Vindere fundet til dansk milliard-udbud

Vinderne af et gigant softwareudbud til to milliarder kroner er fundet. Tre af de helt store spillere mangler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Over fire år forventes det, at rammeaftalen hos SKI med navnet 02.06 vil omsætte for cirka to milliarder kroner.

Og nu har SKI fundet de endelige vindere af aftalen, der træder i kraft kort tid efter stand-still perioden, som udløber til februar 2013.

Ifølge SKI's oplysninger om aftalen i forbindelse med prækvalifikationen vil aftalen blandt andet give "gunstige licens- og leverancevilkår vedrørende for eksempel audit og failover".

Tre giganter ikke med

02.06 er en frivillig aftale, hvor kunderne skal afholde miniudbud.

Rammeaftalen består af fire delaftaler, der gælder standard software kompatibelt med henholdsvis IBM, Microsoft, Oracle og SAS software.

Men på listen over vindere springer det i øjnene, at flere af de helt store er fraværende.

Det gælder IBM Danmark A/S, Microsoft Danmark A/S og Oracle Danmark, der ellers var prækvalificeret på aftalen.

Hvorfor er de tre store ikke med? 

Computerworld har spurgt SKI hvorfor IBM, Microsoft og Oracle ikke er at finde på listen over vinderne.

Derfor er tre store væk

Vi har fået dette skriftlige svar fra SKI's kommunikationschef, Charlotte Balle: 

"IBM har ikke givet tilbud på 02.06," lyder det fra Charlotte Balle i en mail.

"Vi er dog fortsat tilfredse med aftalen, der viser et meget stærkt leverandørfelt, også på IBM-kompatibelt software," lyder det videre.

Hun henviser desuden til at "flere af de tildelte leverandører, på 02.06 - delaftale 1, IBM-produceret software, således en stor del af IBMs standard software-portefølje faktisk er tilgængeligt for SKIs kunder på 02.06 - delaftale 1".

Fed fest for partnere?

Heller ikke Microsoft og Oracle er med.

"Microsoft og Oracle har valgt at lade deres forhandlere - LAR'ere og Business partnere - stå for at byde på 02.06 med henholdsvis Microsofts og Oracle fulde standard software portefølje," skriver Charlotte Balle.

"Det bliver således forhandlerne, der skal konkurrere om kunderne i forbindelse med de kommende miniudbud," slutter hun.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Microsoft, Oracle og IBM. 

SKI's aftale 02.06 blev annonceret allerede i sommeren 2012, og fristen for at sende bud lukkede i oktober. 

Ifølge det oprindelige udbudsmateriale ville SKI prækvalificere 37 selskaber, hvorefter virksomhederne ville blive sorteret endnu en gang, til SKI havde de endelige vindere af rammeaftalen.

Her er vinderne af rammeaftalen

Efter prækvalifikationen har SKI fundet frem til flere leverandørerer på aftalens forskellige delaftaler. 
 
Her er vinderne: 
Delaftale 1
Standard Software kompatibelt med IBM software

Vindere:
Atea A/S,
CA Software ApS,
CSC Danmark A/S,
Hewlett-Packard ApS 
KMD A/S.

Delaftale 2 
Standard Software kompatibelt med Microsoft software

Vinderne:
A Gain Crayon A/S,
Atea A/S,
CA Software ApS,
COMPAREX Danmark A/S,
CSC Danmark A/S,
Fujitsu A/S,
Hewlett-Packard ApS,
KMD A/S 
Rehfeld Partners A/S.

Delaftale 3

Standard Software kompatibelt med Oracle software

Vindere:
A Gain Crayon A/S,
Atea A/S,
CSC Danmark A/S,
Hewlett-Packard ApS,
KMD A/S,
Netic A/S 
Rehfeld Partners A/S.

Delaftale 4

Standard Software kompatibelt med SAS software

Vindere:
Atea A/S,
Rehfeld Partners A/S 
SAS Institute A/S.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS