VMware fyrer 900 mand og ændrer fokus

Stor omstrukturering på vej i selskabet, der ændrer fokus.

Artikel top billede

Computerworld News Service: VMware har offentliggjort, at selskabet vil reducere med 900 stillinger.

Det sker som led i en omstrukturering, der skal øge selskabets fokus på forretningsområder med større potentiale. Selskabet har stadig et godt overskud, selvom væksten er blevet mindre.

VMware oplyser, at nedskæringen af de 900 stillinger, som blev offentliggjort i forbindelse med regnskabet for sidste år, vil ske på områder såsom selskabets online-præsentations-værktøj SlideRocket.

VMware fremhæver samtidig, at det stadig udvider, og at der er planer om at tilføje 1.000 stillinger i 2013.

Topchef Pat Gelsinger kalder det en "omstrukturering af ressourcer" under et telefonmøde om regnskabet.

VMware har udvidet med 6.700 medarbejdere i løbet af de seneste tre år og vil ifølge Gelsinger fokusere på software-definerede datacentre og hybride cloud-tjenester.

"Det inkluderer at flytte talent til nye roller, der understøtter vores vækstmuligheder, samt nogle målrettede opsigelser af medarbejdere," forklarer han.

VMware har på nuværende tidspunkt cirka 13.800 ansatte.

Selskabet har haft et stærkt fjerde kvartal med et nettoresultat på 1,14 milliarder kroner, hvilket er en stigning fra 1,11 milliarder kroner i samme periode sidste år.

Omsætningen for kvartalet steg 22 procent til 7,16 milliarder kroner.

Hårdt erhvervsklima

VMware, som hævder, at dets software bruges af samtlige Fortune 100-virksomheder og af 96 procent af virksomhederne på Fortune 1000-listen, bemærker, at erhvervsklimaet i USA har været hårdt og at selskabet har oplevet en nedgang i antallet af statslige kontrakter i 2012.

VMware står overfor stigende konkurrence fra selskabet som Microsoft, der er på vej ind i virtualisering som del af den aktuelle tendens mod cloud-baseret it-drift.

VMware vil også komme til at konkurrere med allierede som Cisco på grund af bevægelsen mod såkaldt software-defined networking i kraft af tiltag såsom opkøbet af Nicira.

For hele 2012 løb nettoresultatet op på 4,14 milliarder kroner, hvilket er tre procent mere end sidste år, mens omsætningen steg 22 procent.

VMwares forventede stigning i omsætning i år lyder på mellem 14 og 16 procent.

Selskabet vil ifølge Gelsinger fortsat gå efter fusioner og opkøb samt strategiske alliancer.

VMware har planer om at trække sig ud af visse forretningsområder og lukke nogle af dets afdelinger i forbindelse med omstruktureringen. De samlede omkostninger for disse tiltag forventes at blive op til 611 millioner kroner.

VMware opkøbte i 2012 Nicira, der er en startup, der arbejder med at forenkle oprettelsen af virtuelle netværk og tjenester, der drives adskilt fra den fysiske hardware.

VMware betalte samlet set 6,7 milliarder kroner i denne handel, der blev offentliggjort i juli.

Tidligere på måneden mistede VMware sin teknologdirektør igennem lang tid, Steve Herrod, som forlod selskabet for at blive administrerende direktør for investeringsfirmaet General Catalyst.

Herrod startede hos VMware i december 2001, kort efter selskabet havde sendt sit første produkt på markedet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S