Hård kritik af SKI: It-kæmper dropper milliardaftale

It-giganter har fravalgt en milliardstor softwareaftale. SKI beskyldes for at stille urimelige krav, men afviser selv kritikken.

Artikel top billede

Læs også:

Vinderne fundet til dansk milliardudbud

It-brancheforeningen ITEK under Dansk Industri kommer nu med en hård kritik af SKI, der netop har offentliggjort en opsigtsvækkende liste over vinderne af en aftale til to milliarder kroner.

Aftalen, der gælder ydelser inden for IBM-, Oracle-, Microsoft- og SAS-kompatibel software, indeholder nemlig ikke navnene på IBM, Microsoft eller Oracle, der ellers alle var prækvalificerede.

ITEK kritiserer udbudskravene, men to af leverandørerne kommer med andre forklaringer.

"SKI havde simpelthen nogle helt urimelige krav i udbudsmaterialet," fortæller direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Urimelig og stædig

Tom Togsverd oplyser, at det blandt andet var kravet om, at kunden maksimalt skal kunne betale 10 procent ekstra ved såkaldte licensaudits - uanset hvor mange licenser kunden ulovligt har installeret - der bidrog til retræte. 

Angiveligt er mindst en af de store leverandører gået meget langt for at nå en løsning med faste priser, men altså uden at blive lyttet til.

"Det er møgærgerligt, at SKI har opført sig stædigt og urimeligt," fortæller Tom Togsverd.

Han peger på, at en aftale om standardsoftware, der er kompatibel med Microsoft, IBM og Oracle-software - uden at de tre firmaer er med - er skæv.

Kommer partnerne i klemme?

Nu vil blandt andet de partnere, der skal indgå aftaler med kunderne, risikere at kunne komme i klemme.

For hvem hænger på regningen i sidste ende?

Her skal partnerne på aftalen naturligvis overveje risikoen, påpeger Tom Togsverd.

Imidlertid ryster han på hovedet af SKI, som, han mener, i det mindste burde have udskudt aftalen for at finde en løsning.

"Det er vi jo desværre vant til. Og i forhold til, hvad SKI tidligere har udskudt udbud på grund af, så er det her vigtigere," siger ITEK-direktøren.

Kravene fra SKI, der har fået mindst en af de store leverandører til at springe fra en to milliarder kroner stor aftale, ærgrer direktøren.
 
Indkøbscentralen, der bruges af offentlige indkøbere, er ikke overraskende af en helt anden opfattelse.

SKI: Kunder synes ikke vi er urimelige

Læs også: 

Vinderne fundet til dansk milliardudbud

Hos SKI lader man til at tage den hårde kritik med ophøjet ro.

"SKI varetager vores offentlige kunders interesser, og vi er tilfredse med, at vi har fået skabt nogle rimelige vilkår for vores brugere," udtaler udbudschef Christian Lunding fra SKI.

På aftalen finder man virksomheder som KMD, Atea og CSC. Og SKI hæfter sig da også ved de virksomheder, som findes på aftalen.

Læs listen over alle virksomhederne her

"Vi har fået bud fra branchens store og velkendte spillere, der rigeligt og på en professionel måde, kan dække brugernes behov," udtaler udbudschefen.

SKI: En god aftale
Endelig afviser SKI, at indkøbsorganisationen under forhandlingerne skulle have været urimelig.

"Vi mener ikke, at vi har opført os urimeligt. Det tror vi heller ikke, at de offentlige indkøbere synes."

"Vi synes faktisk, at vi har lavet god aftale i vores brugeres interesse," lyder det fra Christian Lunding.

It-giganter: Derfor bød vi ikke

Hos Oracle ønsker man ikke at kommentere på licens-balladen. Selskabet var prækvalificeret, men valgte ikke at byde.

"Vi har bevidst valgt at samarbejde med vores partnere i stedet for at byde selv."

"Og med de partnere, som er kommet med på aftalen, vurderer at vi, at vi er rigtig godt dækket ind," forklarer pressechef Anders Lund Rendtorff fra Oracle i en kortfattet mail til Computerworld.

Han forklarer videre, at mange af Oracles løsninger bliver implementeret i tæt samarbejde med partnerne, og partnerne er en vigtig del af Oracles forretning. 
 
Microsoft: Derfor sprang vi fra miliardaftale
Også hos Microsoft fokuserer man på, at partnere nu skal stå for salget.

"Grunden til, at vi prækvalificerede os, er, at ingen leverandører kender til indholdet i et udbud, før det kommer."

"Under prækvalifikationsfasen afslører udbyder kun de generelle og overordnede dele af udbuddet," forklarer pressechef Anders Adelhorst fra Microsoft i en mail til Computerworld.

"Efter at have fået det endelige udbudsmateriale på lige fod med alle de andre leverandører, valgte vi at gøre, som vi normalt gør i denne type sager, nemlig at samarbejde med vores dygtige partnere om at sikre at kundernes behov bliver mødt," udtaler han.

Pressechefen glæder sig i øvrigt over at se mange Microsofts partnere på rammeaftalen.

Computerworld afventer fortsat en kommentar fra IBM.

Læs også: 

Vinderne fundet til dansk milliardudbud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job