Vindere fundet til dansk milliard-udbud

Vinderne af et gigant softwareudbud til to milliarder kroner er fundet. Tre af de helt store spillere mangler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Over fire år forventes det, at rammeaftalen hos SKI med navnet 02.06 vil omsætte for cirka to milliarder kroner.

Og nu har SKI fundet de endelige vindere af aftalen, der træder i kraft kort tid efter stand-still perioden, som udløber til februar 2013.

Ifølge SKI's oplysninger om aftalen i forbindelse med prækvalifikationen vil aftalen blandt andet give "gunstige licens- og leverancevilkår vedrørende for eksempel audit og failover".

Tre giganter ikke med

02.06 er en frivillig aftale, hvor kunderne skal afholde miniudbud.

Rammeaftalen består af fire delaftaler, der gælder standard software kompatibelt med henholdsvis IBM, Microsoft, Oracle og SAS software.

Men på listen over vindere springer det i øjnene, at flere af de helt store er fraværende.

Det gælder IBM Danmark A/S, Microsoft Danmark A/S og Oracle Danmark, der ellers var prækvalificeret på aftalen.

Hvorfor er de tre store ikke med? 

Computerworld har spurgt SKI hvorfor IBM, Microsoft og Oracle ikke er at finde på listen over vinderne.

Derfor er tre store væk

Vi har fået dette skriftlige svar fra SKI's kommunikationschef, Charlotte Balle: 

"IBM har ikke givet tilbud på 02.06," lyder det fra Charlotte Balle i en mail.

"Vi er dog fortsat tilfredse med aftalen, der viser et meget stærkt leverandørfelt, også på IBM-kompatibelt software," lyder det videre.

Hun henviser desuden til at "flere af de tildelte leverandører, på 02.06 - delaftale 1, IBM-produceret software, således en stor del af IBMs standard software-portefølje faktisk er tilgængeligt for SKIs kunder på 02.06 - delaftale 1".

Fed fest for partnere?

Heller ikke Microsoft og Oracle er med.

"Microsoft og Oracle har valgt at lade deres forhandlere - LAR'ere og Business partnere - stå for at byde på 02.06 med henholdsvis Microsofts og Oracle fulde standard software portefølje," skriver Charlotte Balle.

"Det bliver således forhandlerne, der skal konkurrere om kunderne i forbindelse med de kommende miniudbud," slutter hun.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Microsoft, Oracle og IBM. 

SKI's aftale 02.06 blev annonceret allerede i sommeren 2012, og fristen for at sende bud lukkede i oktober. 

Ifølge det oprindelige udbudsmateriale ville SKI prækvalificere 37 selskaber, hvorefter virksomhederne ville blive sorteret endnu en gang, til SKI havde de endelige vindere af rammeaftalen.

Her er vinderne af rammeaftalen

Efter prækvalifikationen har SKI fundet frem til flere leverandørerer på aftalens forskellige delaftaler. 
 
Her er vinderne: 
Delaftale 1
Standard Software kompatibelt med IBM software

Vindere:
Atea A/S,
CA Software ApS,
CSC Danmark A/S,
Hewlett-Packard ApS 
KMD A/S.

Delaftale 2 
Standard Software kompatibelt med Microsoft software

Vinderne:
A Gain Crayon A/S,
Atea A/S,
CA Software ApS,
COMPAREX Danmark A/S,
CSC Danmark A/S,
Fujitsu A/S,
Hewlett-Packard ApS,
KMD A/S 
Rehfeld Partners A/S.

Delaftale 3

Standard Software kompatibelt med Oracle software

Vindere:
A Gain Crayon A/S,
Atea A/S,
CSC Danmark A/S,
Hewlett-Packard ApS,
KMD A/S,
Netic A/S 
Rehfeld Partners A/S.

Delaftale 4

Standard Software kompatibelt med SAS software

Vindere:
Atea A/S,
Rehfeld Partners A/S 
SAS Institute A/S.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S