Nyt bredbånds-forslag efterlader TDC på sidelinjen

Fire teleselskaber fremlægger nyt forslag, der skal sikre bredbånd i yderområderne. TDC er slet ikke med i planerne.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Læs også:

Det mener ministeren om TDC's bredbånds-bøn

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Fire selskaber melder sig nu på banen med nyt forslag, der skal sikre bredbåndsdækningen i Danmarks yderområder.

I en pressemeddelelse meddeler Telenor, Telia, GlobalConnect og 3, at selskaberne nu vil etablere et samarbejde omkring anlæggelsen af master og kabler.

"Vores mål er, at vi i et fælles samarbejde vil dække de huller, der i dag er dårligt dækket. Både med fastnet men også med mobilnet," siger Niels Zibrandtsen, der er administrerende direktør for GlobalConnect.

TDC kom for nogle uger siden med sit eget forslag om at etablere en statsfond, der skal kanalisere midler til at etablere det, som virksomheden selv kalder acceptabelt bredbånd i yderområderne.

Sådan skal etableringen foregå

De fire selskaber bag det nye forslag ønsker at ramme de dækningshuller, der allerede er afdækket.

"Vi tager udgangspunkt i Erhvervsstyrelsens dækningskort, og der kommer flere analyser, som vi vil benytte os af," siger Niels Zibrandtsen.

Ifølge direktøren vil selskaberne samle kræfterne for at sprede omkostningerne til etablering af blandt andet master og kabler.

"Den bedste måde er at have en fælles investeringspolitik. Derfor går vi sammen om at tage de tunge investeringer," fortæller Niels Zibrandtsen.

Selvom selskaberne kommer længere med fælles investeringspolitik, så er det ikke helt nok, hvis målet skal realiseres.

"Kommunerne skal bidrage med en lettere og mere smidig proces i form af masteansøgninger. En af måderne, vi kan finansiere det her på, er ved at sætte mastelejen ned," vurderer Niels Zibrandtsen.

TDC er efterladt på sidelinjen

Telenor, Telia, GlobalConnect og 3 fremhæver i pressemeddelelsen, at der i branchen ikke er enighed omkring det forslag, som TDC fremstillede i sidste uge.

"TDC har valgt at gå enegang med udmeldingen," siger Niels Zibrandtsen og forstætter:

"Men vi vil meget gerne have TDC med i samarbejdet,"

Har i rakt hånden ud efter dem?

"Nej, det har vi ikke gjort endnu. Men det er klart, at vi vil bede brancheforeningen om at hjælpe med," afslutter Niels Zibrandtsen.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra TDC.

Læs også:

Det mener ministeren om TDC's bredbånds-bøn

Teleindustrien i Danmark: Derfor er vi ikke kyniske

S om TDC-forslag om statsstøtte: Dybt pinligt

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S