Danskere i bøn til fiberselskaber: Vi vil have fiber

Via hjemmeside melder flere og flere privatpersoner deres interesse for det hurtige fibernetværk.

Artikel top billede

Google Maps kort fra vivilhavefiber.dk

Læs også:
Fyn melder rent ud: Vi vil have fiber

"Vi vil have fiber!"

Det er budskabet for de i skrivende stund 630 personer, der har valgt at registrere sig på hjemmesiden vivilhavefiber.dk.

Siden oprettelsen i november 2012 er tilmeldingerne strømmet til siden, der på simpel vis registrerer interesserede og viser tilmeldte på et kort leveret af Google Maps.

Og kortet viser landsdækkende interesse for de hurtige forbindelser.

"Det viser sig, at hele Danmark har behovet, og det mest slående er, at der især i området omkring København er enormt mange, der ønsker fiberforbindelser," siger hjemmesidens skaber, Sven Pedersen.

Vivilhavefiber.dk er langt fra eneste opsamlingspunkt for husstande, der ønsker fibernet. Flere personer har oprettet lignende sider via Facebook.

Sven Pedersen arbejder selv i fiberindustrien, hvor han tilknyttet Waoo's ip-tv-afdeling. Men han understreger overfor Computerworld, at hjemmesiden er et helt privat foretagende.

Hjemmeside oprettet i afmagt

Da Sven Pedersen oprettede siden i november 2012, skete det i afmagt over, at han og naboerne ved hjemmet i Nimtofte på Djursland ikke kan modtage særligt høje forbindelser via det traditionelt kobbernet.

"Jeg oprettede vivilhavefiber.dk for at gøre opmærksom på, at vi er en del på Djursland, der gerne vil have fiber, så vi håber selvfølgelig på, at de vil lægge fiber ud." fortæller Sven Pedersen.

Sven Pedersen har i flere omgange forsøgt at overbevise fiberselskaberne i området om at grave de eftertragtede kabler ned i jorden omkring hjemmet i Nimtofte.

"Vi ligger lige på grænsen mellem to forskellige selskabers forsyningsområde. Populært kaldet for cowboy-land, det fiberselskab, der kommer først erobre området." siger Sven Pedersen.

Men endnu er det altså ikke lykkedes at overbevise selskaberne om, at få gravet fiber ned.

Nuværende tilbud er utilfredsstillende

Forbindelsen gennem det traditionelle kobbernet, er ikke attraktivt for Sven Pedersen. For ham kan teleselskaberne ikke levere høj

"TDC holdt et hvervemøde med interesserede i området, hvor de gerne ville levere deres HomeTrio-produkt til os, men teknikeren, der var med til mødet kunne måle min forbindelse til 1Mbit ned og 512Kbit op," fortæller Sven Pedersen.

I dag benytter Sven Pedersen sig dog af en helt anden teknologi til internettet. Gennem Djurslands.net, kan Sven Pedersen modtage en synkron trådløs forbindelse på 4Mbit.

Læs også:
Fyn melder rent ud: Vi vil have fiber

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S