It-chefen er nødt til at vende ryggen til fortiden

Mange it-chefer sidder stadig fast i hverdagens it-administrative gøremål fremfor at træde i karakter i fremtidens rolle. Det er et problem.

Artikel top billede

Læs også:

Danske CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være drifts-slaver

Derfor forsvinder den klassiske danske it-chef

Computerworld News Service: It-chefen bør i dag have fokus på digitale teknologier, der skal styrke forretningen, men sidder stadig fast i at administrere hverdagens it-aktiviteter, konkluderer en ny global spørgeundersøgelse foretaget af analysehuset Gartner.

Af de 2.053 adspurgte it-chefer mener omkring halvdelen, at it-afdelingens rolle i store virksomheder ikke vil ændre sig i løbet af de næste tre år.

Analytiker John Roberts fra Gartner Australien kommenterer, at grunden til det er, at mange it-chefer stadig arbejder med den daglige administration fremfor med forretningsstrategi.

Selvom de fleste it-chefer har som mål få deres afdeling til at arbejde for at styrke forretningen, så sidder mange stadig fast i traditionelle it-roller.

"Jeg tror, der er et stort antal CIO'er, der leder it-afdelinger, der har en relativt lav modenhed. Derfor må stadig tage sig af dagligdagstingene bare for at holde det hele kørende."

"Ting som cloud, det mobile og det sociale område ser de som noget, der hører fremtiden til, fremfor noget, der er en del af deres aktuelle it-strategi," kommenterer han.

It-chefens prioriteter

Selvom der er et behov for, at it-chefen fokuserer mere på forretningsstrategi, viser spørgeundersøgelsen, at it-chefernes topprioritet for i år er digitale teknologier.

70 procent af de adspurgte it-chefer nævner mobil-teknologier som den største faktor for forandring i løbet af de næste 10 år. 55 procent nævner business intelligence og analyse, 54 procent nævner sociale medier, og 51 procent nævner offentlig cloud.

"Digitale teknologier udgør en platform, hvorfra man kan opnå resultater, men kun hvis CIO'erne påtager sig nye roller og ansvar med hensyn til at skabe digital værdi," udtaler Mark McDonald, der er group vice president og Gartner Fellow, i en pressemeddelelse.

Bliver it-afdelingen mindre relevant?

"Verden udenfor it-afdelingen har ændret sig, hvilket har skabt en stille krise for it-afdelingen. Efterspørgslen er steget i en verden, der er blevet dynamisk og digital. Jo hårdere CIO'erne arbejder på aktuelle problemstillinger, des mindre relevant bliver it-afdelingen."

"CIO'erne ved, at fremtiden er afhængig af, at fortiden ikke gentages, og at it-afdelingens rækkevidde øges ved at jage og samle i den digitale verden."

Du må ikke stille dig tilfreds

Karen Scott Davie, der er leder af CIO Executive Council og leder af Digital Sydney ved University of Technology i Sydney, kommenterer, at man risikerer at sakke bagud, hvis man stiller sig tilfreds med eksisterende teknologier.

"Det er forbundet med en større risiko for en organisation at stå stille og blive ved med at bruge eksisterende teknologi og produkter. Det er mindre risikabelt, hvis en organisation demonstrerer at være villig til at udfordre sig selv og innovere, selv hvis man bliver nødt til at vende ideer og produkter helt på hovedet i løbet af innovationsprocessen," siger hun.

"CIO'er kan for eksempel udvikle effektive realtidsmodeller til leverandørstyring forbundet til data, der giver topchefen adgang til oplysninger, der er nødvendige for at få det store overblik over, hvad der sker med virksomheden."

"It-afdelingerne i visse australske virksomheder bygger modeller til datavisualisering ved at kombinere 3D- og spilsoftware med dataanalyse. Resultatet er en flerdimensional datamodel til brug i et visuelt forretningsværktøj, ledelsen kan forstå."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Danske CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være drifts-slaver

Derfor forsvinder den klassiske danske it-chef

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S