Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Mere end 1.400 statslige it-folk kan se frem til lønforhøjelse de kommende år. Læs her hvor meget de scorer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Så er lønnen for de kommende par år for mere end 1.400 it-ansatte hos staten faldet på plads.

De indgår i samme pulje som alle andre statslige ansatte, oplyser HK Stat.

"Der er aftalt en økonomisk ganske snæver ramme for de kommende to år," forklarer faglig chef Tina Green fra HK Stat.

Konkret udmøntes der ikke generelle lønstigninger til alle i 2013, men der er aftalt generelle lønstigninger fra april 2014 på 0,8 procent.

Dertil kommer der yderligere 0,3 procent, som overenskomstparterne forventer, udmøntes fra den statslige reguleringsordning.

Reguleringsordningen er en ordning, som sikrer en næsten parallel udvikling af lønnen på det private og statslige arbejdsmarked, oplyser HK/Stat.

Aftalen løber frem til 2015.

Kompetenceudvikling ved MUS-samtaler for it-folk

I forhold til organisationsaftaleforhandlingerne mellem HK/Stat og Moderniseringsstyrelsen, har der ikke været afsat puljer, så der er ingen konkrete lønforbedringer på basislønningerne.

Men der er dog nogle ændringer og præciseringer som også gælder for it-medarbejderne, oplyser faglig chef Tina Green fra HK Stat.

"Det er for eksempel aftalt, at for medarbejdere som ikke har tillæg ud over basislønnen, skal der lægges særlig vægt på at få aftalt kompetenceudvikling ved den årlige MUS," oplyser hun.

Alle resultaterne fra forliget på statens område, kan man på denne hjemmeside www.OAO.dk, hvor topforhandlerne fra organisationerne på statens område kort giver en videopræsentation af forliget.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S