Danskere i bøn til fiberselskaber: Vi vil have fiber

Via hjemmeside melder flere og flere privatpersoner deres interesse for det hurtige fibernetværk.

Artikel top billede

Google Maps kort fra vivilhavefiber.dk

Læs også:
Fyn melder rent ud: Vi vil have fiber

"Vi vil have fiber!"

Det er budskabet for de i skrivende stund 630 personer, der har valgt at registrere sig på hjemmesiden vivilhavefiber.dk.

Siden oprettelsen i november 2012 er tilmeldingerne strømmet til siden, der på simpel vis registrerer interesserede og viser tilmeldte på et kort leveret af Google Maps.

Og kortet viser landsdækkende interesse for de hurtige forbindelser.

"Det viser sig, at hele Danmark har behovet, og det mest slående er, at der især i området omkring København er enormt mange, der ønsker fiberforbindelser," siger hjemmesidens skaber, Sven Pedersen.

Vivilhavefiber.dk er langt fra eneste opsamlingspunkt for husstande, der ønsker fibernet. Flere personer har oprettet lignende sider via Facebook.

Sven Pedersen arbejder selv i fiberindustrien, hvor han tilknyttet Waoo's ip-tv-afdeling. Men han understreger overfor Computerworld, at hjemmesiden er et helt privat foretagende.

Hjemmeside oprettet i afmagt

Da Sven Pedersen oprettede siden i november 2012, skete det i afmagt over, at han og naboerne ved hjemmet i Nimtofte på Djursland ikke kan modtage særligt høje forbindelser via det traditionelt kobbernet.

"Jeg oprettede vivilhavefiber.dk for at gøre opmærksom på, at vi er en del på Djursland, der gerne vil have fiber, så vi håber selvfølgelig på, at de vil lægge fiber ud." fortæller Sven Pedersen.

Sven Pedersen har i flere omgange forsøgt at overbevise fiberselskaberne i området om at grave de eftertragtede kabler ned i jorden omkring hjemmet i Nimtofte.

"Vi ligger lige på grænsen mellem to forskellige selskabers forsyningsområde. Populært kaldet for cowboy-land, det fiberselskab, der kommer først erobre området." siger Sven Pedersen.

Men endnu er det altså ikke lykkedes at overbevise selskaberne om, at få gravet fiber ned.

Nuværende tilbud er utilfredsstillende

Forbindelsen gennem det traditionelle kobbernet, er ikke attraktivt for Sven Pedersen. For ham kan teleselskaberne ikke levere høj

"TDC holdt et hvervemøde med interesserede i området, hvor de gerne ville levere deres HomeTrio-produkt til os, men teknikeren, der var med til mødet kunne måle min forbindelse til 1Mbit ned og 512Kbit op," fortæller Sven Pedersen.

I dag benytter Sven Pedersen sig dog af en helt anden teknologi til internettet. Gennem Djurslands.net, kan Sven Pedersen modtage en synkron trådløs forbindelse på 4Mbit.

Læs også:
Fyn melder rent ud: Vi vil have fiber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S