KMD udskifter it-system efter licens-ballade med kommune

Stor utilfredshed hos kommune, der endte med en millionregning efter licenskontrol, får KMD til at udskifte Asset Management Software-system.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Dansk kommune slipper for stor regning fra Microsoft

Varde Kommune fik cirka halveret sin regning fra Microsoft efter licenskontrol. Det kan du læse mere [url0om her.

Men kommunen truede KMD, der havde rådgivet kommunen, med at sende regningen videre og gøre kravet gældende over for it-selskabet. 

Imidlertid skete det ikke, fordi KMD har en stor samarbejdspartner for kommunen, fortæller it-chefen i Varde Kommune.

Men hos KMD har licensballaden faktisk haft konsekvenser oplyser områdedirektør, Charlotte Jyde Ødegaard, fra KMD til Computerworld.

"Vi ønsker ikke at gå i detaljer med den specifikke sag, der vedrører en enkelt kunde. Helt overordnet kan vi dog sige, at vi blandt andet på grund af forløbet i Varde valgte at udskifte vores Asset Management Software," udtaler hun i et skriftligt svar.

Bedre kan analysere licensbehovet

KMD arbejder nu med en teknologi, der bedre kan analysere licensbehovet i et virtuelt miljø, da dette område er omfattet af komplicerede licensbetingelser, forklarer hun.

"Det er vores opfattelse, at vi gennem hele forløbet har haft en god og konstruktiv dialog med Varde Kommune, og vi kan konstatere, at Varde Kommune fortsat har ønsket at samarbejde med KMD på området," lyder det videre.

KMD har "solide kompetencer" inden for License- og Asset Management, understreger hun og oplever generelt tilfredshed fra kunderne.

Microsoft har ikke ønsket at kommentere hele sagen.

Læs også: Dansk kommune slap for stor regning fra Microsoft.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse