Microsoft overvejer at købe luns af Dell

En milliardinvestering fra Microsoft skal ifølge amerikansk tv-station hjælpe Dell til at blive et privatejet selskab igen.

Artikel top billede

Læs også:

Dell sat til salg - forhandler med mulige nye ejere.

Så mange milliarder vil det koste at købe Dell.

Computerworld News Service: Microsoft har tilsyneladende planer om at investere mellem 5,6 og 16,8 milliarder kroner som del af et lånefinansieret opkøb af Dell, rapporterer det amerikanske tv-station CNBC.

Tv-stationens journalist David Faber rapporterer med henvisning til "kilder tæt på sagen," at der er trepartsforhandlinger i gang mellem Microsoft, Dells topchef, Michael Dell, og investeringsfirmaet Silver Lake Partners, der er en af de største kræfter bag forsøget på at gøre Dell privatejet igen.

"Selvom det er uventet med en investering fra Microsoft, så giver det mening, i lyset af at Microsoft er afhængig af, at pc-producenter som Dell hjælper med at sælge selskabets softwareprodukter," skriver Faber.

Det blev tidligere på måneden bekræftet, at Dell var gået i forhandling angående et opkøb ved hjælp af privat egenkapital, hvilket ville gøre det muligt for selskabet at forfølge sine lagsigtede mål uden kosttant at skulle stille aktionærerne tilfreds. Det kan du læse mere om her.

Overgangsperiode

Dell har i et stykke nu befundet sig i en overgangsperiode og været på opkøbsrov med det mål at forandre selskabet til tjenesteleverandør fremfor blot at være producent af hyldevare-hardware.

Dell opkøbte syv mindre virksomheder i 2012 for samlet set 27,5 milliarder kroner.

Det drejer sig blandt andet om producenten af tynde klienter Wyse, sikkerhedsleverandøren SonicWall samt Quest Software, der producerer programmer til it-administration.

Den svage økonomi og selskabets faldende rentabilitet har dog holdt Dells aktiekurs lav - mens den faldende efterspørgsel på pc'er har været mere brat end forventet, hvilket giver relativt dystre fremtidsudsigter på pc-markedet.

Læs også:

Dell sat til salg - forhandler med mulige nye ejere.

Så mange milliarder vil det koste at købe Dell.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS