Intel drosler ned for ambitioner - ændrer planer for Itanium

Intel ændrer planerne for den næste version af Itanium-chippen, der bliver langt fra så avanceret, som selskabet ellers havde planer om.

Artikel top billede

Intel skruer ned for sit ambitionsniveau for den næste generation af Itanium-chippen, der primært anvendes i HP's high-end Integrity servere.

Ifølge en diskret note på selskabets website vil den næste version af Itanium - med arbejdstitlen Kittson - bliver bygget med 32-nanometer fremstillingsproces ligesom den nuværende version af Itanium.

Dermed dropper Intel den mere avancerede fremstillingsproces, som selskabet ellers havde meddelt, at den næste generation af Itanium skulle bygge på.

Dropper sokkel

Ligeledes skrotter Intel tidligere offentliggjorte planer om at bygge en Kittson-chip, der deler sokkel-type med selskabets Xeon server-chip.

Ideen var ellers, at en fælles sokkel-type kunne nedbringe omkostningerne for både Intel og HP, der er hovedproducent af Itanium-systemerne.

Kittson vil nu blive bygget med samme sokkel som den eksisterende Itanium 9300 og Itanium 9500.

De ændrede og meget mindre ambitiøse planer for den kommende version af Itanium-chippen tegner et dystert billede, mener flere branche-analytikere.

Måske en exit-strategi

"Det kan meget vel være, at dette er tegn på en exit-strategi og at Itanium-chippens tid er ved at løbe ud," siger analytiker i Insight64, Nathan Brookwood, til Computerworlds nyhedsbureau, IDGNS.

Heller ikke Gartner-analytiker Martin Reynolds forventer, at der kommer flere større opdateringer til Itanium-chippens mikroarkitektur.

I stedet vil fremtiden alene handle om at bygge mindre chip, tror han.

Intel vil endnu ikke løfte sløret for detaljer om Kittson-chippen, som først ventes på gaden om to til tre år.

"Den vil selvfølgelig blive bedre, men vi har endnu ikke klarlagt hvor meget bedre," siger en Intel talsmand til IDGNS.

Kan skrue i årevis

Analytiker Nathan Brookwood siger, at Intel og HP kan skrue på Kittson-chippen arkitektur i årevis og derved give kunderne en konstant strøm af mindre forbedringer.

Den første Itanium-chip blev lanceret i 2001 som en udfordrer til RISC-chippene, der primært blev anvendt i Unix-serverne, men salget har aldrig været på omgangshøjde med de oprindelige forventninger.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S