KMD udskifter it-system efter licens-ballade med kommune

Stor utilfredshed hos kommune, der endte med en millionregning efter licenskontrol, får KMD til at udskifte Asset Management Software-system.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Dansk kommune slipper for stor regning fra Microsoft

Varde Kommune fik cirka halveret sin regning fra Microsoft efter licenskontrol. Det kan du læse mere [url0om her.

Men kommunen truede KMD, der havde rådgivet kommunen, med at sende regningen videre og gøre kravet gældende over for it-selskabet. 

Imidlertid skete det ikke, fordi KMD har en stor samarbejdspartner for kommunen, fortæller it-chefen i Varde Kommune.

Men hos KMD har licensballaden faktisk haft konsekvenser oplyser områdedirektør, Charlotte Jyde Ødegaard, fra KMD til Computerworld.

"Vi ønsker ikke at gå i detaljer med den specifikke sag, der vedrører en enkelt kunde. Helt overordnet kan vi dog sige, at vi blandt andet på grund af forløbet i Varde valgte at udskifte vores Asset Management Software," udtaler hun i et skriftligt svar.

Bedre kan analysere licensbehovet

KMD arbejder nu med en teknologi, der bedre kan analysere licensbehovet i et virtuelt miljø, da dette område er omfattet af komplicerede licensbetingelser, forklarer hun.

"Det er vores opfattelse, at vi gennem hele forløbet har haft en god og konstruktiv dialog med Varde Kommune, og vi kan konstatere, at Varde Kommune fortsat har ønsket at samarbejde med KMD på området," lyder det videre.

KMD har "solide kompetencer" inden for License- og Asset Management, understreger hun og oplever generelt tilfredshed fra kunderne.

Microsoft har ikke ønsket at kommentere hele sagen.

Læs også: Dansk kommune slap for stor regning fra Microsoft.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS