KMD udskifter it-system efter licens-ballade med kommune

Stor utilfredshed hos kommune, der endte med en millionregning efter licenskontrol, får KMD til at udskifte Asset Management Software-system.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Dansk kommune slipper for stor regning fra Microsoft

Varde Kommune fik cirka halveret sin regning fra Microsoft efter licenskontrol. Det kan du læse mere [url0om her.

Men kommunen truede KMD, der havde rådgivet kommunen, med at sende regningen videre og gøre kravet gældende over for it-selskabet. 

Imidlertid skete det ikke, fordi KMD har en stor samarbejdspartner for kommunen, fortæller it-chefen i Varde Kommune.

Men hos KMD har licensballaden faktisk haft konsekvenser oplyser områdedirektør, Charlotte Jyde Ødegaard, fra KMD til Computerworld.

"Vi ønsker ikke at gå i detaljer med den specifikke sag, der vedrører en enkelt kunde. Helt overordnet kan vi dog sige, at vi blandt andet på grund af forløbet i Varde valgte at udskifte vores Asset Management Software," udtaler hun i et skriftligt svar.

Bedre kan analysere licensbehovet

KMD arbejder nu med en teknologi, der bedre kan analysere licensbehovet i et virtuelt miljø, da dette område er omfattet af komplicerede licensbetingelser, forklarer hun.

"Det er vores opfattelse, at vi gennem hele forløbet har haft en god og konstruktiv dialog med Varde Kommune, og vi kan konstatere, at Varde Kommune fortsat har ønsket at samarbejde med KMD på området," lyder det videre.

KMD har "solide kompetencer" inden for License- og Asset Management, understreger hun og oplever generelt tilfredshed fra kunderne.

Microsoft har ikke ønsket at kommentere hele sagen.

Læs også: Dansk kommune slap for stor regning fra Microsoft.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job