Tre grunde til at deltage (gratis) på Computerworld Expo

Den 10. og 11. april afholdes Computerworld Expo. Det er her, du kan møde den nye generation af it-virksomheder og få svar på, om du kan klare livet som it-freelancer.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Med talere fra den nye generation af it-virksomheder som Podio og Umbraco, paneldebatter om datacentre, cloud-computing og oplæg fra CIO'er fra Vestas og TDC har Computerworld Expo 2013 det hidtil stærkeste program. 

1) Du får viden med hjem - til dig og chefen

Du deltager ikke bare i Expo for at få en god oplevelse, men fordi du får ny viden med hjem til dig og chefen eller virksomheden.

I år kan du blandt andet møde Jon Froda, medstifter til samarbejdsværtøjet Podio, der taler om fremtidens arbejdsform og om gå fra en kælder i København til at blive købt af Citrix.

Du kan også høre Niels Hartvig, grundlægger af Umbraco, forklarer, hvordan man skaber en verdenssucces og en levedygtig forretning på baggrund af et gratis produkt og en god idé.

Høre også om lektionen fra Google, direkte fra Googles Channel Manager, Janek Borgmann, og om Big Data fra Torben Bonde, CIO hos Vestas.

Og så er der app-området, karriereområdet, en sektion dedikeret til teleområdet og meget mere.

Se programmet for Computerworld Expo 2013 her

2) Det er her it-Danmark mødes

Sidste år tilmedte over 2.600 it-folk og studerende sig Computerworld Expo. De kom for at møde hinanden, potentielle arbejdsgivere og nogle af de mest betydningsfulde folk fra den danske it-branche.

I år får du mulighed for at besøge 80 stande med it-virksomheder, møde andre interesserede i app-udviklingsområdet, høre om hvordan førende it-folk endte i netop deres stilling og for at møde mulige arbejdsgivere i Expo IT karriereområdet.

Kort sagt: Ingen andre professionelle danske it-messer dækker så bredt.

3) Det er gratis og for alle

Uanset om du kommer fra et stort konsulenthus eller er studerende på en it-uddannelse, er du velkommen på Expo - og det er selvfølgelig gratis.

Sidste års Expo var så populært, at vi i år har givet adgang til studerende fra udvalgte uddannelsesinstitutioner onsdag den 10. april klokken 15.00 - 18.00, hvor vi holder onsdags-bar.

Vi inviterer de studerende og byder på pølser og fadøl fra pølsevognen, som i anledning af onsdagsbaren køres ind i udstillingshallen.

Så er du it-studerende eller kender en, så send invitationen videre. Se mere om tid og sted her

Du tilmelder dig Computerworld Expo her

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS