Sådan kan netværk sænke Danmarks samlede elforbrug

Computere og netværksenheder kan hånd i hånd sænke det samlede elforbrug i EU med hele Danmarks samlede strømforbrug. Her kan du se hvordan.

Artikel top billede

Hele Danmarks elforbrug kan spares ved at regulere i computerprodukters energiforbrug i netværks-standby og -off-tilstand.

Og den mulighed øjner EU-kommissionen for at omsætte til et forslag, der skal fastsætte "energieffektivitetskrav til computere og krav til energiforbrug i standby for produkter, som er forbundet i netværk."

Det kan man læse på Energistyrelsens hjemmeside.

Den gældende EU-forordning for produkters energiforbrug i standby og off-tilstand gælder kun for produkter, som er "stand alone", men det vil man nu ændre med et nyt forslag, der skal udvide reguleringen til at omfatte enheder, der er koblet på et netværk.

Danmarks samlede elforbrug spares

EU-kommissionen oplyser, at uden indgreb vurderes energiforbruget til "netværksstandby og -off-tilstand" at løbe op i en størrelse, der svarer til det samlede årlige elforbrug i Finland.

Men hvis man sætter faste grænseværdier for det samlede strømforbrug, kan den pil vendes i den modsatte retning.

Kommissionen har nemlig regnet sig frem til, at i 2020 vil den foreslåede regulering kunne reducere EU's forbrug i en grad, der er højere end det årlige danske forbrug af elektricitet.

Hvis der vedtages et EU-regelsæt på området, vil det ikke kun begrænse EU's energiforbrug, men også kunne få virkning uden for fællesskabet, fordi computere og netværksenheder som bekendt produceres og handles globalt.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect