It-problemer snyder danske familier for penge

Skat har haft problemer med et it-system, så en bestemt gruppe danskere har fået for lidt udbetalt fra det offentlige .

Artikel top billede

Læs også:

Sådan fik Skat løst omfattende it-nedbrud

På en underside på borger.dk kan man læse, at der er bøvl med Skats system, som igen har medført, at børnefamilier har fået for lidt udbetalt i februar.

"Har du fået udbetalt for lidt?" lyder overskriften.

"Skat har haft en fejl i deres system, der betyder, at du måske har fået for lidt udbetalt i barseldagpenge den 14. februar 2013," lyder det videre.

De berørte bedes kontakte Udbetaling Danmark. Videre uddybes lidt mere om problemernes karakter.

"Fejlen skyldes problemer med skattekort, så nogle borgere er blevet trukket 55 procent i skat samtidig med, at fradraget ikke er blevet brugt," hedder det på borger.dk.

Skat: Så mange er ramt
Skat oplyser til Computerworld, at det var i forbindelse med forrige uges problemer med firewall hos CSC, at de nævnte fejl er identificeret. 

Fejlen er nu blevet udbedret. 

Samlet set har cirka 200 borgere været ramt af fejlen, oplyser Skat.

Læs også:

Sådan fik Skat løst omfattende it-nedbrud

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,