Tre grunde til at deltage (gratis) på Computerworld Expo

Den 10. og 11. april afholdes Computerworld Expo. Det er her, du kan møde den nye generation af it-virksomheder og få svar på, om du kan klare livet som it-freelancer.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Med talere fra den nye generation af it-virksomheder som Podio og Umbraco, paneldebatter om datacentre, cloud-computing og oplæg fra CIO'er fra Vestas og TDC har Computerworld Expo 2013 det hidtil stærkeste program. 

1) Du får viden med hjem - til dig og chefen

Du deltager ikke bare i Expo for at få en god oplevelse, men fordi du får ny viden med hjem til dig og chefen eller virksomheden.

I år kan du blandt andet møde Jon Froda, medstifter til samarbejdsværtøjet Podio, der taler om fremtidens arbejdsform og om gå fra en kælder i København til at blive købt af Citrix.

Du kan også høre Niels Hartvig, grundlægger af Umbraco, forklarer, hvordan man skaber en verdenssucces og en levedygtig forretning på baggrund af et gratis produkt og en god idé.

Høre også om lektionen fra Google, direkte fra Googles Channel Manager, Janek Borgmann, og om Big Data fra Torben Bonde, CIO hos Vestas.

Og så er der app-området, karriereområdet, en sektion dedikeret til teleområdet og meget mere.

Se programmet for Computerworld Expo 2013 her

2) Det er her it-Danmark mødes

Sidste år tilmedte over 2.600 it-folk og studerende sig Computerworld Expo. De kom for at møde hinanden, potentielle arbejdsgivere og nogle af de mest betydningsfulde folk fra den danske it-branche.

I år får du mulighed for at besøge 80 stande med it-virksomheder, møde andre interesserede i app-udviklingsområdet, høre om hvordan førende it-folk endte i netop deres stilling og for at møde mulige arbejdsgivere i Expo IT karriereområdet.

Kort sagt: Ingen andre professionelle danske it-messer dækker så bredt.

3) Det er gratis og for alle

Uanset om du kommer fra et stort konsulenthus eller er studerende på en it-uddannelse, er du velkommen på Expo - og det er selvfølgelig gratis.

Sidste års Expo var så populært, at vi i år har givet adgang til studerende fra udvalgte uddannelsesinstitutioner onsdag den 10. april klokken 15.00 - 18.00, hvor vi holder onsdags-bar.

Vi inviterer de studerende og byder på pølser og fadøl fra pølsevognen, som i anledning af onsdagsbaren køres ind i udstillingshallen.

Så er du it-studerende eller kender en, så send invitationen videre. Se mere om tid og sted her

Du tilmelder dig Computerworld Expo her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job