Så meget koster it-systemet bag din sygesikring

Regionerne og kommunerne er gået sammen i et udbud af et nyt sygesikringssystem. Det er ikke helt billigt.

Artikel top billede

Danmarks fem regioner og samtlige 98 kommuner er via deres it-selskab Kombit gået i fællesudbud med henblik på at købe Danmarks næste sygesikringssystem.

"Ordregiver ønsker etablering og drift af et nyt administrativt system for praksissektoren til erstatning af de nuværende løsninger, der benyttes i regionerne og kommunerne," skriver
regionerne og kommunerne i deres fælles udbudsmateriale.

Det kommende sygesikringssystem skal i praksis skabe en fælles platform for kommunale og regionale medarbejdere til at håndtere danskernes besøg hos blandt andre praktiserende læger og speciallæger.

Håndtering betyder eksempelvis afregning blandt andet af de omkring 13 milliarder kroner, som danskerne bruger på lægebesøg, og de syv milliarder kroner, som borgerne årligt får i tilskud til receptordineret medicin.

Også funktioner som borgernes udlæg for lægebesøg i udlandet og overenskomstadministration af eksempelvis udbetalinger til de praktiserende læger, skal systemet kunne håndtere.

Systemet hidrører derimod ikke hospitalsbesøg.

Et system til 215 millioner

Det forventes, at omkring 300 regionale medarbejder samt mellem 300 og 500 kommunale medarbejdere skal kunne arbejde i det kommende sygesikringssystem, som har en anslået værdi af 215 millioner kroner i det fireårige kontraktforløb.

I udbudsmaterialet fremgår det også, at udover afregning, styring og controlling af ydelser til praksissektoren, medicintilskud og andet, så skal det kommende system blandt andet også understøtte administration af sundhedskort og borgernes valg af læge.

Regionerne oplyser, at funktioner som valg af egen læge med tiden kunne blive en selvbetjeningsløsning. 

Derfor skal vinderen af udbuddet også kunne levere "en fleksibel løsning, der kan udvikles i takt med, at krav, behov, regler og overenskomster ændrer sig," som det hedder i udbudsmaterialet.

Deadline for tilmelding til prækvalifikationen udløber den 1. marts klokken 12.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job