Første mobiler med ny Snapdragon-chip på vej

Nye tablet og smartphones med nye Snapdragon-chip med fire processorkerner og integreret modem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De første mobile enheder med Qualcomms nye Snapdragon-chip med fire processorkerner og integreret modem vil blive fremvist i morgen, oplyser chipproducenten.

Hardwareproducenter vil præsentere nye tablets og smartphones med den nye Snapdragon S4-chip ved Qualcomm's QRD Summit i Shenzhen i Kina.

QRD er en forkortelse af Qualcomm Reference Design-programmet, hvorunder virksomheden tilbyder chip, værktøjer og referencedesign, som teleselskaber og hardwareproducenter kan bruge til at udvikle og teste produkter.

De nye produkter vil sandsynligvis indeholder chippen Snapdragon S4 Play, der blev annonceret af Qualcomm sidst i september.

Denne quad core-chip, der også kaldes MSM8625Q, er målrettet billigere smartphones og tablets og understøtter protokollerne CDMA og UMTS men ikke 4G.

Qualcomm har afvist at kommentere, hvilke producenter der i morgen vil præsentere nye produkter.

Man regner med, at produkterne baseret på S4 Play vil komme i handlen i løbet af første kvartal.

Der er ifølge IDC stigende efterspørgsel på billige smartphones med Android især i Kina.

Det er blandt andet på grund af den svage økonomi og IDC's estimat i december lød på, at det samlede antal leverede smartphones i 2012 ville nå op på 717,5 millioner enheder.

Det er en stigning på 45,1 procent i forhold til 2011.

Dette er Qualcomms første quad core-chip med integreret modem, der bliver præsenteret i faktiske produkter. Qualcomm tilbyder i forvejen flere forskellige Snapdragon S4-chip med to processorkerner og integreret modem.

Her kan nævnes MSM8960, som sidder i smartphones med Android såsom Samsung Galaxy S III. Qualcomm producerer også en Snapdragon S4-chip med fire processorkerner, men det er uden integreret modem.

Chipproducenter som MediaTek og Nvidia er også i gang med at integrere applikationsprocessor og modem på samme chip.

Selskaber som Texas Instruments fraråder dog denne tilgang, med den begrundelse at kombinationen kan påvirke batterilevetiden og fysisk fylde mere.

MSM8625Q understøtter afspilning af video i 720p og har indbygget Wi-Fi og Bluetooth. Applikationsprocessoren er baseret på Cortex-A5-designet, hvilket er en ældre ARM-processor. Qualcomm licenserer processordesign og -arkitektur fra ARM.

Ved it-messen International CES i starten af januar offentliggjorde Qualcomm sine nye Snapdragon 600- og 800-chip med fire processorkerner og integretet LTE til mobile enheder i den dyrere ende.

Disse chip er ifølge Qualcomm hurtigere, mere strømbesparende og tillader bedre grafik end eksisterende Snapdragon-chip. Produkter med disse nye chip vil begynde at komme på markedet til sommer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos