Så meget malware vil kunne ramme din Android i år

Truslerne mod Android-platformen stiger og stiger. Se de væmmelige tendenser her.

Artikel top billede

Læs også:

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Computerworld News Service: Antallet af forskellige stykker malware opdaget på Android vil i år nå op på en million, lyder prognosen fra Trend Micro i selskabets årlige opsamlende sikkerhedsrapport.

Mængden af malware på Android er ifølge sikkerhedsleverandøren steget hurtigere i løbet af tre år, end hvad der var tilfældet med den pc-baserede malware i løbet af de første 14 år.

"Sidste år forudsagde vi, at mængden af malware ville stige til 125.000, men faktisk steg den til 350.000," fremhæver Raimund Genes, der er teknologidirektør hos Trend Micro, i en kommentar til rapporten Evolved Threats in a 'Post-PC' World, der blev offentliggjort i torsdag.

"Nu forudsiger vi, at der i år dukker yderligere 650.000 stykker malware op.

Genes bemærker i et historisk perspektiv, at de første Windows-baserede pc-virusser hovedsagligt "blot gjorde nar af Microsoft" som en spøg, vittighed eller protest.

Kyniske kriminelle

Det var først meget senere, de mere ondskabsfulde former for datakriminalitet, der angriber pc'er for økonomisk vinding, dukkede op. Men malwaren på Android har fra starten af været udtryk for kynisk udnyttelse såsom at få kompromitterede smartphones til at afsende spam-agtige sms'er på offerets regning.

Indtil videre bruges Android-malware dog ikke i udbredt grad til målrettede angreb for at stjæle følsomme eller fortrolige oplysninger. Denne form for angreb er hovedsagligt rettet mod pc'er, påpeger Genes. "Det kan dog ændre sig," advarer han.

Oplysningerne i rapporten fra Trend Micro er baseret på trusselsdata indsamlet blandt andet fra sikkerhedsleverandørens cloud-baserede teknologi og aktivitet i firmaets kundenetværk.

Meget malware kommer i dag fra websteder, og Trend Micro oplyser, at firmaets analyser viser, at fordelt på geografi er USA den største kilde til skadelige webadresser med 23 procent.

Oprindelseslandet for 56 procent af alle skadelige URL'er klassificeres dog som ukendt. Angriberne er nemlig blevet bedre til at skjule deres spor, forklarer Genes.

Pas på disse ord

Trend Micro holdt i 2012 også øje med hvilke nøgleord, der blev brugt i social engineering-angreb. I starten af 2012 var udtryk som "law enforcement", "tax season", "London 2012 Olympics" og "Tibet" de mest anvendte til at narre folk til at downloade malware eller åbne skadelige filer vedhæftet e-mail.

I andet halvår var det nøgleord som "iPhone 5", "World of Warcraft", "Christmas" og "Thanksgiving", der lokkede folk i fælden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S