, der mener, at teleselskabet går tiggergang.

Anette Vilhelmsen understreger samtidig, at det er regeringens politik, at udrulningen af bredbånd skal være drevet af markedsvilkår.

Minister: Vent på regeringens udspil
Erhvervs- og Vækstministeren kan ikke pege på en konkret løsning på problematikken lige nu, men læner sig i stedet op af et tidligere udmeldt regeringsudspil, der ifølge ministeren vil blive fremlagt i foråret.

"Regeringen lancerer derfor i begyndelsen af 2013 et udspil, der skal fremme dækningen af både bredbånd og mobil," skriver Anette Vilhelmsen.

I svaret peger ministeren samtidig på regulering som en løsning på problemet.

"Regeringen vil også ved fremtidige auktioner vurdere behovet for at stille dækningskrav med henblik på at tilvejebringe bedre bredbåndsdækning i yderområderne," skriver ministeren.

Ministeren ser frem til få opfyldt dækningskravet, der blev stillet i forbindelse med auktionen over 800 MHz-frekvenserne.

"Dækningskravene betyder, at TDC med udgangen af 2015 skal sikre en bredbåndsdækning med en oplevet hastighed på minimum 10 Mbit/s i 207 postnumre med dårligst bredbåndsdækning," skriver ministeren.

Læs også:
S om TDC-forslag om statsstøtte: Dybt pinligt

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job