Tre grunde til at deltage (gratis) på Computerworld Expo

Den 10. og 11. april afholdes Computerworld Expo. Det er her, du kan møde den nye generation af it-virksomheder og få svar på, om du kan klare livet som it-freelancer.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Med talere fra den nye generation af it-virksomheder som Podio og Umbraco, paneldebatter om datacentre, cloud-computing og oplæg fra CIO'er fra Vestas og TDC har Computerworld Expo 2013 det hidtil stærkeste program. 

1) Du får viden med hjem - til dig og chefen

Du deltager ikke bare i Expo for at få en god oplevelse, men fordi du får ny viden med hjem til dig og chefen eller virksomheden.

I år kan du blandt andet møde Jon Froda, medstifter til samarbejdsværtøjet Podio, der taler om fremtidens arbejdsform og om gå fra en kælder i København til at blive købt af Citrix.

Du kan også høre Niels Hartvig, grundlægger af Umbraco, forklarer, hvordan man skaber en verdenssucces og en levedygtig forretning på baggrund af et gratis produkt og en god idé.

Høre også om lektionen fra Google, direkte fra Googles Channel Manager, Janek Borgmann, og om Big Data fra Torben Bonde, CIO hos Vestas.

Og så er der app-området, karriereområdet, en sektion dedikeret til teleområdet og meget mere.

Se programmet for Computerworld Expo 2013 her

2) Det er her it-Danmark mødes

Sidste år tilmedte over 2.600 it-folk og studerende sig Computerworld Expo. De kom for at møde hinanden, potentielle arbejdsgivere og nogle af de mest betydningsfulde folk fra den danske it-branche.

I år får du mulighed for at besøge 80 stande med it-virksomheder, møde andre interesserede i app-udviklingsområdet, høre om hvordan førende it-folk endte i netop deres stilling og for at møde mulige arbejdsgivere i Expo IT karriereområdet.

Kort sagt: Ingen andre professionelle danske it-messer dækker så bredt.

3) Det er gratis og for alle

Uanset om du kommer fra et stort konsulenthus eller er studerende på en it-uddannelse, er du velkommen på Expo - og det er selvfølgelig gratis.

Sidste års Expo var så populært, at vi i år har givet adgang til studerende fra udvalgte uddannelsesinstitutioner onsdag den 10. april klokken 15.00 - 18.00, hvor vi holder onsdags-bar.

Vi inviterer de studerende og byder på pølser og fadøl fra pølsevognen, som i anledning af onsdagsbaren køres ind i udstillingshallen.

Så er du it-studerende eller kender en, så send invitationen videre. Se mere om tid og sted her

Du tilmelder dig Computerworld Expo her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job