Så meget malware vil kunne ramme din Android i år

Truslerne mod Android-platformen stiger og stiger. Se de væmmelige tendenser her.

Artikel top billede

Læs også:

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Computerworld News Service: Antallet af forskellige stykker malware opdaget på Android vil i år nå op på en million, lyder prognosen fra Trend Micro i selskabets årlige opsamlende sikkerhedsrapport.

Mængden af malware på Android er ifølge sikkerhedsleverandøren steget hurtigere i løbet af tre år, end hvad der var tilfældet med den pc-baserede malware i løbet af de første 14 år.

"Sidste år forudsagde vi, at mængden af malware ville stige til 125.000, men faktisk steg den til 350.000," fremhæver Raimund Genes, der er teknologidirektør hos Trend Micro, i en kommentar til rapporten Evolved Threats in a 'Post-PC' World, der blev offentliggjort i torsdag.

"Nu forudsiger vi, at der i år dukker yderligere 650.000 stykker malware op.

Genes bemærker i et historisk perspektiv, at de første Windows-baserede pc-virusser hovedsagligt "blot gjorde nar af Microsoft" som en spøg, vittighed eller protest.

Kyniske kriminelle

Det var først meget senere, de mere ondskabsfulde former for datakriminalitet, der angriber pc'er for økonomisk vinding, dukkede op. Men malwaren på Android har fra starten af været udtryk for kynisk udnyttelse såsom at få kompromitterede smartphones til at afsende spam-agtige sms'er på offerets regning.

Indtil videre bruges Android-malware dog ikke i udbredt grad til målrettede angreb for at stjæle følsomme eller fortrolige oplysninger. Denne form for angreb er hovedsagligt rettet mod pc'er, påpeger Genes. "Det kan dog ændre sig," advarer han.

Oplysningerne i rapporten fra Trend Micro er baseret på trusselsdata indsamlet blandt andet fra sikkerhedsleverandørens cloud-baserede teknologi og aktivitet i firmaets kundenetværk.

Meget malware kommer i dag fra websteder, og Trend Micro oplyser, at firmaets analyser viser, at fordelt på geografi er USA den største kilde til skadelige webadresser med 23 procent.

Oprindelseslandet for 56 procent af alle skadelige URL'er klassificeres dog som ukendt. Angriberne er nemlig blevet bedre til at skjule deres spor, forklarer Genes.

Pas på disse ord

Trend Micro holdt i 2012 også øje med hvilke nøgleord, der blev brugt i social engineering-angreb. I starten af 2012 var udtryk som "law enforcement", "tax season", "London 2012 Olympics" og "Tibet" de mest anvendte til at narre folk til at downloade malware eller åbne skadelige filer vedhæftet e-mail.

I andet halvår var det nøgleord som "iPhone 5", "World of Warcraft", "Christmas" og "Thanksgiving", der lokkede folk i fælden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job