It-problemer snyder danske familier for penge

Skat har haft problemer med et it-system, så en bestemt gruppe danskere har fået for lidt udbetalt fra det offentlige .

Artikel top billede

Læs også:

Sådan fik Skat løst omfattende it-nedbrud

På en underside på borger.dk kan man læse, at der er bøvl med Skats system, som igen har medført, at børnefamilier har fået for lidt udbetalt i februar.

"Har du fået udbetalt for lidt?" lyder overskriften.

"Skat har haft en fejl i deres system, der betyder, at du måske har fået for lidt udbetalt i barseldagpenge den 14. februar 2013," lyder det videre.

De berørte bedes kontakte Udbetaling Danmark. Videre uddybes lidt mere om problemernes karakter.

"Fejlen skyldes problemer med skattekort, så nogle borgere er blevet trukket 55 procent i skat samtidig med, at fradraget ikke er blevet brugt," hedder det på borger.dk.

Skat: Så mange er ramt
Skat oplyser til Computerworld, at det var i forbindelse med forrige uges problemer med firewall hos CSC, at de nævnte fejl er identificeret. 

Fejlen er nu blevet udbedret. 

Samlet set har cirka 200 borgere været ramt af fejlen, oplyser Skat.

Læs også:

Sådan fik Skat løst omfattende it-nedbrud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S