It-problemer snyder danske familier for penge

Skat har haft problemer med et it-system, så en bestemt gruppe danskere har fået for lidt udbetalt fra det offentlige .

Artikel top billede

Læs også:

Sådan fik Skat løst omfattende it-nedbrud

På en underside på borger.dk kan man læse, at der er bøvl med Skats system, som igen har medført, at børnefamilier har fået for lidt udbetalt i februar.

"Har du fået udbetalt for lidt?" lyder overskriften.

"Skat har haft en fejl i deres system, der betyder, at du måske har fået for lidt udbetalt i barseldagpenge den 14. februar 2013," lyder det videre.

De berørte bedes kontakte Udbetaling Danmark. Videre uddybes lidt mere om problemernes karakter.

"Fejlen skyldes problemer med skattekort, så nogle borgere er blevet trukket 55 procent i skat samtidig med, at fradraget ikke er blevet brugt," hedder det på borger.dk.

Skat: Så mange er ramt
Skat oplyser til Computerworld, at det var i forbindelse med forrige uges problemer med firewall hos CSC, at de nævnte fejl er identificeret. 

Fejlen er nu blevet udbedret. 

Samlet set har cirka 200 borgere været ramt af fejlen, oplyser Skat.

Læs også:

Sådan fik Skat løst omfattende it-nedbrud

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics