Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Mere end 1.400 statslige it-folk kan se frem til lønforhøjelse de kommende år. Læs her hvor meget de scorer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Så er lønnen for de kommende par år for mere end 1.400 it-ansatte hos staten faldet på plads.

De indgår i samme pulje som alle andre statslige ansatte, oplyser HK Stat.

"Der er aftalt en økonomisk ganske snæver ramme for de kommende to år," forklarer faglig chef Tina Green fra HK Stat.

Konkret udmøntes der ikke generelle lønstigninger til alle i 2013, men der er aftalt generelle lønstigninger fra april 2014 på 0,8 procent.

Dertil kommer der yderligere 0,3 procent, som overenskomstparterne forventer, udmøntes fra den statslige reguleringsordning.

Reguleringsordningen er en ordning, som sikrer en næsten parallel udvikling af lønnen på det private og statslige arbejdsmarked, oplyser HK/Stat.

Aftalen løber frem til 2015.

Kompetenceudvikling ved MUS-samtaler for it-folk

I forhold til organisationsaftaleforhandlingerne mellem HK/Stat og Moderniseringsstyrelsen, har der ikke været afsat puljer, så der er ingen konkrete lønforbedringer på basislønningerne.

Men der er dog nogle ændringer og præciseringer som også gælder for it-medarbejderne, oplyser faglig chef Tina Green fra HK Stat.

"Det er for eksempel aftalt, at for medarbejdere som ikke har tillæg ud over basislønnen, skal der lægges særlig vægt på at få aftalt kompetenceudvikling ved den årlige MUS," oplyser hun.

Alle resultaterne fra forliget på statens område, kan man på denne hjemmeside www.OAO.dk, hvor topforhandlerne fra organisationerne på statens område kort giver en videopræsentation af forliget.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S