Danskudviklet turbo-ADSL til svenskerne

Ericssons datterselskab i Struer har udviklet nyt ADSL-udstyr, som giver hurtigere bredbåndsopkoblinger til kunderne og lader teleselskaberne udnytte den billige og udbredte Ethernet-teknologi i deres netværk. Teliasonera er en af kunderne.

Svenske Teliasonera forbereder sig på at opgradere sit telenetværk, så de svenske bredbåndskunder kan få glæde af endnu større båndbredde.

Teliasonera har indgået en kontrakt med Ericsson om levering af Ericssons Ethernet DSL Access-løsning. Det giver mulighed for en opgradering til den nye ADSL2+-teknologi, som har en båndbredde på op tli 25 Megabit per sekund..

Den ADSL-teknologi, som de danske bredbåndskunder har adgang til, kan maksimalt gå op til omkring otte Mbit/s.

Udstyret er udviklet af Ericssons danske datterselskab Ericsson Diax i Struer.

Teleindustrien anvender i dag fortrinsvis protokollen ATM som grundlæggende protokol for trafikken på teleudbydernes netværk. Det nye udstyr bygger imidlertid på Ethernet-protokollen, som anvendes på computernetværk.

- Ethernet er så udbredt en teknologi, at det er meget kosteffektivt for teleoperatørerne at skifte fra ATM til Ethernet, siger produktchef Tom Simonsen fra Ericsson Diax.

Bredbåndskunderne vil stadig få en DSL-forbindelse via telefonlinjen, men på centralen vil det nye udstyr konvertere signalet til Ethernet og ikke som nu lede trafikken videre på et ATM-baseret netværk.

Dermed får teleudbyderne adgang til at udnytte de teknologier, som er udviklet til Ethernet. Det betyder, at de for færre penge kan udvide bredbåndskapaciteten på centralerne.

- Udviklingen inden for Ethernet er enorm. Gigabit er en relativ billigt, mens udviklingen af tilsvarende datahastigheder inden for ATM går noget langsommere, forklarer Tom Simonsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS