Store it-problemer hos Skat efter firewall-udskiftning

En planlagt udskiftning af en firewall sendte adskillige it-systemer hos Skat i knæ.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Vigtig Skat-løsning i sort efter fejl hos leverandør

Danske virksomheder havde mandag og tirsdag problemer med at benytte flere af Skats tastselv-løsninger på nettet til erhvervslivet på grund af it-fejl.

Problemerne opstod mandag eftermiddag omkring klokken 16.20, de varede frem til tirsdag eftermiddag.

Det fortæller kontorchef hos Skats it-funktion, Johnny Mandrup Jensen.

Han oplyser, at Skat med det samme meldte fejlen til leverandøren CSC, og at problemerne var centreret omkring login-problemer i forhold til Skats eIndkomst og det såkaldte Excise Movement and Control System (EMCS).

Det sidstnævnte system benyttes i forbindelse med forsendelser af afgiftsbelagte varer som tobak og spiritus inden for EU.

Timeout og sporadisk logon

Johnny Mandrup Jensen fortæller, at fejlen bevirkede, at nogle af brugerne sporadisk har kunnet benytte eIndkomst, mens andre er blevet mødt af en timeout på en firewall.

"Det er infrastrukturløsningen omkring firewall og sikkerhedsløsningen, som har givet gener henover natten," siger kontorchefen.

Han fortæller, at han tirsdag formiddag kommunikerede med CSC på ledelsesplan for at følge med i, hvad leverandøren gjorde ved problemerne.

"Det er vores centrale sikkerhedsløsning, som har givet nogle problemer. CSC har justeret nogle timings-parametre, så det er infrastrukturen, der har gjort et hop derude, " siger han.

Stor momsberetning lige om hjørnet

Efter ændringen i parametrene hos CSC holdt Johnny Mandrup Jensen op med at modtage fejlindberetninger fra Skats kundecentre, hvilket indikerede, at fejlen var fundet og rettet.

Han oplyser, at Skat mandag og tirsdag ikke har haft tidsfrister på indberetninger fra erhvervsbrugerne.

Men det er centralt for Skat, at systemerne virker i slutningen af ugen, hvor der skal indberettes til eIndkomst.

"Så det skal virke. Vi har stor momsindberetning på fredag, så der er lige et par dage at løbe på," siger han.

Følgevirkninger af firewall-udskiftning

Johnny Mandrup Jensen fortæller, at CSC udskiftede hele firewall-komplekset omkring Skat den 25. januar med nye løsninger og softwarepakker.

Derfor kan de aktuelle it-problemer godt være udløbere af dette arbejde.

Udskiftningen sker nu, for at Skat får tid til at få finjusteret al it inden begyndelsen af marts, hvor offentliggørelsen af årsrapporterne bliver Skats travleste dag på nettet.

Travlheden om nogle få måneder skyldes, at borgerne vil vide, om de får penge tilbage fra Skat.

Her har tilbagevendende problemer med kapaciteten tidligere fået myndigheden til at eksperimentere med cloud-kø-systemer, for at undgå problemer med overbelastning af it-systemerne.

Skat skiftede tilbage i november til en ny sikkerhedsløsning, hvilket også gav dagelange problemer med login til selvbetjeningssystemerne, og det betød, at Skat måtte udsætte fristen for indberetning af moms.

Dengang var det dog selve sikkerhedsløsningen, der drillede, fortæller Johnny Mandrup Jensen.

"Denne gang var det ikke sikkerhedsløsningen, men kommunikationen mellem firewall og sikkerhedsløsningen," siger Johnny Mandrup Jensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S