Efter tvangsauktion: Dansker genvinder sine domæner

Først blev hans domæner sendt på tvangsauktion og solgt. Men nu har Klagenævnet for Domænenavne vendt det hele på hovedet i en klagesag over domæner. Se den overraskende vending i sagen.

Artikel top billede

Læs også:
Danske domæner på tvangsauktion for første gang

Først blev hans domæner solgt på tvangsauktion.

Men nu har han fået dem igen.

Det er den foreløbige udgang af en noget usædvanlig afgørelse fra Klagenævnet for Domænenavne.

Knud Jacobsen fra Dianalund blev i marts sidste år formentlig den første dansker, der fik sat sine domænenavne på tvangsauktion.

Det var advokat Johan Schwarz-Nielsen fra Birkerød, som begærede han domæner på tvangsauktion.

"Sagen er den, at jeg har ført nogle sager for ham (Knud Jacobsen, red.) og har noget salær til gode. Det er rigtigt, at jeg har gjort udlæg i domænerne. Det er fordi, han angiveligt ikke ejede andet," lød begrundelsen dengang fra advokat Johan Schwarz-Nielsen.

Efterfølgende købte Johan Schwarz-Nielsen selv domænerne, da de blev sat til salg på Københavns Auktioner.

Manglende web-aktivitet

Den afgørelse mente Knud Jacobsen ikke var retfærdig, og han klagede over den afgørelse, hvilket nu har givet ham domænerne tilbage.

Det handler om navnene kikmose.dk og sparol.dk, der begge er relaterede til firmaer og har været drevet som sådan i mange år.

Derfor bedømmer Klagenævnet for Domænenavne, at Knud Jacobsen har "en særlig interesse i på ny at blive registrant af disse domænenavne."

Efter købet på tvangsauktionen har der ikke været nogen aktivitet på domænerne, der stadig har det sammen indhold som før salget.

"Indklagede (Johan Schwarz-Nielsen, red.) har siden ibrugtagningen primo juni 2012 ikke vist tegn på at ville benytte domænerne til egne formål. Han benytter dem ikke til e-mailadresser, og de to hjemmesider benyttes nu til at fremvise klagers (Knud Jacobsen, red.) ophavsretligt beskyttede tekst og billeder," står der i afgørelsen.

Og det er en af de faktorer, som har ligget til grund for, at Knud Jacobsen nu igen har fået brugsretten tilbage.

"Dette tyder på, at indklagede alene har erhvervet domænenavnene med henblik på gennem udøvelse af tilbageholdsret i domænenavnene at få klageren til at foretage den betaling, som parterne ifølge klageren har haft en strid om," skriver Klagenævnet for Domænenavne.

Navne retur

Med andre ord har advokaten, der erhvervede navnene på tvangsauktionen ikke haft anden hensigt med købet end at få de beløb, som han mener, Knud Jacobsen skylder ham, hvilket Klagenævnet ikke har anset som en gyldig grund.

Klagen om domænenavne er nemlig blevet færdigbehandlet, og registreringen tilbageføres nu til Knud Jacobsen.

Knud Jacobsen har yderligere et domænenavn, der blev solgt i samme forbindelse. Den sag er endnu ikke afgjort.

Hele afgørelsen kan læses her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job