Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Mere end 1.400 statslige it-folk kan se frem til lønforhøjelse de kommende år. Læs her hvor meget de scorer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Så er lønnen for de kommende par år for mere end 1.400 it-ansatte hos staten faldet på plads.

De indgår i samme pulje som alle andre statslige ansatte, oplyser HK Stat.

"Der er aftalt en økonomisk ganske snæver ramme for de kommende to år," forklarer faglig chef Tina Green fra HK Stat.

Konkret udmøntes der ikke generelle lønstigninger til alle i 2013, men der er aftalt generelle lønstigninger fra april 2014 på 0,8 procent.

Dertil kommer der yderligere 0,3 procent, som overenskomstparterne forventer, udmøntes fra den statslige reguleringsordning.

Reguleringsordningen er en ordning, som sikrer en næsten parallel udvikling af lønnen på det private og statslige arbejdsmarked, oplyser HK/Stat.

Aftalen løber frem til 2015.

Kompetenceudvikling ved MUS-samtaler for it-folk

I forhold til organisationsaftaleforhandlingerne mellem HK/Stat og Moderniseringsstyrelsen, har der ikke været afsat puljer, så der er ingen konkrete lønforbedringer på basislønningerne.

Men der er dog nogle ændringer og præciseringer som også gælder for it-medarbejderne, oplyser faglig chef Tina Green fra HK Stat.

"Det er for eksempel aftalt, at for medarbejdere som ikke har tillæg ud over basislønnen, skal der lægges særlig vægt på at få aftalt kompetenceudvikling ved den årlige MUS," oplyser hun.

Alle resultaterne fra forliget på statens område, kan man på denne hjemmeside www.OAO.dk, hvor topforhandlerne fra organisationerne på statens område kort giver en videopræsentation af forliget.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S