Sådan kan netværk sænke Danmarks samlede elforbrug

Computere og netværksenheder kan hånd i hånd sænke det samlede elforbrug i EU med hele Danmarks samlede strømforbrug. Her kan du se hvordan.

Artikel top billede

Hele Danmarks elforbrug kan spares ved at regulere i computerprodukters energiforbrug i netværks-standby og -off-tilstand.

Og den mulighed øjner EU-kommissionen for at omsætte til et forslag, der skal fastsætte "energieffektivitetskrav til computere og krav til energiforbrug i standby for produkter, som er forbundet i netværk."

Det kan man læse på Energistyrelsens hjemmeside.

Den gældende EU-forordning for produkters energiforbrug i standby og off-tilstand gælder kun for produkter, som er "stand alone", men det vil man nu ændre med et nyt forslag, der skal udvide reguleringen til at omfatte enheder, der er koblet på et netværk.

Danmarks samlede elforbrug spares

EU-kommissionen oplyser, at uden indgreb vurderes energiforbruget til "netværksstandby og -off-tilstand" at løbe op i en størrelse, der svarer til det samlede årlige elforbrug i Finland.

Men hvis man sætter faste grænseværdier for det samlede strømforbrug, kan den pil vendes i den modsatte retning.

Kommissionen har nemlig regnet sig frem til, at i 2020 vil den foreslåede regulering kunne reducere EU's forbrug i en grad, der er højere end det årlige danske forbrug af elektricitet.

Hvis der vedtages et EU-regelsæt på området, vil det ikke kun begrænse EU's energiforbrug, men også kunne få virkning uden for fællesskabet, fordi computere og netværksenheder som bekendt produceres og handles globalt.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)