VMware fyrer 900 mand og ændrer fokus

Stor omstrukturering på vej i selskabet, der ændrer fokus.

Artikel top billede

Computerworld News Service: VMware har offentliggjort, at selskabet vil reducere med 900 stillinger.

Det sker som led i en omstrukturering, der skal øge selskabets fokus på forretningsområder med større potentiale. Selskabet har stadig et godt overskud, selvom væksten er blevet mindre.

VMware oplyser, at nedskæringen af de 900 stillinger, som blev offentliggjort i forbindelse med regnskabet for sidste år, vil ske på områder såsom selskabets online-præsentations-værktøj SlideRocket.

VMware fremhæver samtidig, at det stadig udvider, og at der er planer om at tilføje 1.000 stillinger i 2013.

Topchef Pat Gelsinger kalder det en "omstrukturering af ressourcer" under et telefonmøde om regnskabet.

VMware har udvidet med 6.700 medarbejdere i løbet af de seneste tre år og vil ifølge Gelsinger fokusere på software-definerede datacentre og hybride cloud-tjenester.

"Det inkluderer at flytte talent til nye roller, der understøtter vores vækstmuligheder, samt nogle målrettede opsigelser af medarbejdere," forklarer han.

VMware har på nuværende tidspunkt cirka 13.800 ansatte.

Selskabet har haft et stærkt fjerde kvartal med et nettoresultat på 1,14 milliarder kroner, hvilket er en stigning fra 1,11 milliarder kroner i samme periode sidste år.

Omsætningen for kvartalet steg 22 procent til 7,16 milliarder kroner.

Hårdt erhvervsklima

VMware, som hævder, at dets software bruges af samtlige Fortune 100-virksomheder og af 96 procent af virksomhederne på Fortune 1000-listen, bemærker, at erhvervsklimaet i USA har været hårdt og at selskabet har oplevet en nedgang i antallet af statslige kontrakter i 2012.

VMware står overfor stigende konkurrence fra selskabet som Microsoft, der er på vej ind i virtualisering som del af den aktuelle tendens mod cloud-baseret it-drift.

VMware vil også komme til at konkurrere med allierede som Cisco på grund af bevægelsen mod såkaldt software-defined networking i kraft af tiltag såsom opkøbet af Nicira.

For hele 2012 løb nettoresultatet op på 4,14 milliarder kroner, hvilket er tre procent mere end sidste år, mens omsætningen steg 22 procent.

VMwares forventede stigning i omsætning i år lyder på mellem 14 og 16 procent.

Selskabet vil ifølge Gelsinger fortsat gå efter fusioner og opkøb samt strategiske alliancer.

VMware har planer om at trække sig ud af visse forretningsområder og lukke nogle af dets afdelinger i forbindelse med omstruktureringen. De samlede omkostninger for disse tiltag forventes at blive op til 611 millioner kroner.

VMware opkøbte i 2012 Nicira, der er en startup, der arbejder med at forenkle oprettelsen af virtuelle netværk og tjenester, der drives adskilt fra den fysiske hardware.

VMware betalte samlet set 6,7 milliarder kroner i denne handel, der blev offentliggjort i juli.

Tidligere på måneden mistede VMware sin teknologdirektør igennem lang tid, Steve Herrod, som forlod selskabet for at blive administrerende direktør for investeringsfirmaet General Catalyst.

Herrod startede hos VMware i december 2001, kort efter selskabet havde sendt sit første produkt på markedet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S