Her er verdens mest populære programmerings-sprog

Omstridt programmeringssprog banker alle rivaler af banen som verdens mest udbredte.

Artikel top billede

På trods af den seneste tids sikkerhedsproblemer i Java, er programmerings-sproget tilbage på toppen som verdens mest populære af slagsen.

Sådan lyder konklusionen i en undersøgelse udarbejdet af Tiobe Programming Community Index.

Dermed vipper Java programmerings-sproget C af pinden 10 måneder efter, at C overtog førstepladsen fra netop Java.

Android trækker læsset

Tiobe Programming Community Index vurderer, at det er udviklernes massive brug af Java til udvikling af software til Android, der ligger til grund for successen.

"Skubbet frem af Android-telefonernes succes er Java det programmerings-sprog, der har vundet størst markedsandele i det seneste halve år," lyder det fra Tiobe.

Tiobe Programming Community Index måler de enkelte programmerings-sprogs popularitet ved at kigge på sprog-relaterede søge-aktiviteter på forskellige søgemaskiner og Wikipedia.

I undersøgelsen har Java en såkaldt popularitets-rating på 18.387 procent, mens C har en rating på 17.080.

Her er listerne

Du kan se hele Tiobe-listen over de 10 mest populære programmerings-sprog i verden netop nu ved at klikke her.

Ifølge Tiobe er ikke mindst Python gået frem i en grad, der betyder, at programmerings-sproget er begyndt at udfordre PHP.

Ifølge undersøgelsen ser det ikke ud til, at de massive sikkerhedsproblemer med browser plug-in, der har plaget Java i den seneste tid, har haft nogen synderlig effekt på populariteten blandt udviklerne.

Også en anden popularitetsmåling viser, at Java fortsat er særdeles populær blandt udviklerne.

I PyPL Popularity of Language-index ligger Java ligeledes i toppen med en andel på 29 procent, men ellers ser målingen en del anderledes ud.

Du kan se PyPL's liste over de 10 mest populære programmeringssprog netop nu her.

PyPL-indekset bygger på målinger af, hvor ofte der bliver søgt efter tutorials til de forskellige programmerings-sprog på Google.

Læs også:

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Oracle kryber til korset - lover bedre Java-håndtering.

Oracle: Vi vil fortsat installere crapware sammen med Java.

Efter Java-hullet: Du kan stadig ikke vide dig sikker.

Java-hul og snedige mails udnyttes af spionage-netværk.

Tiobe-måling: Her er de 10 mest populære programmeringssprog

- Java: 18.387.

- C: 17.080.

- Objective-C: 9.803.

- C++: 8.758.

- C#: 6.680.

- PHP: 5.074.

- Python: 4.949.

- Visual Basic: 4.648.

- Perl: 2.252.

- Ruby: 1.752.

PyPL-listen over de 10 mest populære programmeringssprog

- PHP (14,6 procent).

- C# (10,5 procent).

- Python (10,3 procent).

- C++ (9,8 procent).

- C (9,6 procent).

- JavaScript (7,5 procent).

- Visual Basic (3,8 procent)

- Ruby (2,9 procent)

- Perl (1,9 procent).

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job