Første mobiler med ny Snapdragon-chip på vej

Nye tablet og smartphones med nye Snapdragon-chip med fire processorkerner og integreret modem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De første mobile enheder med Qualcomms nye Snapdragon-chip med fire processorkerner og integreret modem vil blive fremvist i morgen, oplyser chipproducenten.

Hardwareproducenter vil præsentere nye tablets og smartphones med den nye Snapdragon S4-chip ved Qualcomm's QRD Summit i Shenzhen i Kina.

QRD er en forkortelse af Qualcomm Reference Design-programmet, hvorunder virksomheden tilbyder chip, værktøjer og referencedesign, som teleselskaber og hardwareproducenter kan bruge til at udvikle og teste produkter.

De nye produkter vil sandsynligvis indeholder chippen Snapdragon S4 Play, der blev annonceret af Qualcomm sidst i september.

Denne quad core-chip, der også kaldes MSM8625Q, er målrettet billigere smartphones og tablets og understøtter protokollerne CDMA og UMTS men ikke 4G.

Qualcomm har afvist at kommentere, hvilke producenter der i morgen vil præsentere nye produkter.

Man regner med, at produkterne baseret på S4 Play vil komme i handlen i løbet af første kvartal.

Der er ifølge IDC stigende efterspørgsel på billige smartphones med Android især i Kina.

Det er blandt andet på grund af den svage økonomi og IDC's estimat i december lød på, at det samlede antal leverede smartphones i 2012 ville nå op på 717,5 millioner enheder.

Det er en stigning på 45,1 procent i forhold til 2011.

Dette er Qualcomms første quad core-chip med integreret modem, der bliver præsenteret i faktiske produkter. Qualcomm tilbyder i forvejen flere forskellige Snapdragon S4-chip med to processorkerner og integreret modem.

Her kan nævnes MSM8960, som sidder i smartphones med Android såsom Samsung Galaxy S III. Qualcomm producerer også en Snapdragon S4-chip med fire processorkerner, men det er uden integreret modem.

Chipproducenter som MediaTek og Nvidia er også i gang med at integrere applikationsprocessor og modem på samme chip.

Selskaber som Texas Instruments fraråder dog denne tilgang, med den begrundelse at kombinationen kan påvirke batterilevetiden og fysisk fylde mere.

MSM8625Q understøtter afspilning af video i 720p og har indbygget Wi-Fi og Bluetooth. Applikationsprocessoren er baseret på Cortex-A5-designet, hvilket er en ældre ARM-processor. Qualcomm licenserer processordesign og -arkitektur fra ARM.

Ved it-messen International CES i starten af januar offentliggjorde Qualcomm sine nye Snapdragon 600- og 800-chip med fire processorkerner og integretet LTE til mobile enheder i den dyrere ende.

Disse chip er ifølge Qualcomm hurtigere, mere strømbesparende og tillader bedre grafik end eksisterende Snapdragon-chip. Produkter med disse nye chip vil begynde at komme på markedet til sommer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,