Intel drosler ned for ambitioner - ændrer planer for Itanium

Intel ændrer planerne for den næste version af Itanium-chippen, der bliver langt fra så avanceret, som selskabet ellers havde planer om.

Artikel top billede

Intel skruer ned for sit ambitionsniveau for den næste generation af Itanium-chippen, der primært anvendes i HP's high-end Integrity servere.

Ifølge en diskret note på selskabets website vil den næste version af Itanium - med arbejdstitlen Kittson - bliver bygget med 32-nanometer fremstillingsproces ligesom den nuværende version af Itanium.

Dermed dropper Intel den mere avancerede fremstillingsproces, som selskabet ellers havde meddelt, at den næste generation af Itanium skulle bygge på.

Dropper sokkel

Ligeledes skrotter Intel tidligere offentliggjorte planer om at bygge en Kittson-chip, der deler sokkel-type med selskabets Xeon server-chip.

Ideen var ellers, at en fælles sokkel-type kunne nedbringe omkostningerne for både Intel og HP, der er hovedproducent af Itanium-systemerne.

Kittson vil nu blive bygget med samme sokkel som den eksisterende Itanium 9300 og Itanium 9500.

De ændrede og meget mindre ambitiøse planer for den kommende version af Itanium-chippen tegner et dystert billede, mener flere branche-analytikere.

Måske en exit-strategi

"Det kan meget vel være, at dette er tegn på en exit-strategi og at Itanium-chippens tid er ved at løbe ud," siger analytiker i Insight64, Nathan Brookwood, til Computerworlds nyhedsbureau, IDGNS.

Heller ikke Gartner-analytiker Martin Reynolds forventer, at der kommer flere større opdateringer til Itanium-chippens mikroarkitektur.

I stedet vil fremtiden alene handle om at bygge mindre chip, tror han.

Intel vil endnu ikke løfte sløret for detaljer om Kittson-chippen, som først ventes på gaden om to til tre år.

"Den vil selvfølgelig blive bedre, men vi har endnu ikke klarlagt hvor meget bedre," siger en Intel talsmand til IDGNS.

Kan skrue i årevis

Analytiker Nathan Brookwood siger, at Intel og HP kan skrue på Kittson-chippen arkitektur i årevis og derved give kunderne en konstant strøm af mindre forbedringer.

Den første Itanium-chip blev lanceret i 2001 som en udfordrer til RISC-chippene, der primært blev anvendt i Unix-serverne, men salget har aldrig været på omgangshøjde med de oprindelige forventninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg