Politiker i mail-storm om dårlig bredbåndsdækning

Interview: Telepolitisk ordfører Trine Bramsen fra Socialdemokraterne har modtaget langt over 1.500 mails om dårlig bredbåndsdækning fra danskerne.

Artikel top billede

Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen har en meget fyldt indbakke med mails fra danskere om dårlig bredbåndsdækning.

Socialdemokraternes tele-politiske ordfører, Trine Bramsen, har modtaget mere end 1.500 mails om dårlig bredbåndsdækning i Danmark.

Trine Bramsen. Hvordan kan det være, at det lige præcis er dig, der har modtaget så mange mails, når alle de andre telepolitiske ordførere typisk har modtaget 10 til 20 og maksimalt 50 mails angående dårlig mobildækning inden for det seneste år?

"Jeg tror faktisk, at jeg har modtaget flere mails, siden jeg har oplyst om det (i marts 2012, red.). Grunden til, at folk skriver til netop mig, er jo, at jeg er gået aktivt ind i denne kamp og på den måde markeret mig og stillet krav om bedre dækning."

Hvad vil du gøre ved disse 1.500 henvendelser?

"Som politikere skal vi jo sørge for bredbånd til alle danskere. Og hvis telebranchen ikke selv kan løfte dette ansvar, så må vi ind og regulere. Jeg håber dog, at branchen gerne vil spille med, og når den siger, at den gerne vil samarbejde, så håber jeg også, at den har noget at lægge på forhandlingsbordet."

Undsagt af minister

I sidste uge gik erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) på Folketingets talerstol og sagde, at regeringen ikke vil tvinge teleindustrien til at rulle bredbånd ud til alle danskere. 

Den udtalelse harmonerer umiddelbart ganske skidt med Trine Bramsens udsagn om, at teleselskaberne har en forpligtelse til at tilbyde alle danskere bredbånd. 

I forbindelse med Socialdemokraternes teleudspil i januar mailede hun følgende kommentar til Computerworld: 

"Vores krav fremadrettet er, at hvis internetudbydere vil lægge internet i jorden eller i luften der, hvor der er mange penge at tjene på det, fordi befolkningstætheden er høj - så må udbyderne også tage ansvar for at dække områder med lavere befolkningstæthed og dermed lavere indtjening."

Trine Bramsen: Ingen undsigelse

Trine Bramsen, hvordan har du det med, at dit forslag om at tvinge teleselskaberne til at dække landets yderområder bliver undsagt af erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen?

"Det er på ingen måde en undsigelse af vores forslag. Det, ministeren sagde, var, at vi bliver nødt til at se på, hvordan dækningen skal foregå på nye måder. Hun sagde, at den markedsmæssige dækning som udgangspunkt fungerer godt, men at hun var åben for at se på, hvordan vi kan sikre ordentlig dækning. Og det står altså ikke i modstrid til vores forslag."

Ministeren sagde, at "Regeringen har ikke planer om at pålægge telebranchen regulering i form af krav om fastnetbredbånd". I Socialdemokraternes forslag lyder det ellers, at telebranchen har et 'social ansvar', så når teleselskaberne kan tjene penge i byområderne, bør de også forpligtes til at dække områder med lavere befolkningstæthed og dermed lavere indtjening. Hvordan hænger de to udsagn sammen?

"Vores forslag indeholder 16 punkter i alt, og der hviler både ansvar på politikere og på teleindustrien. I bund og grund er jeg ret ligeglad med, hvordan vi når frem til en bedre dækning. Det afgørende for mig er, at danskerne får bedre internet. Det skal gerne være et samarbejde mellem politikerne og teleselskaberne, og dermed lægger det også ansvar hos både politikere og teleselskaberne."

Hvilket ansvar har teleselskaberne?

"Vi håber da på, at teleselskaberne selv vil tage et ansvar for udrulningen. Jo mere, vi kan undgå at lovgive om, des bedre er det. Derfor vil jeg gerne se, at teleindustrien påtager sig dette ansvar, men jeg har bare ikke set dem gøre det endnu."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S