Sådan kan netværk sænke Danmarks samlede elforbrug

Computere og netværksenheder kan hånd i hånd sænke det samlede elforbrug i EU med hele Danmarks samlede strømforbrug. Her kan du se hvordan.

Artikel top billede

Hele Danmarks elforbrug kan spares ved at regulere i computerprodukters energiforbrug i netværks-standby og -off-tilstand.

Og den mulighed øjner EU-kommissionen for at omsætte til et forslag, der skal fastsætte "energieffektivitetskrav til computere og krav til energiforbrug i standby for produkter, som er forbundet i netværk."

Det kan man læse på Energistyrelsens hjemmeside.

Den gældende EU-forordning for produkters energiforbrug i standby og off-tilstand gælder kun for produkter, som er "stand alone", men det vil man nu ændre med et nyt forslag, der skal udvide reguleringen til at omfatte enheder, der er koblet på et netværk.

Danmarks samlede elforbrug spares

EU-kommissionen oplyser, at uden indgreb vurderes energiforbruget til "netværksstandby og -off-tilstand" at løbe op i en størrelse, der svarer til det samlede årlige elforbrug i Finland.

Men hvis man sætter faste grænseværdier for det samlede strømforbrug, kan den pil vendes i den modsatte retning.

Kommissionen har nemlig regnet sig frem til, at i 2020 vil den foreslåede regulering kunne reducere EU's forbrug i en grad, der er højere end det årlige danske forbrug af elektricitet.

Hvis der vedtages et EU-regelsæt på området, vil det ikke kun begrænse EU's energiforbrug, men også kunne få virkning uden for fællesskabet, fordi computere og netværksenheder som bekendt produceres og handles globalt.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S