It-problemer snyder danske familier for penge

Skat har haft problemer med et it-system, så en bestemt gruppe danskere har fået for lidt udbetalt fra det offentlige .

Artikel top billede

Læs også:

Sådan fik Skat løst omfattende it-nedbrud

På en underside på borger.dk kan man læse, at der er bøvl med Skats system, som igen har medført, at børnefamilier har fået for lidt udbetalt i februar.

"Har du fået udbetalt for lidt?" lyder overskriften.

"Skat har haft en fejl i deres system, der betyder, at du måske har fået for lidt udbetalt i barseldagpenge den 14. februar 2013," lyder det videre.

De berørte bedes kontakte Udbetaling Danmark. Videre uddybes lidt mere om problemernes karakter.

"Fejlen skyldes problemer med skattekort, så nogle borgere er blevet trukket 55 procent i skat samtidig med, at fradraget ikke er blevet brugt," hedder det på borger.dk.

Skat: Så mange er ramt
Skat oplyser til Computerworld, at det var i forbindelse med forrige uges problemer med firewall hos CSC, at de nævnte fejl er identificeret. 

Fejlen er nu blevet udbedret. 

Samlet set har cirka 200 borgere været ramt af fejlen, oplyser Skat.

Læs også:

Sådan fik Skat løst omfattende it-nedbrud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura