Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Mere end 1.400 statslige it-folk kan se frem til lønforhøjelse de kommende år. Læs her hvor meget de scorer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Så er lønnen for de kommende par år for mere end 1.400 it-ansatte hos staten faldet på plads.

De indgår i samme pulje som alle andre statslige ansatte, oplyser HK Stat.

"Der er aftalt en økonomisk ganske snæver ramme for de kommende to år," forklarer faglig chef Tina Green fra HK Stat.

Konkret udmøntes der ikke generelle lønstigninger til alle i 2013, men der er aftalt generelle lønstigninger fra april 2014 på 0,8 procent.

Dertil kommer der yderligere 0,3 procent, som overenskomstparterne forventer, udmøntes fra den statslige reguleringsordning.

Reguleringsordningen er en ordning, som sikrer en næsten parallel udvikling af lønnen på det private og statslige arbejdsmarked, oplyser HK/Stat.

Aftalen løber frem til 2015.

Kompetenceudvikling ved MUS-samtaler for it-folk

I forhold til organisationsaftaleforhandlingerne mellem HK/Stat og Moderniseringsstyrelsen, har der ikke været afsat puljer, så der er ingen konkrete lønforbedringer på basislønningerne.

Men der er dog nogle ændringer og præciseringer som også gælder for it-medarbejderne, oplyser faglig chef Tina Green fra HK Stat.

"Det er for eksempel aftalt, at for medarbejdere som ikke har tillæg ud over basislønnen, skal der lægges særlig vægt på at få aftalt kompetenceudvikling ved den årlige MUS," oplyser hun.

Alle resultaterne fra forliget på statens område, kan man på denne hjemmeside www.OAO.dk, hvor topforhandlerne fra organisationerne på statens område kort giver en videopræsentation af forliget.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job